Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

TEKNE ALIMI KONUSUNDA YARDIM RİCASI

edeniz

Yeni Üye
Adı
erdinc
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Öncelikle herkese merhaba,

Ben 5 metreden küçük bir tekne almak istiyorum. Fakat ilk kez alacağım için ne satın alma sürecini ne de teknik detaylara hakim değilim. İkinci el ama az kullanılmış teknelere bakıyorum. 2019 model ya da 2018 bakıyorum. Marinboat ikinci elleri mevcut ? Tavsiye eder misiniz ? Mesela birr tane 2019 model var 60 hp mercury motor 85 saatte. Bu saat yüksek midir sizce ? Ya da dikkat etmemiz gereken başka konular nelerdir ? yardımcı olursanız sevinirim.

Yakamoz

Daimi Üye
Adı
Kenan Ahıska
Foruma hoşgeldin.

Marin boat tekneler iyidir. Dengeli oturaklı teknelerdir lakin hangi modelinden bahsediyorsun? 450 460 470 hangisine bakıyorsun. Bu 10 cm lik farklar totalde büyük sonuçlar doğurur.

60 beygir 5 metre altı tekneye çok fazla gelebilir. Daha ayrıntılı bilgi verebilirmisin 85 saat daha hiç yorumlamış demek sıfır sayılır. Bir yılda yapılacak ortalama bi kuşlanımdır.

edeniz

Yeni Üye
Adı
erdinc
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Öncelikle hızlı cevap ve yaklaşım için teşekkür ederim :) ben direk linki de atabilirim

Açıkçası piyasada resmen bir gün baktıgım ilan diğer gün olmuyor. Normakde 50 hp bakıyodum ama hepsi satılmış Sıfır 50 hp ler ya da 60 lar direk çok pahalı oluyor. Oyüzden iknci ele yöneldim. Bir sorum da şu açıkçası neye bakılır bir tekne de pek anlamıyorum. Bunun da bir expertiz muhabbeti oluyor mu arabada ki gibi. Direk yönlendirebileceğiniz yerler olur mu ?

Yakamoz

Daimi Üye
Adı
Kenan Ahıska
Tekne fiyat olarak uygun görünüyor. 60 hp o tekne için çok ideal. Tekne sahibi almış belki 110 a mal etmiş, eğlenmiş sıkılmış satıyor belli. İmkanın varsa alınabilir.

Ancak bu tekne başlangıç teknesi değildir. Önce daha küçük 450 460 kamarasız balıkçı bir tekne alıp denizciliği öğrenmeniz sizin için daha hayırlıdır. Kıyasen ehliyeti yeni almışken minibüs kullanmaya benzer bu iş. Önce küçük bi taksiyle denizi deniz trafiğini havayı suyu az biraz öğrenmeniz öneririm. Herkes hava patlayınca falan der ama ona varana kadar denizde yüzlerce tehlike vardır.

Bir de şu var marin boat 495 balıkçı bir tekne değildir. En fazla 2 kişi binip konaklayabilşr. Kamara konulmuş olması tekne içini çok daralır. 3 kişi balıl tutmak bile çok zor olur. Oysa 450 kamarasız bi tekneyle çok daha geniş bi alanda rahat hareket edersiniz.

melanur

Daimi Üye
Adı
Hüseyin Soy
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Selam 👋
Hamdi beyin bi ilanı vardı bi değerlendirin

Scubahsn

Yeni Üye
Adı
Hasan sivri
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bende yerli üretim pans marine polietilen 4.30 boyunda 1.83 genişliğinde teknem var 15hp 2 zamanlı yamaha ile tek kişi15 knot 2 kişi 13-14knot hız yapabiliyor. Şuan onun yeni modelini çıkardılar 11.500tl fiyatla 4.50 boy 1.95 genişlik 95cm yükseklik 240kg ağırlıkta nasip olursa ona geçicem.
Fiberle biraz uğraştıktan sonra polietilen cazip geldi boya-zehirli derdi yok patladı çatladı derdi yok dalgalarda sert oturuş yok darbeye çok dayanıklı bizzat sivri kayalarda test ettim dengesi çok iyi hafif olduğu için küçük motorlarda kaldırıyor aynı şekilde hafif olduğu için rüzgarda sürüklenmeside var ahşap yada ağır fiberler gibi değil maalesef. 8-10knot rüzgarda jigle av yapmak zorlu oluyor.

seedii

Yeni Üye
Erdinç bey ben biraz daha farklı bir konuya değinmek isterim. Kendim 2 defa tekne değiştirdim fakat bu değişiklik esnasında tecrübem şu oldu.
Tekneyi ne amaçlı kullanacaksınız?
Eğer koy koy gezerek ara sıra da balık tutarım.
Gerekirse ailemle sevdiklerim ile gittiğim koylarda konaklaya bilirim gibi düşünüyorsanız kesinlikle bu tarz tekne işinizi görecektir. Motor üstadlarında belirttiği gibi neredeyse sıfır.

Fakat amacınız bir kaç arkadaşınız ile balıkçılık ise bu tekne sizi yorabilir.
Benim avlandığım bölge sığ olduğu için ilk aldığım fiber ile çok açılamıyordum. Hem korku hemde motora güvenememekten. Tecrübe edindikten sonra biraz daha büyük bir tekne ve daha yeni bir motor aldım.
Şu an ise fiber bota döndüm. Ama bu benim avlanma şeklim ile alakalı. Fiberi hala aramıyorum değil.
fiber tekne kullanım alanı o kadar geniş ki 3+1 ev ise bot benim için 1+0. Fakat bot ile dalgalı denizde çok daha rahat hareket edebiliyorum ve çok daha hızlı hareket imkanı sunuyor bana. ayrıca kendimce daha güvenilir buldum. Tabi ki bu benim şahsi fikrim.

Bence Ne alırsanız alın kesinlikle evraksız tekne almayınız. Tabiri caiz ise 1 paralık tekne alın ama 3 paralık motorunuz olsun.
Satın alma kısmı en kolay kısmı. Liman başkanlığına fotoğraflarınız ile birlikte gidip satan ve alan beyanda bulunup çok kısa süre içerisinde devrini alabilirsiniz.
pruvanız neta rüzgarınız kolayına olsun

BAŞARAN

Aktif Üye
Öncelikle herkese merhaba,

Ben 5 metreden küçük bir tekne almak istiyorum. Fakat ilk kez alacağım için ne satın alma sürecini ne de teknik detaylara hakim değilim. İkinci el ama az kullanılmış teknelere bakıyorum. 2019 model ya da 2018 bakıyorum. Marinboat ikinci elleri mevcut ? Tavsiye eder misiniz ? Mesela birr tane 2019 model var 60 hp mercury motor 85 saatte. Bu saat yüksek midir sizce ? Ya da dikkat etmemiz gereken başka konular nelerdir ? yardımcı olursanız sevinirim.
Merhaba Erdinç Bey;

Foruma hoş geldiniz.

Nacizane tavsiyem Marin Boat teknelerden uzak durmanızdır. İşçilik, detay ve kalite olarak paranın karşılığını vermiyor. Kullanıcı olan dostlardan hiç memnuniyetini belirten dönüşler almadım. Firmayı veya malı kötülemek istemiyorum ama forumda ''Tekneniz ve Memnuniyetiniz'' ile ''Arkadaş Tekne Almadan Önce Lütfen Bana Bizzat Danışın'' başlıklı iki konu var. Zaman ayırıp okursanız oldukça bilgi sahibi olursunuz.

Tekne alımı öncesinde yaptığım araştırmalarda ve bu forumdaki yazılar sayesinde seçimimi yaptım ve şu anan kadar da bir hoşnutsuzluk yaşamadım.

Hüseyin Bey'in yukarıda belirttiği gibi forumdaşımız Hamdi Bey'in teknesini incelemenizi tavsiye ederim. Bende aynı markanın farklı boyunu kullanıyorum.

İyi forumlar dilerim.

edeniz

Yeni Üye
Adı
erdinc
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Öncelikle değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Hepsi baya bir fikir edindirdi.Hala araştırma sürecindeyim. Hergün karşıma farklı birşey çıkıyor resmen. Fakat ben küçük bir detay daha belirtmek isterim. Tekneyi asıl kullanım amacımız biraz aile ile keyf ve arada kalmayı da düşündüğümüz için küçük bir kamara olsun istiyoruz. En b üyük hayallerimizden biri de o aslında arada bir zor da olsa kalabileceğimiz küçük bir tekne :) kampçılık vs yaptıgımızdan alışıgız küçük yerde yaşama koşullarına :) Ama tabi bir teknenin olmazsa olmazı balık tutmak onsuz da olmaz tabi :) Bu sebeple hamdi beyin teknesi kamarasız oldugu için benim tarafımda ihtiyacımdan farklı kalıyor. Sürüş konusunda da küçük eğitim almayı planlıyorum bu arada onu da belirteym

Bunun dışında evet marinboat ile ilgili olumsuz yorumlar duymaya çok başladım. Aynı zamanda sıfır almaya biraz yeltendim çünkü bu ikinci el tarafında muhtemelen iyiyi kötüyü ayırt edemeyecegim ve sonrasında keyfi zorlu bir uğraşa çevirmek istemiyorum. Ama zaten sıfır tekneler resmen pata küte gidiyormus 4 ay sonra diyorlar. Ki onun bile daha uzun olacagını söyleyen arkadaşlar var. motorda sanırım bir vergi indirimi oluyormuş sıfır alınca. Biraz şartları zorlayıp çok hoşuma giden birşey bulursam bu da bir tercih oldu. Ama 5 metreden küçük kamaralı çeşit çok fazla yok. Marinboat ,seçkin yacht var birde sanrım marinyum var ama marinyum un tekne tipini pek begenmedim. Marinboat yakın oldugum bir markaydı ama başaran beyin de söyledeği yorumlar biraz fazla o yüzden düşündürdü. Sahibinden de söyle bir tekneye rastladım (novamarine)

yine 5 metre altı ve kamaralı bir model. ama aksesuarları marinboat kadar yok. herbirine artı para istenecek tente,duş gibi. Görünüşü ve tasarımını beğendim fakat şirket sahibi bunun 60 70 hp olursa iyi olacağını söyledi o da fiyatı uçurdu tabi ben max 50 düşünüyordum. Fakat bu teknenin şeklinden dolayı v tipi oldugu için yüksek hp daha iyi olur dedi. Sizce böyle birşey için 50 hp yetmez mi ? Ya da bu marka hakkında bir bilgi var mı? Ya da diğer aksesuarlar eklene eklene bana çok yüksek bir masraf mı çıkartır ?
Tekrardan herkese teşekkürşer

melanur

Daimi Üye
Adı
Hüseyin Soy
Kan Grubu
A Rh Pozitif