Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tatlısu Kefali Avcılığında Kullanılabilecek Yemler

Ersin

Daimi Üye
Adı
Ersin M.Karaketir
Kan Grubu
A Rh Negatif
TATLISU KEFALİ AVCILIĞINDA KULLANILABİLECEK YEMLER

Kefal yem ayırt etmez. Her yeme vurduğu gözlenmiştir.

Kefal avında kullanılabilecek yemler:
1- Solucan
2- Tavuk ciğeri
3- Çekirge (özellikle kara çekirge)
4- Gümüş (Ufak boyutlu gümüşler direk takılabileceği gibi büyük gümüşlerin eti ak yem yapılarak kuallanılabilir)
5- Sinek
6- Midye
7- Salyangoz

Doğal yemlerle yapılan avcılıkta şamandıralı takım, dip takımı ve dere kamışı yöntemi kullanılabilir. Kullanılacak yemlerin, balığın doğal çevresinden seçilmesi başarı oranını yükseltmekle birlikte kendini kanıtlamış her hangi bir yem kullanılabilir.

Özellikle hasat sonrasında ekin tarlalarından toplanan çekirge, solucan, kara sinek, bulunabilecek larva ve kurt çeşitleri her zaman sonuç veren yemlerdir. Eğer bu yemler bulunamazsa hindi ya da tavuk ciğeri ya da balık iç organları takılabilir. Ciğer kullanılması durumunda, ciğer bir tahta üzerinde kullanılan iğneyi örtecek büyüklüklerde doğrandıktan sonra, bir saat kadar güneş alan rüzgarlı bir yere bırakılırsa üzeri zarlaşan parçalar iğneye daha iyi takılıp, balık tarafından da daha zor çalınır bir hale gelir. Aklınızda olsun, dondurulup çözüldükten sonra kullanılmak istenen ciğer çabuk dağılacağından, taze ciğer kullanılması daha uygundur. Ayrıca iğneye daha iyi tutunması nedeniyle de hindi ciğeri daha çok tercih edilir.

Kullanılacak döner kaşıkların model ve rengi suyun derinliği ve rengi ile ilgili olup, sığ sularda Mepps Comet ve benzeri hafif modeller, derin sularda ise Mepps Aglia ve benzeri ağır modeller tercih edilmelidir. Akarsularda dipten çekebilmek için özellikle ağır modeller daha çok tercih edilir. Koyu renkli ve derin sular için parlak metalik ya da beyaz taban renkli, sığ ve berrak sular için Mepps Black Furry benzeri koyu renkli (siyah taban üzeri sarı ya da kırmızı benek) döner kaşıklar kullanılmalıdır.

baliksevdasi.com'dan firkete'nin yazısından alıntıdır

(ALINTI ve DERLEMEDİR) (EMEĞİ GEÇEN TÜM AMATÖR BALIKÇILARA TEŞEKKÜRLER)

LÜTFEN GEREĞİNDEN UFAK BOY BALIKLARI ÖLDÜRMEYELİM,
AMATÖR OLMANIN GEREĞİNİ YERİNE GETİRELİM.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ersin

Daimi Üye
Adı
Ersin M.Karaketir
Kan Grubu
A Rh Negatif
Kefal Avında Kullanılabilecek Sahteler

landscape33

Aktif Üye
Adı
Adınızı Soyadınız
hımmm
süper bilgiler
hala bu benim beceriksizliğimden olmalı ki evime 100 m lik uzaktaki ırmakta birşeyler çıkartamıyorum
bir gün eğer becerebilirsem tatlı su avını bilin ki o gün bir zafer kazanacağım :p

Hamdi

Admin
Site Admin
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
hımmm
süper bilgiler
hala bu benim beceriksizliğimden olmalı ki evime 100 m lik uzaktaki ırmakta birşeyler çıkartamıyorum
bir gün eğer becerebilirsem tatlı su avını bilin ki o gün bir zafer kazanacağım :p
Denemelere başla bence :)

cemreis

Aktif Üye
Adı
cem seven
denizden sonra en sevdiğim av dır
çocukluğumdan beri tatlısu kefali tutarım bizim burda derinyer denir yöresel adı
özelliklerine gelince bu bilgiler küçük akarsularda geçerlidir
1)kışın sürüye girerler ve avlakta bu balığa denk gelindimi eyer kış ayıysa ordan kımıldamadan kovayı doldurursun
2)yazın genelde kök dibinde bulunur yemin suya düşmesiyle ok gibi manevra yaparak yeme atlar
3)kısın kokulu yemi sever sular fazla olduğundan genelde tavuk bağırsağı kullanırım
4)yazın genelde çekirgeye bayılır ve kurşunsuz takımlarla avlarım
5)kesinlikle görünmemek gerekir sizi gördüğünde hiç olta atmaya bile deymez
6)ben bu balığı sabit atıp beklemekle avlamam gerekirse 10km avlana avlana giderim
7)kışın fazla atik değildir yemin kukusuna gelir
8) yazın suyun üstüne düşen her şeye atlar
9)genelde 3numara iğne kullanırım 0/25 misine terchimdir kışın 0.30 kullanırım
DAHA ANNATMAKLA BİTMEZ
15MART'da YASAĞA GİRER 15HAZİRANDA SEZON AÇILIR
BEN BUNLARA DİKKAT EDİYORUM YA SİZ

cemreis

Aktif Üye
Adı
cem seven
kışın akıntılı ufak derelerde akıntıda yem bekleyen kefale
delikli gezer kurşunlu takım hazırlamakta fayda vardır şamandırasız direk oltaya temaslı bu takımda kesinlikle lüfer zevkini alırsınız
yem olarak kışın iri toprak solucanı makbul görürüm

kop49

Yeni Üye
Adı
Metin V.
selam tüm balık sevdalılarına.......ben çok fazla denize gitmem nedenmi?2 nedeni var 1.neden kıyı balıkçıları için istanbul bana göre çok elverişli değil.tabi harika yerler var ama imkanlar dailinde.örneğin üsküdar,tarabya,boğazın kıyıları iadaal ama diğer bölgelerde kıyı balıkçılığı zor çünkü balığa gittiğinde yanında yedek olarak bayağı bir malzeme götürmelisin takılma olayı çok.o yüzden sinirlerim bozuluyor.2.neden ise tekneyle açılmak çok daha uygun ama malesef ben korkuyorum. aha dalga çıktı aha tekne devrildi vs vesveseler peşimi bırakmıyor. oyüzden denizi çok fazla sevmiyorum...amaaaa tatlı su dendimi akıllara ben gelmeliyim çünkü gezmediğim dere gezmedeğim baraj,göl kalmadı gibi.

Tatlı su bana zevk verirr evim yakın olduğu için sık sık ömerli barajına giderim.kısmetse yarında gitcem gün ağarır ağarmaz.hedefim beyaz gümüş avı,gümüş tutmak istiyorum gümüş balığı hem lezzet açısından hemde azgın bir balık olmasından dolayı ilk tercihim olacak. Çünkü çekerken bile bayağı bir hırçın sanki kiloluk çekiyorsun ama ömerli barajında en fazla 300gr ı geçen balık tutmadım...bu arada boş durmıyacam göz ağrım sazan içinde 2 olta hazırladım.şamandıra usülü gümüş yada kefal avlamağa çalışacam.yem olarak sazan için mısır.gümüş için tavuk yüreği.evet tavuk yüreği tercihim ciğer çok yumuşak ama yürek bayağı iyi bir iynede saatlerce kalabildiği gibi,ömerli barajında ve kırmızı kanat dediğimiz türlerde etkili olduğunu biliyor ve çok fazla tuttuğumu sölemek istiyorum.solucan tercih etmiyorum.yada hamur.çünkü nahlet israil sazanı fırrsat vermiyor.yukarıda belirtildiği gibi.çekirge,kelebek,salyangoz,konum itibariyle mantıklı ama ben denemedim.gümüş balığı tutmağa çalışırken ciddi kefal lerde çok sık olmasada gelmekte.ömerli barajında.ama derelerde özelikle istanbul ve izmit civarlarında hatta düzceye kadar olan bölümlerde tavuk yüreyininn etkili olduğuna kefilim. bilgi ve tecrübelerimi mümkün oldukça aktarmağa devam edeceğimi bilmenizi isterim...... Ayrıca sakarya nehrinde zay olan balıkların sorumlusu bana göre çevre bakanlığıdır.çevre bakanlığı birazdaha duyarlı olması. doğaya sevap kazandıracağı gibi kendilerinede cennet kapıları açılacaktır...)))