Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tekne Demirleri, Demir çeşitleri.

Hamdi

Admin
Site Admin
Katılım
29 Nis 2010
Mesajlar
21,817
Tepkime puanı
12,151
Puanları
113
Yaş
46
Konum
İstanbul
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
DEMİRLER


Deniz üzerinde kalmak için kullandığımız deniz tabanına tutunma malzemeleridir. Galvanizli dökme demir,paslanmaz çelik gibi ağır metallerden yapıldığı gibi, aliminyum gibi hafif metallerden yapılanları da vardır.
Şu parçalardan oluşur.
  1. Beden
  2. Tırnaklar
  3. Meme
  4. Kollar
Beden, bir birleştirme kilidiyle zincire irtibatlanır. Demir, tekne bağlantısının tamamının zincir olması tercih edilir.Bu mümkün değilse, en az 1/3 zincir, 2/3 halat kullanılmalıdır. Bu durumda, zincir hem ağırlık yaparak bedenin deniz dibinden kalkmasını sağlayacak, hem de sürtünmeler sonucu demir halatının zedelenmesini engelleyecektir.


DEMİR TİPLERİ

Admiralti (balıkçı) Demiri: iki tırnaklı, beden üzerinden kollu bir demirdir. Kollar deniz dibine yatma eğilimindedir. Bu durum, kollarla 90 derecelik açı yapan tırnakların dibe güçlü bir şekilde saplanmasına imkan verir.Özellikle yosunlu diplerde ince tırnaklar, zemini yararak, yosun köklerine saplanır ve çok iyi tutunma sağlar. Aynı şekilde, kayalık zeminlerde de kol, tırnak açısı ve tırnak küçüklüğü nedeniyle kolay ve güçlü tutunma noktaları bulur. Dezavantajları şunlardır, şekli irtibarıyla teknede muhafazası zordur. Herhangi bir loçaya oturmaz. Güverte üzerine alınması, küpeşteye bağlanması veya baş ambara yerleştirilmesi gerekir. Atması ve alması kolay ve pratik değildir. Ayrıca, sert hava altında, kum ve çakıl zeminlerde, tırnak yüzeylerinin çok geniş olmaması nedeniyle tarama riski yüksektir.
Danforth Demiri: iki geniş ve sivri uçlu tırnakları olan bir demirdir. Tırnakları haraketlidir. Kum ve balçıkta geniş direnç yüzeyi bulduğu için iyi tutunma sağlar.Her ne kadar tırnakları sivri de olsa, tırnak beden açısının küçük olması nedeniyle kayalık zeminde tutunma noktası, yosunlu zeminde ise, yosunlar arasında zemine saplanacak yer bulamadığı için iyi tutunma sağlayamaz. Teknede muhafazası kolaydır. Kendine uygun yapılmış loçaya kolayca oturur. Kullanımı pratiktir.
CQR (Pulluk) Demiri: Pulluk tipindedir. Mafsallıdır, bu nedenle rüzgarın değişmesi halinde fazla taramadan tekrar dibe tutunur. Mafsalsız ve daha geliştirilmiş modeli Delta Tipi demirdir. Benzer özelliklere sahiptirler. Fakat Delta Demiri, daha geniş ve çekme kuvveti yönünde daha açılı tırnaklara sahip olduğu için CQR'den daha fazla tutunma özelliğine sahiptir.
Yosun zeminde, sivri tırnak uçları, demir ağırlık merkezi ve tırnak yan yüzeyleri vasıtasıyla yosunların arasından dibe ulaşır ve köklere saplanarak, Bruce ve Danfarth'a nazaran daha güçlü tutunma sağlar. Balçık ve kum zemine ise tutunmaları, sivri tırnak uçlarının zemini pulluk gibi sürerek yırtması nedeniyle, Bruce ve Danfort'a göre zayıftır. Kullanımları pratiktir. Kendilerine uygun loçalara rahatlıkla otururlar.
Bruce Demiri: Üç tırnaklı, yuvarlak hatlı bir demirdir. Hareketli parçası yoktur. Ağırlık merkezi çok iyi dengelenmiştir. Başlangıçta deniz dibine yan düşer, yük bindikçe bu tırnaklar, orta tırnağı zemine gömme eğilimindedir.
Geniş tırnak yüzeyleri, yük bindikçe zemine gömülme eğilimi ve sivri olmayan tırnak uçları nedeniyle balçık ve kumda en iyi tutan demirlerden biridir. Yosunlu bölgelerde, tırnakları zemine saplanamadığından tutunma sağlayamaz. Kullanımı pratiktir.
Gemi Demirleri: Genellikle ağır gövdeli ve iki tırnaklı demirlerdir. Tırnaklar haraketlidir ve bedenle belli bir açı yapar. Ağırlıkları ve haraketli tırnakları başlangıçta dibe yatmış olan demiri yük bindikçe zemine gömer.
Gemiler için kullanımı pratiktir ve loçalarına sorunsuz otururlar. En bilinen ve kullanılan modeli Stockless'dir. Kayalık ve yosun zeminde iyi tutunma sağlayamazlar.
Grapnel Demiri: Küçük bot ve tekne demirleridir. Dört tırnaklı, hafif demirlerdir. Loça düzenleri yoktur. Tekne içine alınmaları gerekir. Bot ve küçük tekneler için kullanımları kolaydır.

Yukarda sözü edilen demirler dışında çeşitli tiplerde demirler üretilmektedir. Bunların bazıları şunlardır:

FORTRESS, MUSHROOM(MANTAR), SPADE, BARNACE, BÜGEL VS...

Hepsinin farklı özellikleri vardır. Tekne tipi ve seyir yapacağımız bölgenin özelliklerine göre demir tipi seçilmelidir.

Tuncay Tok
 

özcan bolat

Daimi Üye
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
1,023
Tepkime puanı
86
Puanları
48
Yaş
45
Konum
istanbul/ümr
Adı
ÖZCAN BOLAT
Kan Grubu
O Rh Pozitif
bana biri lütfen açıklarmı çocukluğumdan beri merak ederim /tamam çıpa(çapa) denize sağlamca tutundu hani koca tekne gemi sabitlendi iyide geri nasıl çıkarılıyor nasıl serbestleniyo öyle ya ha hemide sağlam vinç var derseniz ya küçük tekne sandalda bu iş nası oluyor ?
 

cuk_o

Yeni Üye
Katılım
26 Ağu 2011
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Adı
Şükrü Namazcı
dalgıç iniyo denize ayıklıyo oraları :D :D :D

işin aslı şöyle gemi sabitken daha çok ip bırakıyosun yani atıyorum 20 metre suyun derinliği sen 60 metre ip bırakıyosun dolayısıyla yere tutunma açısı değişiyo demirin çekerken normal çekiyosun önce demiri attığın yere kadar gemi geliyor dik açı olduğunda yukarı doğru gelmeye başlıyo
 

celenoglu

Yeni Üye
Katılım
10 Eyl 2011
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Adı
Ahmet Çelenoğlu
Teknelerde demirin tutunma sebebi ağırlıktan çok takılmadır. Zemine yatık olarak çekildiğinde demir zemin içine gömülür ve bu takılma tekneyi yerinde tutar. Demir alırken ise yatay çekme yerine dikey çekme oluşturulur, yani demirin üstüne doğru gidersiniz ve demir zincirini veya halatı çektiğinizde demir yukarı döner ve zeminden kurtulur. böylece sadece ağırlığını kaldırırsınız. yaklaşık 10 metreye kadar teknelerde demir genellikle el ile alınabilir. Daha büyük teknelerde mekanik avantaj sağlayan el ile çalışan veya elektrikli veya hidrolik ırgatlar vardır.