Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tatlısu Levreği Av Teknikleri

Ersin

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
2,374
Tepkime puanı
166
Puanları
63
Konum
Çorum
Adı
Ersin M.Karaketir
Kan Grubu
A Rh Negatif
TATLUSU LEVREĞİ AV TEKNİKLERİ

LEVREK AVCILIĞI İÇİN EN UYGUN ZAMAN YAZDIR

Levrek avcılığının bu kadar yaygın olmasının bir sebebi de yaz mevsiminin güzel havasının iyi ve zevkli bir avlanma için en iyi zaman olmasıdır. Yaz boyunca Levreği bulabileceğiniz yerler; küçük taşlık, kayalık, sualtı bitkileri ve dökülen ağaç yapraklarının bulunduğu tortulu yerlerdir.

Isının yüksek olduğu ve güneş ışığının en kuvvetli olduğu gün ortasında Levrek kıyıdan biraz uzaklaşır.

Levreğin beslendiği balıklar, gün boyunca sürüler halinde dolaşır.

Fakat sabahları ve akşamları sürüler oluşması esnasında büyük karışıklık olur. Levrek bundan faydalanır ve yalnız olan avı kolayca seçer.

Çok sıcak günlerde balıklar daha serin olan açık sulara giderler. Çok geniş alana dağılırlar ve bu yüzden yerlerini tespit etmek zor olabilir. Fakat akşamları genellikle ısırma dönemleridir. Bu Levreğin avı olan balıkların gıdaları olan böcek ve planktonları avlamak için düzgün sürülerinin dağıldığı zamandır.

Levreği avlamanın iyi bir yolu da, avlanan bir levrekten ümitsizce kaçmaya çalışan su yüzüne zıplayan küçük balıklardır.

Avlanmaya değecek diğer bir yer de Levreğin yaz ayları boyunca oldukça çok bulunabileceği akarsuların göllere açılan ağızlarıdır.

Ay'ın Dolunay zamanlarında geceleri de avlanabilirsiniz.

SAZLIKLAR SARARDIĞINDA

Sonbahar boyunca yapraklar dökülmeye başladığında ve sazlıklar sarardığında Levrek yavaş yavaş daha derin sulara iner. Sonbahar yüzeydeki suyu serinlettiğinden, derinlerde ılık su bulabilirler. Bazen sonbaharda avlanma, yazın olduğundan daha iyi olabilir. Çünkü Levrekler kısıtlı bir alanda toplanırlar. Ayrıca yaz mevsiminin iyi av kaynaklarından dolayı beslenmiş ve şişmandırlar.

Sonbaharda durgun su tercih edilmelidir. Levrek rüzgâra karşı özel bir hassasiyete sahip değildir. Fakat sonbahar fırtınaları suyu karıştırır ve bulandırır. Bu yüzden fırtınalı günler boyunca ya da hemen sonrasında avlanmanızı tavsiye etmem. Avlanmadan önce birkaç gün tortunun çökelmesi için bekleyin. Yazın son günleri ılık hava Levreği kıyıya ve sığ sulara çekebilir.

Sonbahar ayları boyunca Levrek avı için en iyi zamanlar illaki sabahları erken saatler ya da akşamları değildir. Sabahlar ve öğleden sonraları en iyi dönemleri olabilir.

Yılın hangi zamanı olursa olsun, Levrek avına karar vermeden önce daima barometreye bakmalısınız. Yüksek basınç, durgun su ve yükselen hava basıncı genellikle en iyi ve en verimli av ortamıdır.

SALLANAN ŞAMANDIRA

Başlangıç için genelde ucunda şamandıra olan bir kamış ve solucan kullanılır. Bunun yanı sıra hafif makarada kullanabilirsiniz. Eğer daha büyük bir balığın peşindeyseniz ya da daha uzağa ulaşmak istiyorsanız fırlatmalı bir kamış tercih edilmelidir.

Eğer şamandıra balıkçılığı ile daha büyük balık avlamak istiyorsanız en iyi yöntem yem olarak gümüş balığı kullanmaktır.

Eğer solucan ve kurtçukla avlanacaksanız, yemi dibe yakın tutmanız gerekir. Çünkü Levrek avını dipte bekler.

Yem suda hareketsiz durmamalıdır, hareketli olmalıdır. Suda yemin hareketini engelleyeceğinden dolayı kıstırma kurşun ağırlığı kancaya çok yakın yerleştirmeyin. Kancanın 20 cm. kadar üzeri yeterlidir. Misinayı bir ya da iki kere çekmek solucanı daha cazip hale getirecek ve Levrek tarafından daha kolay keşfedilmesini sağlayacaktır.

Daha derin sularda dip balıkçılığı tercih edilir ki bu bazen kesinlikle gereklidir. Misinanızda ağırlık en uzak noktada olmalı, kancalarınız bedene 15 cm. kadar uzakta köstek ile birleştirilmelidir.

Gezer kurşunlu dip oltasında ise kurşununuzu kancanın 30-50 cm. üzerine yerleştirin. Fırdöndü ile kancanızı bağlayın. Daha sonra kancayı yem olarak kullanacağınız balığın ağzına veya sırtına takın. Bundan sonrası büyük bir balığın yemi kapmasını bekleme mesafesidir.!

DOĞRU MALZEME

Birçok balıkçı, amatör balıkçılık avına şamandıralı kamış oltayla başlar ancak çok kısa bir süre sonra makaralı yem fırlatmalı oltaya döner.

Yem fırlatmalı Levrek avında gereğinden büyük malzemenizin olmaması çok önemlidir. Normalde 1.80-2 m.'lik bir kamış (ki grafit olması tercih edilmeli) küçük sabit bir fırlatma makarası 250-300 gr. ağırlığında, birkaç bilyeli, long-cast (makine kafası geniş olan) yeterlidir.

Misina mümkün olduğunca ince olmalıdır. 0.20-0.25 misina normaldir. Eğer avlandığınız sular Turna bakımından zengin ise 0.30 misina ve çelik beden kullanmanız için her türlü sebep mevcuttur. Ancak, çelik bedenin dez-avantajı yemin hareketine engel olmasıdır. Bu sizin kendi başınıza vermeniz gereken bir karardır. Ama unutmamalısınız ki Levrek için kullanılan yapay yemlerin Turna için kullanılanlardan pek farkı yoktur ve de Turnanın Levrek yemini ısırma riski çok büyüktür.

Tatlı su levreği yakalama teknikleri

http://www.yabantv.com/video/272-tat...egi-1-blm.aspx
http://www.yabantv.com/video/273-tat...egi-2-blm.aspx
http://www.yabantv.com/video/274-tat...egi-3-blm.aspx
http://www.yabantv.com/video/275-tat...egi-4-blm.aspx
http://www.yabantv.com/video/276-tat...egi-5-blm.aspx
http://www.yabantv.com/video/277-tat...egi-6-blm.aspx
http://www.yabantv.com/video/278-tat...egi-7-blm.aspx

(ALINTI ve DERLEMEDİR) (EMEĞİ GEÇEN TÜM AMATÖR BALIKÇILARA TEŞEKKÜRLER)

LÜTFEN GEREĞİNDEN UFAK BOY BALIKLARI ÖLDÜRMEYELİM,
AMATÖR OLMANIN GEREĞİNİ YERİNE GETİRELİM.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

paramedicselcuk

Aktif Üye
Katılım
27 Nis 2014
Mesajlar
113
Tepkime puanı
59
Puanları
28
Yaş
37
Konum
Çanakkale
Değerli bilgiler için teşekkürler

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

uzakadam

Yeni Üye
Katılım
7 Nis 2015
Mesajlar
11
Tepkime puanı
6
Puanları
3
Yaş
46
Göl avcılığı için amerikada kullanılan Yoyo reel fishing diye bir sistem var ... kullanan varmı aranızda....