Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tatlısu Kefali Av Teknikleri

Ersin

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
2,374
Tepkime puanı
166
Puanları
63
Konum
Çorum
Adı
Ersin M.Karaketir
Kan Grubu
A Rh Negatif
TATLUSU KEFALİ AV TEKNİKLERİ

Kefal yem ayırt etmez. Her yeme vurduğu gözlenmiştir.

DOĞAL YEM İLE AVCILIĞI

Doğal yemlerle yapılan avcılıkta şamandıralı takım, dip takımı ve dere kamışı yöntemi kullanılabilir. Kullanılacak yemlerin, balığın doğal çevresinden seçilmesi başarı oranını yükseltmekle birlikte kendini kanıtlamış her hangi bir yem kullanılabilir.

Özellikle hasat sonrasında ekin tarlalarından toplanan çekirge, solucan, kara sinek, bulunabilecek larva ve kurt çeşitleri her zaman sonuç veren yemlerdir. Eğer bu yemler bulunamazsa hindi ya da tavuk ciğeri ya da balık iç organları takılabilir. Ciğer kullanılması durumunda, ciğer bir tahta üzerinde kullanılan iğneyi örtecek büyüklüklerde doğrandıktan sonra, bir saat kadar güneş alan rüzgarlı bir yere bırakılırsa üzeri zarlaşan parçalar iğneye daha iyi takılıp, balık tarafından da daha zor çalınır bir hale gelir. Aklınızda olsun, dondurulup çözüldükten sonra kullanılmak istenen ciğer çabuk dağılacağından, taze ciğer kullanılması daha uygundur. Ayrıca iğneye daha iyi tutunması nedeniyle de hindi ciğeri daha çok tercih edilir.

Şamandıra ile avcılık pek çok oltacı tarafından en çok tercih edilen, fevkalade heyecanlı ve dinlendirici bir av türüdür. Kefal avında kullanılacak şamandıra, kalem tipli suya fazla baskı yapmayan, böylece balığın, yemi direnç görmeksizin ve huylanmadan alabileceği küçük tipte şamandıralardan seçilmelidir. Kullanılacak bölgeye ve atılacak mesafeye göre 1-8 gr çekerli şamandıralar önerilir. Takımda kullanılacak fırdöndü olabildiğince küçük ve yine siyah ya da bronz renkli olmalı ve görüntü vermemelidir. Kullanılacak iğne tipi ve büyüklüğü ise balığın büyüklüğüne ve takılacak yeme bağlıdır. Genellikle Mustad 1522 veya benzeri, 4-9 No arası, çapraz, uzun saplı, ince ve mavi çelikten iğneler bu av için uygun olmaktadır. Ancak larva veya kurt kullanılacaksa kısa saplı bronz ya da altın renkli, ince iğneler de kullanılabilir.

Şamandıra takımı iki değişik şekilde yapılabilir. Su derinliği fazla değişmeyen meralarda sabit şamandıralı takımlar, derinliğin değişiklik gösteridiği meralarda ise şamandıra yüksekliği av sırasında kolayca değiştirilebilen gezer şamandıralı ya da stoperli diye adlandırılan takımlar tercih edilir. Stoper olarak adlandırılan malzeme, değişik kalınlıkta misinalara uygun olarak bulunabilen, yumuşak lastikten mamul küçük boncuk şeklinde bir üründür. Misina üzerinde elle kaydırılmakta ve bu şekilde şamandıra yüksekliği kolayca ayarlanabilmektedir. Şamandıralı takımda kullanılacak kamış, av yapılacak meraya göre istenilen uzunlukta seçilebilir ve genellikle teleskopik, hafif ve hassas kamışlar tercih edilir. Hafif şamandıra ve kurşun takımı kullanılacaksa mümkün olduğunca uzun kamış kullanılması yemin istenilen noktaya indirilebilmesi için önem taşıyacaktır. Makina ise kamışa uygun herhangi bir makina olabilir. Ancak makina üzerinde sarılı misinanın 0.28mm ya da daha ince olması takımın rahat çalışması için tercih edilir.

Gezer şamandıralı takımda makinadan gelen misinaya bir adet stoper ve daha sonra şamandıra geçirilmeli, şamandıradan sonra uygun ağırlıkta bir boncuk kurşun ve en sona da fırdöndü takılmalıdır. Burada dikkat edilecek nokta stoperin misina üzerinde sıkıca tutunacak ve ancak elle kaydırılırsa hareket edecek şekilde durmasıdır. Şamandıra ise misinayı sıkıştırmamalı, misinaya sabit olarak bağlanmamalı ve stoperle fırdöndü arasındaki mesafede kolayca kayabilmelidir. Fırdöndünün diğer ucuna ise 60 cm kadar 0.16 mm kaliteli bir misina diğer ucuna da iğne bağlanmalıdır. Kullanılacak kurşun şamandırayı dik tutacak ve balığın en küçük bir çekişinde şamandıranın tamamen batmasını sağlayacak ağırlıkta seçilmelidir. Eğer kıstırma kurşun kullanılacaksa fırdöndünün hemen altına takılması önerilir. Sabit şamandıralı takım yapılacaksa stoper kullanılmaz ve kullanılan şamandıra ana beden üzerindeki uygun bulunan noktaya sabit bir şekilde takılır. Takımın geri kalan kısmı stoperli takımla aynıdır.

Şamandıralı takım yemlenip uygun noktaya savrulduktan sonra gözle takip edilir. Balığın şamandırayı ilk batırışında aceleci olmayıp, yemi tamamen aldığına emin olunmalı sonra hafif bir tasma atıldıktan sonra kamışın ucunu suya doğru indirip yavaşça sararak balık kıyıya alınmalıdır. Eğer takım yemlenip atıldıktan sonra uzun süre vuruş alınmadı ise misina 1 metre kadar sarılıp yemin hareketlenmesi sağlanmalıdır. Şamandıralı takımda en çok dikkat edilecek nokta, yemin uygun derinlikte sunulmasıdır. Bu da ancak deneme yanılma yoluyla bulunabilir. İlk olarak tabandan 50 cm yükseklikte başlanması gerekli görüldüğü taktirde yavaş yavaş yukarıya alınması önerilir. Şamandıralı olta ile göllerde yapılan avda saz dipleri en iyi sonucu verir.

Dere kamışı yönteminde porselensiz ve makinasız uzun tipte kamışın ucuna 0.16 mm kalınlığında, kamışın boyuna bağlı olarak 3 - 5 metre uzunluğunda bir misina, misinanın ucuna da uygun bir iğne bağlanır. Bu yöntemde iğne yemlenip olabildiğince yumuşak şekilde hedeflenen noktaya indirilir. Doğal ağırlığı ile yavaş yavaş suya gömülen yem balık tarafından hiç tereddüt edilmeksizin talep görür. Özellikle akarsulardaki küçük gölentilerde ve sazlık önlerinde başarı ile kullanılabilir.

Çok tercih edilmemekle birlikte dip oltası kullanılacaksa dipten kurşunlu 2-3 köstekli takım ya da gezer kurşunlu tek iğneli takım yapılabilir. Dipten kurşunlu takımda ana bedenden sonra 1-2 cm lik bir fırdöndü, 1-1.5 metre 0.25 beden ve 25 gr civarında bir armut kurşun takılır. Armut kurşunun 50 cm üstünden başlayarak, 30-40 cm aralıkla 20 cm lik 0.20 köstekler ile takım tamamlanır. Gezer kurşunlu takımda ise ana beden üzerine 25 gr lık boncuk kurşun geçirilir bedenin ucuna kurşunun çıkmasını önleyecek bir fırdöndü takılır. Fırdöndünün diğer ucuna 0.20 mm misinadan 1 m beden ve en uca da iğne ilavesi ile takım tamamlanır. Eğer avlanılacak gölün dibi çamurlu ise iğnenin en arka kısmına köpükten veya takunya malzemesinden kiraz çekirdeği kadar bir şamandıra takılıp yemin havalanması sağlanır. Takım yemlenip hedeflenen noktaya savrulduktan sonra makina yavaş yavaş sarılır. Kurşunun ağırlığı ile misinanın gerildiği noktada sarma işlemi bırakılır. Bundan sonra olta elde veya bir yere takılarak balığın yemi alması beklenir.

Son olarak, hangi yöntemle av yapılacak olursa olsun avlanılacak yerde sessiz olunmalı,ani hareketler yapmaktan kaçınılmalı ve kesinlikle avlanılan yere gölge düşürülmemelidir. Yakalandıktan ele geçinceye kadar mücadeleyi bırakmayan tatlı su kefali suyun üzerinde alabalık gibi taklalar atabilir (çok irileri hariç). Ancak çoğu zaman etli olan ağız içine, hatta gırtlağına kadar oturmuş iğneden yakalandığı için kolayca kurtulamaz.

YAPAY YEM İLE AVCILIĞIYapay yem ile yapılacak olan avda kullanılacak malzemeler alabalık avında kullanılan malzemelerin benzeridir. İki veya tek parça, hafif ve esnek bir kamış ile en fazla 30 luk tercihen metal kafalı hafif bir makina, avı zevkli ve verimli bir hale getirecektir. Kamış olarak 1.65 m ile 2.00 m arası ve 2-10 gr atarlı kamışlar önerilir. Ancak avlanılacak meraya göre gerekirse daha kısa kamışlar da kullanılabilir.

Makinaya sarılacak misina ise 0.16 mm ile 0.20 mm. olmalıdır. Ancak derin, koyu renkli ve ilişkenli sularda misina kalınlığı 0.25 mm ye kadar çıkabilir.

İnce misina kullanıldığınızda hem hafif yemleri daha uzağa atabilir hem de balığın görüşünün düşmesi nedeniyle daha verimli avlar yapabilirsiniz. Bu nedenle Siglon Tough, Platil Souveran ya da Skorpio gibi ince ancak yüksek çekerli kaliteli misinaların kullanılması tercih edilir.

Eğer döner kaşık ile av yapılacaksa misinanın ucuna yemden önce olabildiğince küçük, siyah ya da bronz renkli klipsli fırdöndü takılmalıdır. Yurtdışından bulunabilen 20 No siyah fıdöndüler ya da bulunabilecek en küçük boydaki bilyalı fırdöndüler özellikle önerilir. Eğer küçük boylarda ve koyu renkli klipsli fırdöndü bulunamazsa, siyah sprey boya ile boyanan beyaz çelik fırdöndüler de kullanılabilir; ancak boya atılırken hareketli (döner) kısımların boya almamasına dikkat edilmelidir. İyi bir fırdöndü misinanızın av sırasında sık sık dolaşıp düğümlenmesiniönleyecektir.

Döner kaşık olarak 0 -2 No arası boylar kullanılır. Kullanılacak kaşık boyu direkt olarak avlanacak kefalin boyu ile ilgili olup, 25 cm ve altındaki boylar için 0 ve 1, daha büyükler için ise 2 No tercih edilebilir. Kefalin ağzı oldukça küçük olduğundan, büyük kaşığa atlayan küçük boydaki balıkların pek çok zaman iğneyi ağzına alamadığına tanık olunur. Ancak etli dudakları nedeniyle, alabalığın tersine, yakalanan kefaller ne kadar çırpınsalar da genellikle iğneden kurtulamazlar.

Kullanılacak döner kaşıkların model ve rengi suyun derinliği ve rengi ile ilgili olup, sığ sularda Mepps Comet ve benzeri hafif modeller, derin sularda ise Mepps Aglia ve benzeri ağır modeller tercih edilmelidir. Akarsularda dipten çekebilmek için özellikle ağır modeller daha çok tercih edilir. Koyu renkli ve derin sular için parlak metalik ya da beyaz taban renkli, sığ ve berrak sular için Mepps Black Furry benzeri koyu renkli (siyah taban üzeri sarı ya da kırmızı benek) döner kaşıklar kullanılmalıdır.

Kefal, alabalık kadar görüş mesafesine sahip olmadığı için genellikle döner kaşık suya düşer düşmez değil, bir süre sonra yakalanır. Bu nedenle kullanılacak döner kaşıkların, suya düşer düşmez aksiyon veren kaliteli ithal modeller olmasına da gerek yoktur. Yerli malı ucuz alternatifler de kefal avında başarı ile kullanılabilmektedir.

Döner kaşık ile av yapılırken, göl ve göletlerin küçük ve çok derin olmayan koylarında, kıyıya mümkün olduğunca paralel olarak atışlar yapılmalı ve kaşığın suya adeta konarcasına inmesi sağlanmalıdır.Akarsularda yapılan avcılıkta ise özellikle suyun çağıldadığı kısımlarının hemen altındaki durgunluklarda ve suyun genişlediği gölentilerde ısrar edilmelidir.
Döner kaşık ile av sabahın erken saatlerinde, günbatımına yakın saatler ve kısa süreli yaz yağmurları sırasında ve sonrasında yapılırsa verimli olur.

Özellikle çok derin olmayan sularda kullanılan bir diğer yöntem de fly ile avcılıktır. Fly yönteminde, balığın doğal çevresinde bulunan sinek ve haşere türlerinin benzeri yapay yemler kullanılmaktadır. Ancak fly avcılığı oldukça pahalı ve deneyim isteyen bir yöntem olduğundan, yurdumuzda ancak az sayıdaki meraklı amatör tarafından yapılmaktadır. Bununla birlikte yaratıcı insanımız yapay sineklerle kendi fly oltasını geliştirmiş olup başarıyla kullanmaktadır. Bu yöntemde kamışlı oltanın misinasının ucuna fırdöndüden sonra saydam, su doldurulabilen küçük boy bir şamandıra bağlanmaktadır. Şamandıranın diğer ucuna 1.5 metre kadar 0.16 beden bağlanmalıdır. Bedenin boşta kalan ucuna bir adet yapay sinek bağlanmakta ve yapılan olta at çek yaparak kullanılmaktadır. İstenirse beden kısmına iki adet 15-20 cm lik 0.16 köstek ilavesi ile 3 adet yapay sinekli takıma dönüştürülebilir.

Ülkemizde genellikle Rapala ismi ile özdeşleşmiş olan, yapay balık ya da çekirge benzeri yapay yemlerin yüzer ya da yüzer/dalar modelleri de kefal avında kullanılabilmektedir. Özellikle "popper" olarak adlandırılan kesik uçlu yapay balık benzeri yemler, yapay balıklar, arı, çekirge, danaburnu gibi şekillerdeki yemler tercih edilmektedir. Bu yemler kullanılırken dikkat edilmesi gereken nokta fırdöndü ya da klips kullanılmaması ve "rapala düğümü" (bkz. Düğümler kısmı) ile yemin misinaya direkt olarak bağlanmasıdır. Aksi taktirde yemin aksiyonu bozulmakta ve beklenen verim alınamamaktadır. Bu yöntemde yem, kamış ile hedeflenen noktaya atılmalı ancak suya düştükten sonra bir iki saniye beklenmelidir. Daha sonra yem hafif hafif ve kesikli bir şekilde çekilmelidir. Özellikle kamışın ucunun kısa hareketleri ile yapılacak dalgalandırmalar ve sonrasında makinanın bir iki tur sarılması şeklinde yapılan çekme işlemi oldukça verimli olmaktadır.

Yapay yemlerle yapılan avcılıkta, eğer kasık çizmesi ya da göğüs çizmesi kullanılarak av yapılıyorsa, mutlaka bir kepçe bulundurulmalı ve balık kepçe ile alınmalıdır. Misina sarılırken de kamışın ucunun suya kadar indirilmesi, balığın suyunu yüzeyinde sıçramasını ve kaçma girişimlerini engelleyecektir.

tatlı su kefali, bekir v.b. olta örneğiKefal Avlama Sırları

Bu baliğin yakalama eknikleri oldukça dazladır.

En ilgiç ve keyiflisi şimdi anlatacağim gibidir..(En azından ben öyle düşünüyorum)

Ortam Müsait Olduğu Sürece Her Yerde Tatbik Edilebilir..

Av Için En Uygun Yerler:

- Küçük derelerin sığ Bölgeleridir.
- Etrafın açıklık olmamasi,
- Suyun Karadan 1 - 2 Metre veya daha fazla alçak olması,
- Akıntı Olmaması Ve Balık Avlayan Kişinin Kesinlikle Baliklar Tarafindan Fark Edilmemesi

Bu Avin Olmazsa Olmazlarindandir. Biraz çok Kriter Var Ama Inanin Buna Fazlasiyla Değer..

Malzemeler:

- olta 2,5 - 3 M Boyunda Olmali
- 0,20 Misina Ve çapari Iğnesinden Biraz Daha Büyük Iğne
- 10 Gr Kurşun Kullanilmalidir..

Yem:

- çekirge,
- sinek vs
- Böcekler..
- tercihen çekirge..

Yakalama Şekli:

- Kurşun Iğneden 25 Cm Yukarida Olmalidir..
- yemi Taktiktan Sonra Baliklara Görünmeden Suya Yaklaşmalisiniz.
- oltayi Da Göstermeden Yavaş Yavaş Yemi Suya Doğru Indirmeye Başlayabilirsiniz.
- yem Suyun Tam üzerine Geldiği Zaman Durun.
- yem Suya Tam Olarak Batmasin.
- oltayi Hafif Hafif Titreştirmeye Başlayin
- Ayni Zamanda Bu Titreşimin Yeme Nasil Yansidiğina Da Dikkat Edin..
- oluşmasi Gereken Görüntü çekirgenin Suya Düştüğü Ve çirpinmaya Başladiğinda Ortaya çikan Görüntüye Benzemesi Lazim.
- muhtemelen Dipte Dolaşan Baliklar Ilk Olarak Bunu Fark Etmeyecektir.

Fakat Yeme Ilk Saldirmaya Başlayan Küçük Baliklarin çikardiklari Sesler Sayesinde Onlarda Yemi Fark Edecektir.ilk Bir Iki Dakika Balik Gelmeyebilir Merak Etmeyin Yemi Farkettikleri Anda Saldiriya Geçeceklerdir..çok Hizli Ve Aniden Gelirler..sizin Onlari Yakalamak Için Birşey Yapmaniza Gerek Kalmadan Onlar Kendi Kendine Yakalaniverir.yalniz Parçalanmamasi Için Küçük Baliklar Saldirirken Yemi Hafifçe Yukari Kaldirabilirsiniz.aksi Halde Sürekli Yeni Yem Değiştirmeniz Gerekir Ki Buda Sizin Haraket Etmenizden Dolayi Baliklarin ürkmesine Neden Olur..bu Avin En Güzel Tarafi Yakalayacağiniz Baliği Seçme şansinizin Olmasi Ve Baliklari Görerek Avlamanizdir.

baliksevdasi.com'dan firkete'nin yazısından alıntıdır

(ALINTI ve DERLEMEDİR) (EMEĞİ GEÇEN TÜM AMATÖR BALIKÇILARA TEŞEKKÜRLER)

LÜTFEN GEREĞİNDEN UFAK BOY BALIKLARI ÖLDÜRMEYELİM,
AMATÖR OLMANIN GEREĞİNİ YERİNE GETİRELİM.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

paramedicselcuk

Aktif Üye
Katılım
27 Nis 2014
Mesajlar
113
Tepkime puanı
59
Puanları
28
Yaş
37
Konum
Çanakkale
Hepsini zevkle okudum Teşekkürler

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

around deep

Aktif Üye
Katılım
23 Ara 2013
Mesajlar
309
Tepkime puanı
223
Puanları
43
Adı
Mert GEZENOGLU
Cok guzel ve bilgilendirici derleme. Emegi gecenlere tesekkurler.

Ben efsane kasna avimi 5'li paketini 2,5TL ye aldigim 0 numara tuylu doner kasik ile yapmistim :) Ayrica kasna kendi etine bile buyuk bir istah ile atliyor :)
Amator balikcilar icin yakala-birak seklinde saatlerce avlanilabilir,tek sevmedigim yani baligi cekerken olu gibi gelmesi. Buyukleri az da olsa direniyor fakat ufak boylari hic keyifli degil. Bir alabalik oyle mi ya ? :)

Herkese keyifli avlar
 

ededg

Yeni Üye
Katılım
5 Ağu 2014
Mesajlar
3
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Nisan ile Haziran ayları arasında üreyen tatlı su kefali 40-75 cm arasında bir büyüklüğe ulaşabiliyor. Hatta bu güne kadar tutulmuş en büyük tatlı Su Kefalinin boyunun 70 cm olduğu söyleniyor. Tatlı su kefalinin dişleri boğazında olduğu için her şeyi rahatlıkla yiyebilen bir canlıdır özellikle; midye, solucan, yosun, yengeç ve sülükleri yiyerek beslenir. Tatlı su kefalini avlamak için en çok spining(atçek) ve şamandıralı sistem kullanılır. Spining yönteminde çeşitli döner kaşıklar ve minik maket balıklar kullanılabilir. Şamandıralı sistemde ise hassas şamandıralar avınızı oldukça keyifli hale getirecektir.

Derede avlanıyorsanız; ultra light kamışlar ve minik kafalı makineler işinizi fazlasıyla görecektir.

Tatlı su kefal avı için size birkaç öneride bulunacağım;
Avfoni

STRIKE PRO Warted Toad 4.5cm 5.5cm Suni Yem
 

alperserttas

Aktif Üye
Katılım
7 Ara 2015
Mesajlar
381
Tepkime puanı
349
Puanları
63
Yaş
29
Konum
İzmit
Adı
Alper
Kan Grubu
A Rh Pozitif
kaç senedir bu balıkları yemli olarak avlıyorum. ama şimdi daha bilinçli bir olta ile gideceğim. lrf kamışı ile mepps atmayı deneyeceğim. yazı çok güzel bir yazı olmuş çok teşekkürler
 

26onur26

Üye
Katılım
4 Eki 2015
Mesajlar
45
Tepkime puanı
57
Puanları
18
Yaş
38
Konum
darıca
Adı
H. Onur
Kan Grubu
A Rh Negatif
Bugün mepsle bir av denemesi yaptım sonuç hüsran. Yer Eskişehir Porsuk çayı. Yazın tutacağıma inanıyorum :)
 

alperserttas

Aktif Üye
Katılım
7 Ara 2015
Mesajlar
381
Tepkime puanı
349
Puanları
63
Yaş
29
Konum
İzmit
Adı
Alper
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bugün mepsle bir av denemesi yaptım sonuç hüsran. Yer Eskişehir Porsuk çayı. Yazın tutacağıma inanıyorum :)
abi meps ile karabükte tuttuğum balığı atayım sana. yıl 2014 olması lazım. yaz ayında dizlerime kadar suyun içindeydim. akıntıya doğru atıp çok yavaşça sarım yaptım. suyun akıntısı ile hızlıca dönüyor zaten bu mepsler. yalnız bazısında kanca kısmı tüylü olanlar var ben onların verimi düşürdüğünü düşünüyorum. 2 numara idi mepps de. (mepps resmi temsili). sadece oltam emanet gibi duruyordu elimde. yani onu 40-80gram 2,70 kamış ile atınca ucunu hissedemiyordum. balık vurduğu anda efsane bi hareketle çekmişti. bence porsukta da bunlardan vardır. sadece daha zamanı değil.
 

Ekli dosyalar

26onur26

Üye
Katılım
4 Eki 2015
Mesajlar
45
Tepkime puanı
57
Puanları
18
Yaş
38
Konum
darıca
Adı
H. Onur
Kan Grubu
A Rh Negatif
Kardeşim yazın aynı yerde kasna tuttuk. Ama mısırla. Darıcada istavritleri bitireyim. Sonra balıkdamında turna, yayın. porsukta da nasiplerimizi tutcaz inş
 

deep_._blue

Aktif Üye
Katılım
15 Ocak 2016
Mesajlar
118
Tepkime puanı
126
Puanları
43
Konum
1stanbul
Adı
Taner
abi meps ile karabükte tuttuğum balığı atayım sana. yıl 2014 olması lazım. yaz ayında dizlerime kadar suyun içindeydim. akıntıya doğru atıp çok yavaşça sarım yaptım. suyun akıntısı ile hızlıca dönüyor zaten bu mepsler. yalnız bazısında kanca kısmı tüylü olanlar var ben onların verimi düşürdüğünü düşünüyorum. 2 numara idi mepps de. (mepps resmi temsili). sadece oltam emanet gibi duruyordu elimde. yani onu 40-80gram 2,70 kamış ile atınca ucunu hissedemiyordum. balık vurduğu anda efsane bi hareketle çekmişti. bence porsukta da bunlardan vardır. sadece daha zamanı değil.
Alper kardeşim fotoğraftaki yakaladığın balığın kasana olduğuna eminmisin.? bana " içi kara , sakaryadakı yerel adı " şiraz gibi geldı .yuzgeç yapısı ve özellikle kafa ve ağız yapısı farklı geldı . bazen meps,e gelır . yemede nadir gelır, yemli tutulacaksa yosunla tutulur.