Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tanımadığımız Sahteler

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
İki gündür açtığım sahte yem konularında sadece resimlere bakanlar arada yazdıklarımın daha önemli olduğunu görmüyorlar. Henüz bu işin acemisi de olsam, ha bire bir şeyler deneyip,kendimce varsayımlar ortaya atıp bunların da doğruluğunu sınıyorum. Siz de bu uydurduklarımı test ederseniz yanlışlarım varsa bildirirseniz bu iş daha doğru yola girecek, kolaylaşacak. Balık tutamayınca kısa sürede sahte değiştirmem. Yanımda en az 30 sahte olur yarım saatten fazla aynı sahteyi atarım. Bir veya iki tane tutunca hemen sahtem değişir. Yenisiyle tutarsam hemen ilkinde değiştiririm. Yanımdakinin yemini beğenmezsem birçok zaman benimkilerden birini vermişimdir. O da kopartır 60 liralık sahte havada uçar gider. Kesinlikle çoğunluk için önemli olan avlanmak, ama benim için deneyim kazanmak bunları da öğretmek avlanmaktan daha önemli.
İnanın ki üstat müstat dediklerinizin bir çoğu bildiğiniz gibi değil, bir çoğu boş zamanı olan ve doğru yerde yaşayanlar. Üç beş günlük izninizde balığa denk gelemeyince, beceremediğiniz için balık yakalayamadığınızı, bu işi bilmediğinizi, şansınızın olmadığını falan düşünürsünüz.
Balık tutanların her istediklerinde, her balığa çıktıklarında başarılı olduğunu sanmayın. Elbette bazıları koşullara göre seçim yapıp avlanmaya gidip gitmeyeceklerine giderlerse nereye gideceklerine karar veriyor. Ama yine de her av harekatı başarılı değildir. Bu her türlü hayvanın cirit oynadığı taş devrinde de böyleydi. İnsan taşı cilalamayı 90. 000 sene sonra düşünebildi. 90.000 yıl hep kaba saba yonttu.
Şimdi son zamanlarda ise bakın neler yapıyor. Kendileri de deniyor ama en çok kullanıcılara denetiyor.

Bizde tanınmamış bir marka daha. DEPS

Kamışları çok güzel ancak oldukça pahalı. Makine ve diğer ürünlerinin yanında dünyada tanınmış bir marka. Bende bir adet su üsü sahtesi var. Gördüğünüz zaman buna balık mı gelir dersiniz, hele suda feribot gibi, sallana sallana yüzüp acayip gürültücü bir sahtesi bendeki.

Buzz Jet Jr. Bone

Kocaman dudağını gördüğünüzde dalan sanabilirsiniz. Bunu tasarlayan Arşimet kanunlarını biliyormuş, hacmine göre düşük ağrılığı nedeniyle su üstü. Gaga sadece sallanma işi gördüğünden kamışın ucunu hareket ettirmenize bile gerek olmuyor . Kuyruk uskuru ise istemediğiniz kadar şapırtı yapıyor. Ayrıca kuyrukta sabit bir bilya önünde hareketli iki bilya var. Sağa sola sallanmada sahtenin enine hareket eden bilya ve ileri geri gelenin de gürültüsünü uskurun çıkardığı sesin üstüne ekleyince kafayı bulmuş sokakta nara atan biri gibi makarayı sardıkça size doğru geliyor. Bunları bendeki benzer modelin özellikleri olarak yazdım. Bu geliştirilmiş daha küçük modeli Jr.
Renkler genelde tatlı su için özellikle turna ve perch. Denizde de işe yarayacak renkleriı var. Ayrıca paslanmaz çelikten 3 renk uskur da aksesuar olarak satılmakta.
72mm boy ve 14g ağırlığında

WTD ve hızlı çekerken kamış ucunu aşağı yukarı sallama yüzüşleri

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
BUZZ JET
Bu da 96mm boy 30g ağırlığında bir su üstü.
Bu da bir adet radyal ve 2 adet eksenel haraket eden bilyaları ile düşük frekansta dengesiz sesler çıkarak yüzen Jr dan daha büyük boy oryantal dansöz. Bende olan model bu serinin bir önceki modeli.
Benimki de 30g küçücük bir ispendeği kandırmıştı.
Resimde sağa sola ve ileri geri hareket eden bilyalar görülüyor.

Aynen bu resimde gördüğünüz gibi su sıçratıp bu su da bilyalara ek ses çıkartır.
Daiwa da sessiz Shore Line serisi ile övünür. Kim haklı tespit edemedim.

BASIRISKY

Bir insan garibesi daha. Arkasında gaz deliği de var.
Bu yumuşak şekilsizi sıkınca içine girebilecek su da boşalıp arkadan zort sesi çıkıyormuş.
Tekli iğne de bu delikten çıkıyor. 60 ve 70 mm boyları var.

Birçok da rengi var.

Sert göbekli yeni model çift delikli
Su üzerindeki su mercimeği gibi bitkilerin içinde çok iyi iş çıkartıyormuş bu oyuncaklar.
Gölde avlananlara müjde.

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
RADSCALE

Bana göre değil, ciddi bir şeye benziyor. 111mm 18gr su üstü.
Düz çekişte omurga üstüne yakın eksende karnını sağa sola sallayan, ayrıca özel aksiyonlar vermeye uygun, çekişi durdurunca hareketli bilyelerin geri kaymasıyla dik durumda kafası su üstünde kalan bir yüzey yemi.

Bu kadar su üstü yeter.
BALISONG MINNOW

Ekseni etrafında hiper dönme hareketi yapan bu sahte yüzer dalanlardan.
Hızlandırılmış çekiş sonrası yavaşlatma veya durdurma, yüzer özelliği nedeniyle yüzeye hızlı yükselmesini sağlar. Daiwa konusunda da SL 10 için yazmıştım galiba. Sahte içindeki hareketli bilyaların arkaya kayması kafanın yukarı yönelerek yüzeye yükselme hareketi avcıların ilgisini çeken aksiyondur. Bu sahtenin özellikle geliştirilmiş bir aksiyonlarından biri bu.
Yeminizin arkasından kovalayıp yanınıza kadar geldiğini gördüğünüz levreklere, barakudalara bu numarayı yapmanız neden yemiyorlar sorularınızı aklınıza getirmeyebilir.

Pense ile gagayı çevirip sağa veya sola kayma hareketinin yönünü seçebilirsiniz. Bu kamışın ucunu sağda veya solda tuttuğunuzda kamışı aşağıdan yukarı hareket ettirdiğimiz zamanlarda bu açı değişir. Ben kamışın ucunu solda tuttuğumda aşağıdan yukarı darbeyi sola, vücuduma göre sağda tuttuğumda aşağından yukarı sağa darbe vuruyorum. Genelde solda tutarım, bazı yerlerde sağda oluyor. Hiçbir zaman tam düz olarak aşağıdan yukarı kaldırmam. Hep açılı. Sahtenin aksiyonunda önemi ne derseniz yok. Balığı daha mı çok kışkırtır hayır. Bu şekilde hareket verme daha rahat ve yorulmuyorum, hepsi bu.

Aşağıdan yukarı hareket

Pek bilmediğimiz ürünler bulmaya çalıştım. Benden bugünlük bu kadar, pes.
Hava da av için olumsuz, balık tutacağımdan değil en azından sahilde olurum. Yemek pişince gidiyorum.

gurcansap

Daimi Üye
Adı
Gürcan Sap
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Teşekkürler Bülent abi,
Özellikle rapala klipsi taktığımız halkayı sağa yada sola yamultarak sahtenin yüzeceği yönü değitirmek kafamda şimşekler çaktırdı. Biz oldukça akıntılı bir yerde avlanıyoruz, bu modifiye işlemi harika sonuçlar çıkarabilir...

Sevgiler ve rasgelsin.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Eline sağlık Bülent
İlk paragrafın benim hislerime tercüman olmuş. :)
Bu marka sahteyi hiç kullanmasam da prop denilen bu pervanelilerden elimde bir iki tane var. Bir tanesi de Rapala marka hatta.
Yeterince deneyemediğim için bir başarıdan söz etmem olanaksız.

Hamington

Üye
Adı
Fırat Çubukçu
İnanın ki üstat müstat dediklerinizin bir çoğu bildiğiniz gibi değil, bir çoğu boş zamanı olan ve doğru yerde yaşayanlar.

Üç beş günlük izninizde balığa denk gelemeyince, beceremediğiniz için balık yakalayamadığınızı, bu işi bilmediğinizi, şansınızın olmadığını falan düşünürsünüz.

Balık tutanların her istediklerinde, her balığa çıktıklarında başarılı olduğunu sanmayın.

Elbette bazıları koşullara göre seçim yapıp avlanmaya gidip gitmeyeceklerine giderlerse nereye gideceklerine karar veriyor. Ama yine de her av harekatı başarılı değildir.

Son derece başarılı ve net bir şekilde katıldığım bir yorum.
Aynı daha öncesinde yazdıklarınız gibi.

Sahtelere gelince..
Çalışmanız, paylaşımınız ve emeğiniz için tebrik ederim.

Bunlar yerel üreticiler tarafından imal edilen ürünler ve içlerinden gerçekten de çok başarılı neticeler üreyebiliyor.

Içlerinden de inanılmaz fikirler ve teknolojiler çıkıyor.

Mesela benim çok severek ve hatta aşk ile kullandığım Shimano Spindrift serisi vardır.

Özellikle atışlarda hiç dönme yapmadan mermi gibi gider ve rüzgara karşı performansı GES ten sonra bildiğim en iyi üründür.

Nasıl olduğunu hep merak ederdim.
Taa ki makinemin atışta klavuzunun kapanınca sahtenin kayalara çarpıp kırılmasına kadar.

Içinden çıkanı gördükten sonra 65 tl lik sahtenin kırılmasına resmen sevinmiştim.

AR-C denilen ve yaylı özel bir mekanizma ile çalışan bu sistemi görünce insan gerçekten hak veriyor.

Müsait olursam resim de paylaşmaya çalışırım.

Paylaşım için tekrar teşekkürler.

around deep

Aktif Üye
Adı
Mert GEZENOGLU
Insanin ogrenebildigi en iyi yolu uyguluyorsun Bulent Agabey, deneme-yanilma.
Eline koluna saglik, bilgiler icin ayrica tesekkurler.

Fisher07

Daimi Üye
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Rapalalar, türlü renk ve büyüklükte balıklar... Hepsinin al benisi ve çekiciliği var! peki sahte karides, teke, yanıç vs gibi ürünler sizce işe yarar mı? Tecrübe eden var mı aranızda? örnek verecek olursam...
aaaaaa.jpg

bu ve bunun gibi onlarca çeşit var.. bu konuda tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim!
Sevgiler Saygılar!

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
Şimdi bir çok bilinen sahte üreticisi firma bunların üretimine başladı. Fiyatları yüksek.
En güzel karideslerden birini bulmuşsun. Bu 3 liraya mal oluyor bulduğun yerde al.
Özellikle senin bölgende çok işe yarar.
Ağırlık eklemene gerek olmasa da balığın biraz uzakta olduğu yerlerde ağırlaştırabilirsin.