Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Surf kamis onerisi

Muhayyer

Daimi Üye
Adı
Adem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
mpp 120 ile abanarak 75 gr. kurşun attım çok güvenli hissettirdi. Ama boğaz için mpp 170'i seçerdim ben de.
Öte yandan 270 cm. lik kamışla çapariyi denedim ama sevmedim. Yemli beklemelide güzel ama.

Muhayyer

Daimi Üye
Adı
Adem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Shore jig olacaksa boğaz için 3 metre ve üstü shore jig kamışı tercih ederdim şahsen.
Ben de merak ediyorum; 120-150 gr. civarı vertical jigi kıyıdan direkt surf kamışla atsak ne olur acaba?:)

gencery

Aktif Üye
Adı
gencery
Shore jig olacaksa boğaz için 3 metre ve üstü shore jig kamışı tercih ederdim şahsen.
Ben de merak ediyorum; 120-150 gr. civarı vertical jigi kıyıdan direkt surf kamışla atsak ne olur acaba?:)
Teknik eğer diyorsa ki ''illa zemine değecek '' ilk atışta boğazın serin diplerinde bırakılır gibi geliyor.

Muhayyer

Daimi Üye
Adı
Adem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Teknik eğer diyorsa ki ''illa zemine değecek '' ilk atışta boğazın serin diplerinde bırakılır gibi geliyor.
Kurşun arkası sistemde 200 gr kurşun ve arkasındaki rapala dibe değmiyor mu? Jig olunca dibe takılma olasılığı daha mı artar?

Mektupla

Daimi Üye
Teoride şöyle düşündüm , 100-200 surf kamış ile 150 gr hangi mesafeye gidiyorsa , mpp 170 ile 60-80 gr jig aynı mesafeye gider.
Ama uygulamada böyle olmuyor derseniz , bir daha düşünürüm.
(Bu arada mpp 170 değil de mpp120 neden düşünmedin derseniz , mpp 120 ile 40gr jig deneme şansım oldu , tabi daha önce hiç shore jig ekipman kullanmadığım için fazlaca esnedi gibi geldi , sanki mpp170 ile daha rahat olacak gibi geldi. Birde mpp 170 ile çapari bile yaparım diye hayal etmekteyim.)
Olmuyor diyecek kadar tecrübeli değilim.

Mektupla

Daimi Üye
Amin , cümlemizin.
Bende konu dışı da olsa araya bir soru sıkıştırayım.
Bir süredir bende bir kamış arayışındayım. Kullanmakta olduğum kamış alba mega surf sanırım (bu markada aynı ad altında farklı yıllarda farklı ürünler çıkabiliyor)
100-200 yazıyor ama ucu aşırı esnek olup , birde değiştirmeye niyetlenince , ucundan 10-15 cm keserek , kanımca bir tık daha stabil hale getirdim ama artık niyetim onu yedeğe almak.
Şimdi Avrupa yakasında (tarabya civarı) , palamut zamanında , bu balık dipte mi oluyor yoksa daha orta ve üst su da mı?
Neden soruyorum bu soruyu ; 150 gr kurşun ile sahte yüzdürmek için , atar üst değeri 200-250 gr bir surf kamış(250-300TL) almak yerine , örneğin savagear mpp 170 (350TL) alsam ve 60-80 gr jig ile çalışsam aynı verimi alabilir miyiz ?

Eğer balık dipte olacaksa , mpp 170 ve 60gr jig ile aynı uzaklığa erişilebilir fakat 60 gr jigi dibe indirmek oldukça zor olacaktır diye düşünüyorum.
Genellikle suyun çok akıntılı ve çırpıntılı olduğu bölgelerde palamut tutma şansınızın olduğunu unutmayın
Palamut ve avlanma teknikleri hakkında detaylı bilgiler ve avlanabilecek yerler | Balık Yakalama Teknikleri, Amatör Balıkçılık ve Oltalar linkinden alıntıdır.

Mektupla

Daimi Üye
Rapala ile kurşun arasındaki mesafe için çok fazla bir kriter yok. Eğer kurşun civarı müştemilat az, kurşun güzel parlatılmış ise, oralardaki misinalarda ince, fırdöndüler kahverengi ve küçükse, misina kısa olsada iş yapar, hatta daha iyi iş yapar.

Ama olta kalınsa,kurşun köstekli ve kalın misina ise, fırdöndüler büyükse, kurşun gri renkteyse, üzerinde çapaklar varsa ve köpük yapıyorsa, o zaman aradaki misina ne kadar uzun olursa, o kadar iyi olur. Kurşun sahte arası, tercihan kamış boyunda olursa, atışta ve balığı almada dert çıkarmayacak kadar uzun olmuş olur.

Palamut için;

Sabah, akşam ve su üstü, kızartı ve oynaklara beyaz çapari.
Gün içi balık oynağa kalkmışsa kırmızı, sarı, turuncu gibi renkler, karışık renkli, her kösteği farklı renk olan çapari.

Palamut su üstü değilse, ki bu durumda genelde 18 kulaçta olur, kırmızı çapari.

Çinekop tutmak yasak. O yüzden lüfer çaparisi olmalı. Bunda alternatif belli: Yeşil çapari. Simli, simsiz bazen farkeder. Açık koyu yeşilde bazen farkedebilir. Sığda, açık renk ve simli, derinde koyu renk ama her durumda yeşil olmalı.

Çaparilerin dönmemesi elzemdir, ilk husustur. Mümkünse florokarbon yapın, özellikle bedeni.
Tarabya için, çapari, takım önerileri. linkinden alıntıdır.

gencery

Aktif Üye
Adı
gencery
Kurşun arkası sistemde 200 gr kurşun ve arkasındaki rapala dibe değmiyor mu? Jig olunca dibe takılma olasılığı daha mı artar?
Bu ağırlıklarda jig görmedim hiç ama , arkasında 3lü iğne oluyor mu abi ?
Google görsellerden bakınca kafada tek iğne görünüyor. Eğer 3'lü takmadan da verimli oluyorsa dediğin gibi takılma riski , armut kurşunun takılma riskine yakın olacaktır.

Muhayyer

Daimi Üye
Adı
Adem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bu ağırlıklarda jig görmedim hiç ama , arkasında 3lü iğne oluyor mu abi ?
Google görsellerden bakınca kafada tek iğne görünüyor. Eğer 3'lü takmadan da verimli oluyorsa dediğin gibi takılma riski , armut kurşunun takılma riskine yakın olacaktır.
Arkaya 3'lü de takılabilir tekli de. Hatta kendi jigini yapabilen için oldukça ucuza bile malolabilir.

Mektupla

Daimi Üye
Son düzenleme: