Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tırıvırı nedir, Neden Yasaktır, Zararları Nelerdir?

Konu, '3/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 2012/66' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

1. Doğ@ Tutkunu

Doğ@ Tutkunu Yeni Üye

Bay babuna61
    İmza ayarlarına gelince tehdit , hakaret ve mahalle baskısını yöntem olarak gören doğa sever dostlarımız varken bir süre daha böyle kalsın.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. babuna61

babuna61 Aktif Üye

Merhabalar

Bizim sizinle düşünce yapımız oldukça farklı ve müzakerede insanların müzakere edebilmek için belirledikleri bir dayanma noktası vardır ancak sizinle yapacağımız tartışmada herhangi bir müzakere yapamayacağımı maalesef son yazdıklarınızı okuduktan sonra görüyorum ve bunun üzerine çokta birşey yazmak istemiyorum. Zira konu oldukça uzayacak ve bana göre çok önemli bir noktaya vurgu yapmak için açılmış olan bu konu anlamını yitirecektir. Bu nedenle konuyu uzatmadan yazdıklarımı burada noktalıyorum. Sonuçta ne siz beni ne de ben sizi ikna edebileceksiniz.

Saygılar

4. Doğ@ Tutkunu

Doğ@ Tutkunu Yeni Üye

Evet saygılar babuna61
    Akıntıya karşı kürek çektiğimin farkındayım.Neticede alınmış olan bir yasaklama kararı var.Ve bu yasakla aynı yönde oluşturulmak istenen bir kamuoyu...
    Tüm bu yasaklar ve kamuoyu baskısına rağmen bende EĞRİ CETVELDEN DOĞRU ÇİZGİ ÇIKMAZ, diyerek acizane fikrimi dile getiriyorum...

DÜŞÜNENE , DÜŞÜNÜLÜNE VE TÜM PAYLAŞIMLARA SAYGI ÇERÇEVESİNDE SAYGILAR BAY BABUNA 61....

5. Cazador

Cazador Aktif Üye

Öldürmekten vazgeçmeyen lanet bir şey....

6. Doğ@ Tutkunu

Doğ@ Tutkunu Yeni Üye

Malesef yanlış zamanda ve ve yanlış şekilde kullanıldığı zaman diğer av ensturmanlarında olduğu gibi öldürüyor.
    Biz amatör avcıların doğanın bize sadece şimdi , yarın lazım olmadığı bilincini yerleştirmemiz lazım.Bunun içinde av araç ve gereçlerinin onları kullanacak her amatöre yada avlanmak isteyen herkese doğru kullandığında bize hem av hem keyif hemde avcılığı sürdürülebilir bir doğa bırakacağı bilincini vermeliyiz.
    Neticede bir olta türü olan söz konusu aracın bir öcü gibi görülmesi yada gösterilmesi her avcı yada doğa sever tarafından paylaşılmaya biliyor.Yasaklar özgürlüklere bir müdehale gibi algılanabiliyor.
    Ve yasakların delinmesi durumunda hala bilinçsiz olan ve av konusunda yeteri derecede beceri sağlayamayan kesim tarafından söz konusu olta (tırıvrı) nın bilinen zararlarını görmeye devam edeceğiz.
    Dilerim yukarıdaki görüntüler ve daha niceleri bunların ancak eğitim bilgi ve beceri kazanmayla aşılabileceği inancını uyarır. Yasak ve cezaların ancak uygulayıcı ortamdayken etkili olduğu , ortamdan uzaklaşınca aynı davranışların devam ettiğini, kalıcı bir davranış değşikliği kazandırmadığını fark etmemiz uzun sürmez.
    SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR AVCILIK VE YAŞANILABİLİR BİR DOĞA BULMAK NİYETİYLE.

7. can

can Üye

Merhaba DOĞ@ TUTKUNU

Yazdıklarınızı defalarca okuyup yanlışa düşmeme çabasında olsamda, okudukça şimdi buna gülsemmi ağlasammı diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

Denizden uzakta yaşadığınızı, haliye kısıtlı zamanlarda ava gittiğinizi ama bir yerden sonra eli boş dönmemek adına tırıvırıyı çantanızın bir köşesinde bulundurduğunuzu yazmışsınız.

Bende ava gittiğimde elim boş dönmemek adına çantamın bir köşesinde dinamit bulunduruyorum. Baktımki yem tak olmuyor, sahte at çek olmuyor evdede madara olacağıma atıyorum dinamiti, tam kendimi yenilmiş yıpranmış hatta daha agresif hissetmeye başlarken su yüzüne çıkan balıkları gördükçe aman iyi haftayada balığa geleyim doğa ile başbaşa olayım düşüncesi tekrardan depreşiveriyor.

DİNAMİT ZARARLI DİYENLEREDE BİRKAÇ TAVSİYEM OLACAK.
    AŞAĞIDA AÇIKLAMALARINI VERDİĞİM ZAMAN-YER VE KULLANIM USULLERİNE DİKKAT EDİLİRSE DAHA HAYIRLI OLUR KANAATİNDEYİM.

ZAMAN:

Kendinizi yenilmiş yıpranmış veya stres atmaya geldiğiniz halde balık tutamadığınız için dahada agresif hissettiğiniz anda kullanmanız, öncelikle kendinize daha sonra konudan haberdar olan kişilere bahane olması açısından uygun olacaktır.

YER:

Dere göl deniz farketmez, burada önemli olan dinamiti atacağınız yerin yakınında, olurya bir olta balıkçısı veya sizinle aynı sıkıntılı düşünceleri taşıyarak ( agresiflik vs....) tırıvırı kullanan kişilere yakın atıp, hem onlara zarar vermemek hemde onların kısmetine el uzatmamak HAKLARINA SAYGIDA kusur etmemek yerinde olacaktır.

KULLANIM:

Fitili ateşledikten sonra hemmencecik suyla buluşturmak, kolunuzun kopmayarak yerinde kalmasına, dinamit kullanımından önce benzer bir maddeyle atış talimi yapılması hedefe ulaşma konusunda etkili olacaktır.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR AVCILIK VE YAŞANILABİLİR BİR DOĞA BULMAK NİYETİYLE.

8. hunter

hunter Daimi Üye

Sevgili Can,Sevgili Toprağım.

Öncelikle sadece sana yazıyor,seninle muhattap oluyorum,herkes bunu bilsinki bana hitafen bir yazı yazmasınlar,bunu peşinen söyleyeyim,sonra istenmeyen tartışmalar çıkmasın.Büyük bir sabırla yazmamak için zor tuttum zaten kendimi.

Sevgili Can,

Çok güzel yazmış ve örneklendirmişsin,yüreğine sağlık,istemediğimiz,benimsemediğimiz,yasak olan ve Amatör balıkcılık adına etik bir yöntemi olmayan (Tırıvırı)illetinin nesini savunayım,nesini çantamda bulunduruyum !

Bizler değilmiyiz defalarca dünya yollar gidip boş dönen,milyonlarca paralar harcayan,amacımız çok belli,et gayesi taşımayan avcılık hobimiz ancak olsa zaten kimse itiraz etmez,ancak savunulacak bir yeri olmayan ve tartışılacak yeride yokdur esasına bakarsak. :)

Çok net ifade etmişsin,dediğin gibi birileride çantasında senin dediğin şeyleri bulundurur yarın çıkıp. !

Neyse,derler ya ''Cahille Bal yiyeceğine,Alimle Taş Taşı''

Ben sözümü buradaki tartışmalara istineden yazmıyorum tekrar söylüyorum,bizler sürekli karşı çıktık bu illete,her organizasyonlarımızda dev pankarlar açtık,binlerce el broşürü dağıttık,Fuar'larda kitapcıklar bastırıp dağıttık,neden?maddi bir gayemizmi vardı? yok tabi.

Tanıştığımıza memnun oldum sevgili Can,
    İyi paylaşımlar dilerim.

9. can

can Üye

Merhaba Mustafa Abi

Konuyu tartışmaya bile gerek yok diyeceğim, ama yinede bazen tutamıyorum kendimi ne diyeyim.

Ayrıca biz daha öncedende tanışıyoruz yüz yüze muabbet etmişliğimiz de var seninle, Azizcan desem belki hatırlarsın.

Buraya üye olurken azizcan'ı kullanmak istedim nedendir bilmiyorum olmadı bende kısaca can yazdım.

Tekrar karşılaşmız olmamıza çok sevindim.
    Kendine iyi bak Mustafa Abi.

10. hunter

hunter Daimi Üye

Vay FLY ustası kardeşim benim. :)
    Aramızda daha sık bulun ve paylaşım yap,güzel ve değişik tekniklerinizi aramızdaki meraklı arkadaşlarımızda bilsinler.

Evet farklı isim ile üye olmuşsun,önemli olan aramızda olman :) daha sık yazılarını bekliyoruz,
    Selamlar.

11. can

can Üye

Nacizane usta yakıştırman için çok teşekkür ederim Mustafa Abi
    Ama konuyla ilgili daha ne ustalarımız var onlar varkan bizim şimdilik fly balıkçılığına meraklı insanlar olarak konuya dahil olmamız daha doğru olur.

Zaman malum kış zamanı, sabırsızlıkla böcüklerin havada uçuşacağı günleri bekliyorum. Sende bilirsin şu aralar Ankara'nın o meşhur ayazı nefes aldırmıyor sıcak yaz günlerini iple çekiyoruz. O günlerle beraber katılımlarda gelecek.

Selamlar, Saygılar.

Sayfayı Paylaş