Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

surf yaparken 90% elektrik tasarrufu firefoxla

Adı
ferit
internette surf yaparken flash lardan kaynaklanan bilgisayarınızın gereksiz elektrik tüketimini firefox la engelleyebilirsiniz. ben denedim flash ları bloke ettik ten sonra kullandığım bilgisayarın elektrik tüketimini hemen hemen yüzde 90 azalttım :harika:.
görev yöneticisinden işlemci performansına bakarak bunu görebilirsiniz...

önce firefox u kuruyoruz...
sonra firefox addons(eklenti) lardan "Flashblock"
kuruyoruz...
hepsi bu...
not: denemesi bedava

ben özellikle gazete okurken aynı anda 3-5 sayfa açıyordum.
tabi bir sürü flash reklam.
e tabi 100% işlemci çalıştırıyor bunlar.. eee
benim işlemci 45 Watt, günde 10 saat surfleyen için hadi olsun 450Watt.
ayda kabaca 15KW/saat yapar
pek bi şey değil aslında :D...
verilen rahatsızlık, bilgisayarda yavaşlama... da diğer can sıkıcı etkiler:mad: de yok ...

.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Emir Şengezer

Daimi Üye
Adı
emir şengezer
Faydalı bir şeye benziyor akşam denerim bir. Sadece flash olsa iyi bazı sitelerde video(lar) bile oynuyor.

Adı
ferit
ben elektrik tüketimi hesabı nasıl yapılır onada bi bakalım...

1 kW ne kadar ?

örnek fatura değeri= 200 TL
sayacın İLK endeks değeri= 16000
sayacın SON endeks = 16777
İkisinin farkı = 777 Kws tüketilen miktar

1kW ın cebimize maliyeti = 0.257 TL (fatura üzerinden yapılan hesaplama)

elektriğin 1kW birim fiyatı = X TL olsun ise
Tüketim bedeli = birim fiyat(X) x tüketilen miktar(777) = 777xX TL olur
Fatura tutarı = 777xX + (vergiler, diğer şartlar) TL

KayaBalığıKaya

Daimi Üye
Adı
Uluç
Bence gerek yok. Firefox a ne kadar eklenti kurarsanız çalışması o kadar yavaşlar ve ram ve cpu dan daha çok yemeye başlar. Asıl bu elektrik faturasına daha çok etki eder.

Bahadır Sarıca

Daimi Üye
Adı
Bahadır Sarıca
Kan Grubu
A Rh Pozitif
ben elektrik tüketimi hesabı nasıl yapılır onada bi bakalım...

1 kW ne kadar ?

örnek fatura değeri= 200 TL
sayacın İLK endeks değeri= 16000
sayacın SON endeks = 16777
İkisinin farkı = 777 Kws tüketilen miktar

1kW ın cebimize maliyeti = 0.257 TL (fatura üzerinden yapılan hesaplama)

elektriğin 1kW birim fiyatı = X TL olsun ise
Tüketim bedeli = birim fiyat(X) x tüketilen miktar(777) = 777xX TL olur
Fatura tutarı = 777xX + (vergiler, diğer şartlar) TL
Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Ölçümlemeyi(sayaç ölçümünü sanırım tek bilgisayar çalışırken yaptınız?) nasıl yaptınız bilmiyorum ama aşağıdaki bilgiyi paylaşayım istedim;
Elektrik sayaçlarındaki endeksler W(Watt) olarak alınır.
1000W=1kW

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Bilgisayarda işlemci toplam kullanımın çok azını harcar.Pwr suply'dan pekçok kart ve en önemlisi monitör elektrik tüketiminde etkendir.Benim kullandığım PC bağlı olduğu prizden 1.7 ile 3.6A arası akım çekiyor.İşlemciyi söküp atsam edeceği fark 200MA. (02A) Yani toplam ortalama kullanımın 1/12 si..

Kısacası (örnekle) ayda 100kw elektrik tüketen bir pc'de işlemci hiç elektrik harcamasa 8kw kar yapar.Oda çok önemli bir miktar değil..

Adı
ferit
Bence gerek yok. Firefox a ne kadar eklenti kurarsanız çalışması o kadar yavaşlar ve ram ve cpu dan daha çok yemeye başlar. Asıl bu elektrik faturasına daha çok etki eder.

milliyet i
hem firefoxla, hem de internet explorer 8 le şimdi açtım, ie8 işlemciyi ort 98% kullanırken firefox ort 50% nin altında gibi . bi süre işlemci kullanımını görev yöneticisinden izledim
diğer söylediğine katılıyorum, ama benim için flashların açılmaması harika

Adı
ferit
Bilgisayarda işlemci toplam kullanımın çok azını harcar.Pwr suply'dan pekçok kart ve en önemlisi monitör elektrik tüketiminde etkendir.Benim kullandığım PC bağlı olduğu prizden 1.7 ile 3.6A arası akım çekiyor.İşlemciyi söküp atsam edeceği fark 200MA. (02A) Yani toplam ortalama kullanımın 1/12 si..

Kısacası (örnekle) ayda 100kw elektrik tüketen bir pc'de işlemci hiç elektrik harcamasa 8kw kar yapar.Oda çok önemli bir miktar değil..

aslında tek işlemci olarak olaya bakmamak lazım.. 100-200W ekran kartları hemen her bilgisayarda mevcut. çayır cayır bu flash reklamlar hem işlemciyi hemde ekran kartını çalıştırıyor. sırf bu yüzden kullandığım eekran kartını söktüm ve onboard S3 kullanıyorum,
o 0.2A boştayken ki çekilen değer olabilir yükteyken artma olacaktır, 40-45W işlemciden bi monitör tüketimini çıkarttık mı bence güzel

Adı
ferit
Öncelikle paylaşım için teşekkürler. Ölçümlemeyi(sayaç ölçümünü sanırım tek bilgisayar çalışırken yaptınız?) nasıl yaptınız bilmiyorum ama aşağıdaki bilgiyi paylaşayım istedim;
Elektrik sayaçlarındaki endeksler W(Watt) olarak alınır.
1000W=1kW

tek bilgisayar çalışırken ki tüketim değil komple faturaya yansıyan bütün cihazların toplamı,

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
aslında tek işlemci olarak olaya bakmamak lazım.. 100-200W ekran kartları hemen her bilgisayarda mevcut. çayır cayır bu flash reklamlar hem işlemciyi hemde ekran kartını çalıştırıyor. sırf bu yüzden kullandığım eekran kartını söktüm ve onboard S3 kullanıyorum,
o 0.2A boştayken ki çekilen değer olabilir yükteyken artma olacaktır, 40-45W işlemciden bi monitör tüketimini çıkarttık mı bence güzel
Formül açık..%100 Çalışırken 45W güç tüketirse;

P=UXI yani Güç= VoltXAkım

45=220XAkım dan

Akım= Güç/Volt

Akım=45/220
Akım=0.2A=200MA..