Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekne Ve Motor Evrak Sorunu Af Beklentisi

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında Gelici tarafından paylaşıldı.

1. Gelici

Gelici Üye

Merhaba Arkadaşlar
    Türkiyenin her yerinde tekne ve motor sahibi olup evrak konusunda sıkıntısı olan bu nedenle liman kaydı yapamayan sanıyorum tahminimin çok üzeride. bu haliyle tekne ve motor sahiplerini hem üzmekte hemde strese sokmakta zira benim durumum hem üzülüyor hemde stres yaşıyorum.
    1 ay önce Marinboattan yarım kamaralı 4,95 bir tekne aldım, bunun üzerine bir arkadaşım bana 25 hp bir motor verdi geçmişte teknesi varmış bir akrabasına vermiş motoruda bana verdi çok iyi çok güzelde gelgelelim bende bunu gönül rahatlığı ile kullanamayacağım, halbuki ben bunu teknenin kütüğüne işletebilmeliyim ama ne yazıkki yeni yönetmelik yada yasalar buna olanak sağlamıyor, herşeye af çıkaran hükümet neden bu konuda bir şey yapmıyor anlamıyorum. Benim gibi bir çok insan bu konuda bir af beklentisi içinde umarım kısa zamanda bu konu hakkında güzel bir haber alırız. konu ile ilgili her türlü görüş öneri ve bilgilerinizi bizlerle paylaşmanızı rica ediyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ilhany

ilhany Aktif Üye

Merhaba;
    Daha önceki tekne kayıtlı değil miydi?
    Eğer kayıtlı ise sorun olmaması lazım

4. Erol 61

Erol 61 Daimi Üye

Af maf işi bitti sadece kayıtlı motor kaydoluyor sonradan marinizeye çevrilmiş sıfır motor bile olmuyor artık af maf da çıkmaz bi ce belgesi bulursanız olur oda yeni olacak tabi imkansız gibi birşey

5. Gelici

Gelici Üye

2004 model motor ve tekne sıfır alınmış o yillarda böyle değildi yazları kullanıp kışın karaya alıyorlarmış kaydı yapılmamış bu durumda çok tekne ve motor var. Umutla bekleyeceğiz

6. H2O

H2O Üye

Özellikle Marmara ve kuzey egede yazlık evlerin yoğun olduğu bölgelerde çok yaygın bir sorun bu... En başından beri 5,99 metreden kısa kayıklar 100hp motorlarla bile hiçbir sicile tabi olmadan kullanıldı; sona çat diye tescil zorunluluğu geldiğinde bunlara bir ölçüm ve kayıt süresi tanındı ama çoğu insan yazlığına her sene gitmediğinden veya kayığı her sene suya atmadığından bundan haberi bile olmadan; en önemlisi de tipik Türk işi "ulan illa bir çözüm bulurlar" üşengeçliğiyle süreyi geçirdiler...

Çözüm falan yok, tabi olduğumuz EU müktesebatı 2 zamanlı motorların kullanımına izin vermiyor; bu sadece bizde değil her ülkede böyle... Af da çıkabileceğini sanmıyorum çünkü kapanmış bir müzakere chapter'ında sonrdan geriye dönük değişiklik yapmak demek Avrupa Birliğine kazık atmak demek.. Bir mağduriyet var ama bunu göze almayı gerektirecek kadar değil. "Zaten keyif için kullanıyorsunuz (pleasure craft), alın 10-15 bin liraya legal bir motor, elinizi tutan yok" der geçerler...

BAŞARAN bunu beğendi.
  7. H2O

H2O Üye

Aklıma gelmişken; sadece kayıt değil, barınma da mümkün olmuyor. Bursa'nın barınaklarında tescil belgesi olmayan veya üzerindeki motoru tescilli olmayan kayıkları iki sene önce dışarı çıkardılar... Ciddi sayıda kayık sitelerin bahçelerine çekildi veya biri çalsa da kurtulsak diye öylece ortalığa bırakıldı sahipleri tarafından...

BAŞARAN bunu beğendi.
  8. Büyük Beyaz

Büyük Beyaz Aktif Üye

Arkadaş bu tekne işi ne sorunlu işmiş. ne alacan dert, nerede saklayacan ayrı dert, tescili,, lodosu poyrazı, zehirlisi, sintinesi, adb si vazgeçtim ben. 50-100 TL verip, haftada bir kiralarım daha iyi.

Mektupla bunu beğendi.
  9. Gelici

Gelici Üye

Merhaba Sedat bey ilginize teşekkür ederim söyledikleriniz çok doğru ancak her ne kadar keyif içinde olsa ülkemizin ekonomik imkanları maalesef çok kısıtlı buna birde afaki vergiler de eklenince her vatandaş hadi gidelim motor alalım diyemiyor. Avrupa yaşam normları bizim ülkemizle ne kadar uyumlu biz çok daha düşük bir düzeydeyiz Avrupaya vatandaşlarımız kesin dönüş yapmadığına göre ayrıca halen Avrupaya gitmek için mücadele eden milyon düzeyinde vatandaşımız varsa Avrupa ülkelerinin normları bizim ülkemizin çok çok üzerimizde . keşke bizi yönetenler yaşam kalitemizi Avrupa seviyesine çekselerdi sonra buna benzer kararları alsalardı. Avrupa ülkelerinde bir çok şey ya vergiden muaf yada makul düzeyde . ben de isterim 4 zamanlı 25 - 30 hp marşlı şarzlı ve hatta trimli direksiyon sistemli bir motor alıp takmak ama maalesef emekli bir insan olarak 2 zamanlı bir motora af çıkmasını beklemekteyim, çıkmazsa ciddi anlamda borçlanacağım .

stratejist bunu beğendi.
  10. Gelici

Gelici Üye

Serhat bey evet dediğiniz gibi biraz derdi var ama buda başka bir aşk , sevda , tutku kanımıza tuzlu su karışmış illa deniz olacak denizde tekne olacak tekneyle balıkçılık olacak kiralık tekne ilede yaparsınız ve hatta balıkçıdan da alınır dahada kolay ancak adalara , koylara gidip kafa dinlemek demirleyip gecelemek denizi koklamak yakamozlarda tatlı muhabbetler yapabilmek kendi teknenizin kaptanı olamak eve tatlı bir yorgunluk ama ruhumuz dinlenmiş huzurla dönmek... bu güzellikleri biraz sorun var diye terk edemiyoruz

stratejist ve Büyük Beyaz bunu beğendi.
  11. Büyük Beyaz

Büyük Beyaz Aktif Üye

Böyle olunca da insanın içi gidiyor hakikaten farklı bir keyif

Sayfayı Paylaş