Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tekne Önerisi...

Zeynep Güner

Yeni Üye
Adı
Zeynep
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Merhabalar, aranıza yeni katıldım. Eşimle birlikte amatör olarak balık ve zıpkınla dalış merakımız var. Bu amaçla hem küçük hem hızlı hem ekonomik hemde güvenli bir tekne arayışımız var. Bir sürü araştırmalardan sonra CORTİNA 480 PİLOTHOUSE modeline çok sıcak bakmaya başladık. İthalatcı firma ile anlaşmak üzereyiz. Stoklarından hemen teslim ediyor olmaları çok sevindirici. Ama bazı endişelerimizde yok değil. Ülkeye bu yıl giren bir model olduğunu biliyorum. Sizin fikirlerinize ihtiyacımız var. Bir hevesle başladığımız bu macerayı hayal kırıklıklarıyla sonuçlandırmamak adına olumlu yada olumsuz fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok çok sevinirim. şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.:)

Panomarin » Cortina 480 Pilothouse
:harika::asik:

dusty35

Aktif Üye
Güle güle kullanın.
Bu tekneyi suya atıp çekmeyi mi düşünüyorsunuz yoksa bir limanda bağlı mı kalacak?
Teknenin fiyatını da öğrenebilir miyim lütfen.

Zeynep Güner

Yeni Üye
Adı
Zeynep
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Çok teşekkürler ama henüz almaya karar veremedik. bu yüzden fikirleriniz bizim için önemli.
Tekneyi hem bulunduğumuz bölgede kendi tonozumuza bağlamayı düşünüyoruz, hemde kendi aracımızın arkasında römorkumuz var, hafif olduğu için bizimle her yere gidip gelebilir.
aşağıda bir kaç link var. orada hem fiyatlar hemde daha detaylı bilgiler..ilginize teşekkür ederim.
www.panomarin.sahibinden.com

dusty35

Aktif Üye
Bence gayet güzel.
Kabaca bir hesapla 440 kg tekne + 120 kg motor + 100 kg civarı römork + aküsü ıvırı zıvırı =720 -750 kg civarı
toplam ağırlık. 750 kg'ye kadar römorklarda trafikte ayrı bir belge istenmiyor. Çekebilirsiniz.
Uygun bir rampa bulduğunuzda suya indirmek de mümkün.

Ama benim bildiğim İzmir etrafında çok da uygun rampa yok. Bu tekne çoğunlukla römorkla indirilen teknelerden 200 - 250 kg daha ağır olduğu için , onu rampa bitimindeki suya hasarsız bir şekilde atıp çekebilmeniz için o suyun derinliğinin yeterli olması gerekiyor. Diyeceğim şu ki siz bu tekneyi iki karış suya hasarsız indirip çekemezsiniz.
Atıp çekmeyi düşünüyorsanız , bu durumu ve uygun rampaları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Eğer tekneyi bir limanda , barınakta tutacaksanız oranın da kendine göre avantajları ve eksileri var.

Zeynep Güner

Yeni Üye
Adı
Zeynep
Kan Grubu
O Rh Pozitif
öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. söylediklerinizi dikkate alacağım. birde benim merak ettiğim fiyat performans ilişkisi adına tekneyi de değerlendirirseniz çok memnun olurum.Malum piyasaya hakim değilim. ben görür görmez tekneye resmen aşık oldum ama acaba çok mu para veriyoruz yada daha önce bu tekneyi bilen kullanan arkadaşlarda varsa, bu konuda yorum yaparsa çok sevinirim.

hawk17

Aktif Üye
Adı
mehmet şahin
Sayın Zeynep Güner;öncelikle foruma hoş geldiniz..Ciddi bir konu olan ''tekne sahibi olmak'' için bir karar vermişsiniz,bu açıdan sizi tebrik etmek isterdim lakin bunun için vakit çok erken.....Forumda bu konu ile ilgili bazı yazıları incelemenizi size tavsiye ederim.Size uzun uzun ne manaya geldiğini yazardım ama eğer az bir vakit ayırır da dediğim konuları increlerseniz ne demek istediğimi anlayacaksınızdır..Almayı düşündüğünüz tekneyi inceledim.Küçük zamanlar geçirmek için şirin bir tekne gibi görünmekle birlikte düşük draftına oranla yüksek bordo seviyesi denge konusunda ister istemez insanı düşündürmekte bunu yanında 5 mt altında bir tekne olarak size vergi ödememek gibi bir avantaj sağlamakta...Ama işin enteresan tarafı bu tekne ilk görüşte 2+1 ev gibi şirin görünse de insan içinde yaşamaya başladımı,nedenli küçük olduğunu ancak o zaman almaktadır..Bunun dışında romorkla git gel ,indir bindir düşüncesi size çok cazip gelse de, eşiniz bir iki indirip hele bir de bu esnada kuma saplandığında yada teknenin sağına soluna zarar verdiğinde keşke bir şişme bot mu kullansaydık demek durumunda kalacaktır

.Firma benzer iki model içinde 25hp 22 knot hız seviyesi garanti etmekte ama teknelerin yapılarının farklılığı(kamaralı/kamarasız) bunun mümkün olmayacağını insana düşündürdüğünde çok da inandırıcı bir yaklaşım olmadığını düşünmekteyim.Bu boyda ve bu donanımda bir tekne için fiyat ise bana göre çok fazla olduğunu ve tam donanıma geçiş için de bir o kadar daha para harcamanız gerektiğini de düşünürsek maliyetin -60 tl gibi bir rakkamı geçeceğini ,hal böyle olunca da böylesi bir rakkama istinaden teknenin size sunacağı imkanı karşılaştırdığımızda çok hoşlanılası bir durumun söz konusu olmayacağını belirtmek isterim..Bir bayan olarak size en şiddetli tavsiyem ise eşinizi illaki ve illaki içinde wc bulunan bir tekne almak konusunda ikna etmek olacaktır..Beğendiğiniz bu modele portatif wc koyarız demek de bir ihtimal olsada zaten teknede dönecek yer oladığını bir de wc koyarak iyice daraltacağınızı söylemeliyim.Bu maliyeti göze alabiliyorsanız;size tavsiyem balık tutmak için yarı fiyatına tam donanımlı 6.60 ikinci el bir tekne almak,dalış işi için ise yine bu maliyete ulaşmadan 3mt civarı bir şişme bot olmak olacaktır.Saygılarımla

Not:tekne sahibi olmanın,bir çocuk sahibi olmaktan çok da bir farkı olmadığını da bildirmek isterim

FatihKY

Yeni Üye
Adı
Fatih
Merhabalar, aranıza yeni katıldım. Eşimle birlikte amatör olarak balık ve zıpkınla dalış merakımız var. Bu amaçla hem küçük hem hızlı hem ekonomik hemde güvenli bir tekne arayışımız var. Bir sürü araştırmalardan sonra CORTİNA 480 PİLOTHOUSE modeline çok sıcak bakmaya başladık. İthalatcı firma ile anlaşmak üzereyiz. Stoklarından hemen teslim ediyor olmaları çok sevindirici. Ama bazı endişelerimizde yok değil. Ülkeye bu yıl giren bir model olduğunu biliyorum. Sizin fikirlerinize ihtiyacımız var. Bir hevesle başladığımız bu macerayı hayal kırıklıklarıyla sonuçlandırmamak adına olumlu yada olumsuz fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok çok sevinirim. şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.:)

:harika::asik:
Zeynep hnm merhaba, tekneyi almış mıydınız. Aldıysanız memnun kaldınız mı. Uzun zaman geçmiş sormak istedim.

Adı
Kubilay
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Selamlar. Öncelikle aldıysanız hayırlı olsun. Geçen ay bu teknenin benzeri marinboat samba teknemi sattım. Eğer denizde bırakacak yeriniz yoksa romorkla getir götür büyük eziyet oluyor bunu belirteyim. Teknemi sattıktan sonra uzunca bir süre tekne arayışı içine girdim ve ciddi anlamda marmara bölgesindeki bütün tekne üreticilerinin modellerini inceledim. Sonunda kararımı tekposan 450 olarak verdim. Inanılmaz kaliteli bir üretim. Alt karına çelik destekli teknenin fiberi piyasa üstü kalitede. 20 hp tohatsuyla 2 kişi 43-45 km arası sürat yapıyor. Denge inanılmaz iyi .kisacasi eğer kamarasız bir tekne düşünürseniz kesinlikle tekposan 4.50 tekneyi araştırıp görmenizi tavsiye ederim. Daha önce kullandığım bütün teknelerin bunun yanında sadece teknecik olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Saygilar