Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tırıvırı nedir, Neden Yasaktır, Zararları Nelerdir?

Konu, '3/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 2012/66' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

1. Doğ@ Tutkunu

Doğ@ Tutkunu Yeni Üye

Tarık bey doğrusu hiç gülesim yoktu. Öncelikle çürütmek için elinizden geleni yapmışsınız.Sonra savunmanızı kısaca yazarsanız demişsiniz.
    Değerli Tarık bey öncelikle sözkonusu oltayı savunmuyorum.Sadece onun diğer olta türleri arasında soğuk suda başarısını gördüm.Zararlarını bende biliyorum.Ayrıca verdiğiniz mücadelenizi de önemsiyor ve kutsal buluyorum.
    Anlayacak kadar önyargısız olduğunuzu pek sanmıyorum.Çünkü hükümlerinizin oldukça peşin olduğu görülüyor.Ama...
    Ben zararlarını kendimde bildiğimden bu zararlarını telafi edebilirmiyim diye düşündüm ve bunun da araştırmasını yaptım. Bu zararlar bu oltanın suda kalmasından kaynaklanıyor. Ve doğa duyarlığı olan bilgi ve becerisi olan bir insanın doğaya zarar vermeden bu oltayı kullanabildiğini gördüm ve uyguladımm. Şimdi tabiki siz bunu anlamayacaksınız, çünki anlamak istemiyorsunuz.
    Tarık bey bende bunları savunmuyorummm.Sadece bir tesbitimi paylaşatım.Paylaşmaz olaydımmm.Sakın çürütmeye falan çalışmayınnn.
    Eğer illada yazışalım derseniz soğuk su avcılığı konusunda yazışalım. Bu konuda araştırma sonuçlarınız varsa seve seve okurummm.Araştırmanız yoksa size hodrimeydan diyorummmm... doğa bizi bekliyor...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

Ricam üzerine kısa yazdınız.
    Bende teşekkür ettim, durumunuzu anladım ve sustum. :(
    Benim zamanım kıymetli.

Sizin Şeref kardeşime yazdığınız gibi "okumak farklı şey anlamak farklı şey…"

Sağlıcakla ama dilerim TIRIVIRISIZ kalın. ;)

Gülmeye devammmmmm. :D:D:D

.

4. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

Bu illet ile mücadele için oldukça fazla, kıymetli zamanları gözü kapalı harcamış bir amatör olarak şimdi neden zamanımın kıymetini öne sürerek yazmaktan geri durduğumu da yazayım da "ne oldu şimdi" demeyesiniz.

Ben sizden "TIRIVIRI ile ilgili olan NET savınızı" rica ettim.
    Siz ise SAV ile SAVUNMAYI (belki de psikolojiktir) birbirine karıştırıp, "savunmanızı kısaca yazarsanız" anlamışsınız.
    Tamamen yanlış anladığınız gibi, savunma almak ne haddime. :)

Şimdi gerektiği üzere size SAV ile SAVUNMA arasındaki deriiiiin farkı nacizane, dilim döndüğünce anlatacak olursam gerçekten zamanıma yazık olacak.

Eh sonrasında da malum konu için uğraş vermem gerekiyor ki, ben vazgeçtimmmmmmmm. :D:D:D

RASTGELSİN.

5. can

can Üye

Merhaba Doğ@ Tutkunu Bey

Merakınız soğuk kış günlerinde tatlı su avı nasıl yapılır ise, siz konuya hiç olmayacak bir yerden girmişsiniz. Bununla ilgili açıklayıcı bilgiler veren birçok avcı arkadaşın raporları var. Bu yazılara ulaşamamış çözümüde tırıvırıda bulmuş olabilirsiniz. Bildiğim kadarı ile olta düzeneği ve yakalanabilir türler hakkında bir paylaşımım olacak.

Öncelikle yukarıda kırmızı ile işaretlediğim, sizin düşüncenizi yansıtan yazıya karşılık benim düşüncem de şudur ki, insan doğanın efendisi değil misafiridir. Kafasında dinamit patlatma hissiyatımın sebebi bu değildir, karıştırılmasın.

Ayrıca daha önceki yazınızdan alıntı yaptığım; beni Şeref Beye şikayet eden yazınızda sizinde şikayetçi olduğunuzu düşündüğüm "cımbızı" kullanarak benim doğa sevgimi sorguluyor olmanız bana garip geldi.

Kışın soğuk havalarında av verdiğini bildiğim Bekir balığı var.
    Bu balık bildiğim kadarı ile İç Anadolu'nun hemen hemen tüm akarsularında yaşamakta.

Bu balığı avlamakta kullanılan olta düzeneği ise.

Avlanacağınız bölgedeki suyun akıntısına karşı koyabilecek ağırlıkta gezer kurşunun altına, iki veya üç beden yaparak olabildiğince küçük, sinek iğnesi olarak tabir edilen iğneleri bağlamanız yeterli olacaktır.

Küçük iğne kullanma sebebi; balığın ağzı aşağı bakar ve vücut yapısına göre küçüktür. Bekir balığı aynı sularda yaşadığı Siraz Balığı gibi Boyuna göre çokta kuvvetli bir balıktır, bu sebeple ufak iğne kullanımının yanında kaliteli olanlarını kullanmakta fayda vardır.

Yem olarak hamsi filetosu kullanacaksınız.
    Yalnız hamsi iğneye takılırken sorun olacağından. Yem olarak kullanacağınız filetoları bir gün önceden bir gazete üzerinde tuzlayarak bekletmeniz etin daha çok sıklaşarak iğnede daha sıkı durmasını sağlayacaktır.

Av şekli beklemeli klasik sazan avı gibi düşünülsede burada oltayı elde tutup balığın vuruşunu hissederek tasmalamanız başarı oranını yükseltecektir.

Umarım yardımım dokunur ve bu şekilde yapmış olduğunuz av raporlarını da bizimle burada paylaşırsınız.

Rastgele.......

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Ocak 2012
  6. bedri

bedri Aktif Üye

Su ürünleri,doğa gözlemcilerinin ve bu konuda uzmanlaşmış teknik elamanlarının almış olduğu bir karar:TIRIVIRI-PARAŞÜT-FİLE adıyla adlandırılan ağların,Akarsularda,Göllerde göletlerde,Denizlerde kullanılmasını;canlılara zarar verdiğinden yasaklamıştır,bu yasak uzun genelgelerle açıklanmaktadır (Bence doğru bir karar) bu konuların tartışması yapılacağına önce kendimizi sorgulayalım,bu güzelim siteye üye olduk adı Balık sevdam,amatör oltacıların paylaştığı bu sitede yasaların men ettiği konuları gündeme getirerek kırıcı olmuyalım,amacımız amatörce oltalarımızı kullanarak,üye arkadaşlarımızın görüşlerinden,gezilerle,turnuvalarla,etkinliklerle bir araya gelip dostluğumuzu pekiştirmek,tanışmak muhabbetimizi artırmak amaç değilmi hepimiz doğanın güzelliğinden faydalanmak,haftanın çalışma yorgunluğundan kurtulup üzerimizdeki stresi atmaktır ancak bu da oltalarımızla olacaktır,değerli arkadaşım çok güzel bir şey söyledi;(Önce kendimizi eğitelim) varsın ard düşünce taşıyanlar yasaların men ettiği malzemelerle uğraşsınlar cezalarını çeksinler.hepinize saygılarımı sunuyorum,avlarınız bereketli olsun,rasgele.

7. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

Güler misin, ağlar mısın?

Bir kardeşim konu ile ilgili bulduğu linkteki videoyu özelden bana yollamış.
    Bu da TIRIVIRI nın uçurtma hali diyor. :(

Türk işi balık avı! videosunu izle - İnsanlar - Mynet - Video

Bu da takılıp, kalmıyor, o anlamda doğaya zarar vermiyor.
    Soğuk suda iyi iş çıkardığı da ortada.
    Ne dersiniz, kullanmalı mıyız?
    545.102 kez izlenmiş, 15 kişi de sevmiş.

Ben bu işi yine anlayamadım her halde.

8. Doğ@ Tutkunu

Doğ@ Tutkunu Yeni Üye

:D
    Merhaba Tarık bey...
    Sav ve savunma kavramları üzerinde bir tartışma açmadan itiraf ediyorummm ben savunma kavramını kullanmışım. Ama kast etmeye çalıştığım tabiki sav kavramıydı.Tabi benim kastimi anlamak zorunda değilsiniz...Yazma zahmetinde bulunmamanıza da teşekür ediyorummm.Benim bu kavramlar arasındaki farkı anyamayacağıma dair öngörünüzü de çok ince ve nüktedan bir iğneleme olarak not ediyorummm...
    Video oya gelince tam adamına yollamışlar demekten kendimi alamadım. Hani yılanın sevmediği ot deliğinin ağzında bitermiş derler yaaa:))))
    Doğruluğuna yada yanlışlığına gelince; bence anadolu insanının zekasının bir ürünü, gördüğünüz gibi zarar da vermiyor ve fevkalede de işe yarıyor.
    Ama yasaklanmalımı, yani şimdi bu insanları jandarmaya ihbar etsek gitse bunlara bassa cezayı, keyiflerini on paralık etse acaba doğa severlik mi etmiş oluruz.
    Yada bu videoyu seyredip ülen görgüsüzler , ülen etçiler ,ülen görmemişler deyip itibarsızlaştırsak doğa severlikmi yapmış oluruz.
    İşte anlaşmadığımız nokta burası Tarık bey.
    Evet Tarık bey buna tenezül etmeye bilir.Zevk almaya bilir, bende şahsen çok zevkli bulmadımmm.Bunlar kişisel tercihler. Yapanların da keyfi pek yerinde ama. Hem dikkat ederseniz suyun kıyısı buz tutmuş .Yani sadece kış mevsiminde ve sadece suyun bir kısmı buz ken uygulanabilir.
    Sonuç olarak bence zararı yok .
    Beğenmemek bir tercihtir.Ama bu görüntülerden hareketle yasaklama, yada ceza uygulamak yada taraftarı olmak ise işgüzarlıktır.

9. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

Sayın Doğa Tutkunu,

Şimdi de Amatörlük kavramının ne içerdiğini, neden bazı kuralların olduğunu yazmaya başlamamız gerekmekte ki, bu şekilde yazışma ile bu iş olmayacaktır. Eminim.

Ama son bir soru sormadan da geçmem.

Siz niye olta ile avlanıyorsunuz ki?

Ben yine de fayda sağlamak adına https://www.baliksevdam.com/forum/a...e-ilgili-bilgilendirmeler-5042.html#post99615 linki altına bir metin aktardım.
    Siz ve AMATÖR BALIKÇILIĞI SORGULAYAN her kişiye fayda sağlayacağını umuyorum.

RASTGELSİN.

NOT:
    Araç, gereç ve yöntem tanımlarının hemen altını iyice okumanızı rica edeceğim.

10. Doğ@ Tutkunu

Doğ@ Tutkunu Yeni Üye

Merhaba can bey,
    Öncelikle şu şikeyet mevzusuna değineyim.Burda site moderatörüyle dertleşirken site de paylaşımcıların bir diğerine böyle bir tepkiyi reva görecek bir anlayışın hakim olduğu konusunda bir eleştiri de bulunmak istedim.Yoksa şikayet gibi bir niyetim asla yok.Şikayet edecek olsam zaten tekrar size aynı konuyla ilgili eleştirimi yazmazdım.Ama herşeye rağmen şikayet gibi bir algıyla sizi rencide ettiysem bunun için özür dilerim ... lütfen hakkınızı helal ediniz.

Doğanın efendisi insan derken doğanın en değerli varlığı anlamında kullandım.Ama sizin misafir deyiminizede katılıyorummm.Doğanın en değerli varlığı kendini kendini doğada misafir olarak görmeli.Doğaya tek kullanımlık pet bardak muamelesi yapmamalı.Diğer kullanıcıların hakkına rıza göstermeli.Bu konudaki fikirlerim ilk yazımın sonunda var.Neticede bu mevzuda da düşüncelerimiz uyuşuyor...

Soğuk su avcılığı konusundaki paylaşımınız için teşekkür ediyorum.Kesinlikle deneyeceğim.Tartışmanın bu başlık altında açılmış olması söz konusu olta türünün farklı bir yönünün olduğunu vurgulamak içindi.Ama anlaşılan bu vurgu pek değerli bulunmadı...Sağlık olsun...
    Sizin yönteminizi deneyeceğim.Umarım bıyıklı bekire rastlarızzz...muhabbetle...

11. can

can Üye

Merhaba Doğ@ Tutkunu Bey

Özür dileyecek hiçbirşey yok, ayrıca birbirimize karşı ne kadar hakkımız da varsa, ne demek helal olsun.

Aslında bir yandan kaygımızda şudur;

Bu ve benzer paylaşım sitelerini gün içinde, onlarca yüzlerce ve zamanla binlerce insan ziyaret edip, iyi veya kötü şeyleri kendi mantık çerçeveleri içine oturtup kullanıyor. Sizin, "zarardan kar" amaçlı tavsiye de bulunduğunuz bir örneği başkaları, bunu kendilerine bahane edip, buna sığınıp kullanmaya kalkacaklar belkide kullanmayacaklar ama sizinde farkında olduğunuzu düşündüğüm üzere, doğamız bunu tolere edecek durumde ne yazıkki değildir.

Belki de bu sebeple, karda kışta yada sıcağın kavurucu sıcağı altında balık avlarken gösterdiğimiz sabrı, bu tür yaklaşımlar karşısında birbirimize gösteremeyip kırıcı olabiliyoruz.

Bütün çabamız sürdürülebilir avcılık ve doğanın hakketiği saygıyı herzaman görmesi değilmi.

Rastgele.......