Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tek çipura tek rapor

pisimiyav

Aktif Üye
Adı
hasan hasan
merhaba balıksevdam üyesi arkadaşlar.bu hafta benim ufaklığın haftasonu tatili olunca hadi bizde bahçe evimize gidelim hem temiz bir hava alırız hemde ben balığa çıkarım dedim.yaz sonunda kışlık eve geldiğimiz için balık operasyonlarına son vermiştim.ve kaç zaman sonra ilk avıma çıkacaktım. ekipman ve donanımda iyileştirmeler ve yeni silahlar ilave etmiştim.pazar sabahı gün yeni ağarırken botu limanın indirme yerinden salıp aşağı hemen atmaca operasyonuna başladım.

kendimce çok avcı takımlar yapmıştım ve acayip hazırlıklıydım.üstelik zamanda çipuranın en verimli olması gereken zamandı.bu sene takımda en güvendiğim ekipman ip misinaydı.anabeden naylon köstekleri ip misina yaptım.ip misinanın kolay dolandığı falan bunları araştırmıştım ama onun yumuşak ve balığın yemi ağzına aldığında misinanın adeta yokmuş hissi vermesi bana çok cazip gelmişti.heleki yazın tek tükte olsa iri çipuraların misinamı kopartarak gitmesi aklıma gelince artık ip misinanın çok isabetli olduğunu düşündüm.20-60 metreler için kum gri renk 60 metre sonrası içinde koyu yeşil renk ip misina aldım.

15-40 metrelerde ufak mercan ve hayatımda ilk kez iri kırlangıç balığı geldi.hepsini suya iade ettim hedef balığım bir türlü gelmiyordu.fakat bir sorunla karşı karşıyaydım köstek ip misinalar acayip anabedene dolanıyordu.bunu tahmin etmiştim ama bu kadarda olacağını düşünmemiştim.benim acayip zamanımı ve avcılıktaki başarımı etkiledi ama yapacak bir şey yoktu tüm takımları bu şekilde yapmıştım.baktım hedef çipuradan ses yok bende av noktamı değiştirip 2-5 metrelere geçtim.hiç değilse bu derinliklerde sargoz mırmır bir ihtimal levrekte sonuca etki ederdi.atmaca operasyonu umutla devam ediyordu ama bir türlü elebaşlarını yakalayamadım.hatta bu derinlikte tık bile yoktu.acayip şaşkın ve hayret içindeydim.yem kombinasyonu misina kombinasyonu her türlü numarayı yaptım tık yok.

zıpkın avlarını incelediğimde dipteyken taşlara vurarak ekipmana vurarak ses çıkartır.balık meraklı olduğu için sese doğru gelir.bende burdan esinlenerek birazda kızgınlıkla kumarcının son zarı aldım yanımda getirdiğim sopa gibi kalın kısa mermerleri ( birbirine bağlı ) güüüm diye suya çarpıp aşağı saldım ve misinayla bağlı mermer taşları aşağı yukarı sallayıp yakamoz gibi parlatıp yere indirdim.bu şekilde inanın çok mırmır yakalamıştım.aşağıda parıldayan bir cisim olursa balıklar oraya doğru toplanıyorlar.ama tık yok tık yok tık yoooook.durup neden olabileceğini düşünürken yanıma balıkçı teknesi geldi ve az ilerimden başladı ağları toplamaya.ben resmen ağın içinde kalmışım ve olmayan balığa olta sallıyormuşum.bildiğim bütün küfürleri ettikten sonra toparlandım ve daha önce iyi sonuçlar aldığım başka noktaları yoklama gittim.giderken baktım balıkçı teknesi adamın işi bu düşündüm ekmek davası bu sonuçta küfürlerimi geri aldım.

atmaca operasyonu 45 metrelerde ilk çipurasını yakalayarak eve mahcup olmaktan karizmayı çizdirmekten son anda kurtuldu.biraz daha atış yaptım ama hava iyice kararmaya ve bozmaya başlayınca operasyona son verdim.videoyu limana dönüşte çektim.Allah bereket versin boş dönmedim ama beklentim daha iyi bir sonuçtu.şimdi kösteklerde eski sisteme dönüş yapacağım.birazda yemler buzluktaydı ve kolay deforme oluyordu taze değildi onunda etkisi var.şimdilik atmaca operasyonu sadece bir bölge sorumlusunu ele geçirdi ama ikinci raporda bunun hesabı sorulacak....

Son düzenleme:

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebrikler Hasan
Tek olmuş ama 2 kişiye yeter boyda bir balığa benziyor.
Her zaman rast gelsin

pisimiyav

Aktif Üye
Adı
hasan hasan
Tebrikler çok güzel balık az ama öz :)
teşekkürler fatih kardeşim.toplam 5 saatlik avda en değerli 2 saatim ağın içinde geçmiş haberim yok.eskiden ağ atılırdı üstteki sıralı şamadıralardan anlardın.ama bizim burlarda yaklaşık 5 metrelere kadar dipte ağ atılıyor üstte bir şey yok sadece toplama noktalarında büyük şamandra var.bende onları sahildeki tekne bağlamak veya uyarı için yapılanlardan zannettim.olsun sağlık olsun dediğin gibi az ama öz bir av oldu.nasipte olan gelir zaten...