Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Surf Kamış Boyu Ne Kadar Olmalı

balikbastankokar

Yeni Üye
Adı
Abdullah
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Herkese merhabalar. Abiler ablalar balığa yeni başlıyorum surf kamış alıcam. Boyu ne kadar olmalı sizce. Trabzonda tutucam. Baktım genelde 420 mi kullanılıyor benim boyum 1.69m. Yeni başlayacağım için 3.90 almayı düşünüyorum 4.20 atarken sıkıntı yaratır gibi sanki fazla uzun geldi gibi bana sanki henüz daha hiç elime olta almadığım için hangi kamışı daha rahat kullanırım bilemiyorum.
Özetle sorularım şunlar: yeni başlayacağım için sizce hangi boy kamış kullanmalıyım
390 almak istiyorum 4.20 bana çok uzun geliyor gibi sanki. 3.90 kısa gelir mi işimi görür mü her türlü av için( çaparili istavrit ve yemli av) yoksa riske atmayıp direkt 4.20 mi almalıyım cevaplarınız için şimdiden telekkürler

smucuk

Daimi Üye
Adı
Selçuk
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
420 bence. Sapın ucu ve tetik gibi tutacağınız yerin orantısı iyiyse tabi. O açıklık kol uzunluğunuza göre fazla gelirse 390 ya da 420 farketmeksizin iyi atış yapmanızı engeller. Kazma gibi savuracağınızı düşünün. Olta ile sap ucu arası size en uygununu alın kısaca.

spinfisher

Aktif Üye
Adı
İbrahim
Kan Grubu
O Rh Negatif
kamis boyunu kisinin boyuna gore secmedeki carpan kac birisi soylesin. Sahsen bu isin ne mantigi var anlayamadim. 171 boyum var 420 kamis sallarken momentumdan agirlik merkezi degisip adami tarttirma gibi bir durum soz konusu degil sanirim. 420 kamis kullaniyorum ama boyuma gore uzun geldi diyecegim bir durum yasamadim. Sahsen kamisi kullanacagim yerin acik/agaclik arazi olup olmadigina bakarim, kamisin agirligina bakarim, tasima imkanlarima uyuyor mu ona bakarim. Kullanan kisinin boyunun neye etki ettigi bilen biri anlatirsa sevinirim.

Hedo

Aktif Üye
Adı
Bahadır
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Bence, tahminimce, tamamen amatörce;

Kişinin boyu Kamış boyu
150 cm - 165/170 cm arası : 390 cm
170 cm - 185/190 cm arası : 400 cm
190 cm ve üzeri : 420 cm

Boyum 188 cm, kuvvetsiz sayılmam, 420 cm lik kamış kullanıyorum, sıkıntı çekmedim. Atış kuvvet ve alışma ile alakalı ama kamış kontrolü bence daha çok boy ile alakalı.

Surften ziyade boy ve kamış boyu orantısı spin de daha önemli.

finansaldanışman

Aktif Üye
Adı
Erdem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Surf kamış seçerken dikkat edeceğin en önemli nokta makine yatağı ve sap arasındaki mesafedir.Makine yatağından sağ elle tuttuğunda sapı sağ göğüs ucuna kadar gelmeli.Daha uzun ve kısası denge ve atış sorunları yaratır.
Surf atışta kamışın boyu ne kadar uzunsa o kadar uzağa atılır. Yukarıda bahsedilen özelliği taşıyan 4.20 veya3.90 kamış da problemsiz bir av yapmanızı sağlar.

Bll002

Aktif Üye
Adı
Bilal altan
Kan Grubu
O Rh Negatif
remixon ultra carp 360. Yeni bir surf kamış alacağım bütçe 200.250 arası tavsiyede bulunacak birileri olursa çok memnun olurum. Ekteki remixon çok hoşuma gitti varmıdır tavsiyede bulunacak.??

yilmaz.40

Aktif Üye
Adı
yılmaz albayrak
Kan Grubu
O Rh Pozitif
remixon ultra carp 360. Yeni bir surf kamış alacağım bütçe 200.250 arası tavsiyede bulunacak birileri olursa çok memnun olurum. Ekteki remixon çok hoşuma gitti varmıdır tavsiyede bulunacak.??
Dediğiniz ürün sazan kamışı denizde kullanacaksanız yüzükler aşırı aşınıyor( daha önce denediğim için biliyorum.). Deniz için uygun bi kamış bakmanızı tavsiye ederim.

Velociraptor

Aktif Üye
Adı
ali sert
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Bu tip bir kamış alacaksan. Yani sazan kamışı bauer azaro 390 öneririm.

Bll002

Aktif Üye
Adı
Bilal altan
Kan Grubu
O Rh Negatif
Dediğiniz ürün sazan kamışı denizde kullanacaksanız yüzükler aşırı aşınıyor( daha önce denediğim için biliyorum.). Deniz için uygun bi kamış bakmanızı tavsiye ederim.
Hayır aksine deniz kamışı alıcam sazan olduğuna dikkat etmedim. Varsa önerebiliceğiniz 150 - 200 atarlı memnun olurum