Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Trakonya Balığı ve Av Teknikleri

Arif

Aktif Üye
Adı
Arif
Kan Grubu
A Rh Pozitif

TRAKONYA
(Trachinus Draco)
Trachinus Draco,Grosses Petermanchen,Grand Vive

Denizlerimizde (tüm Akdeniz havalisinde: Karadeniz-Kızıldeniz) yaşayan en zehirli balıklardandır. Ortalama 17 - 18, en çok 35 - 40 cm. boya erişir. Hareketsiz bir balıktır. Fakat deniz dibinde avlarına karşı çok süratlidir.

Zehiri (kendi vücut proteini) bir insanı sakat bırakabilir.

Çare: Çarpılan yere 40 derecenin üzerinde ısı uygulanması ve proteinyapısının parçalanmasının sağlanmasıdır. (Balıkçı ayağını egzos amyantına dayar) Bu nedenle dikkat edilmelidir. Denizden çıktıktan, hatta öldükten sonra dahi zehirliliği devam eder. Özel olarak avcılığı yapılmaz. Aynı zamanda Çarpan Balığı olarak adlandırılan Trakonya, küçük balık ve kabuklularla beslenir. Kış aylarında derinlere çekilir. Eti lezzetli olmakla beraber, az avlandığından ekonomik değeri yoktur.

Adı
berk yıldız
babam egede yakalamıştı bilmeden. bedeni bıcakla kesti attı bir arkadaşım uyardı felaketten döndünüz dedi . aman kıyılarda balık tutan arkadaşlar bilmediğimiz balıkları küçükte olsa ellemeyin ve yanınızda mutlaka pense gibi aletler bulundurun herkese rastgele...

KayaBalığıKaya

Daimi Üye
Adı
Uluç
Ne kadar zehirli ve korkutucu olsa da üzerindeki desenler çok güzel olan bir balık.

whitefoxss

Aktif Üye
Adı
T.KIRTMAN
Özellikle sudan çıktığında renkler pek belli olmaz ve mezgit ile karıştırılabilir.İstavrit çaparisinde sıklıkla çıkar buralarda.Eti lezzetli gerçektende.

duzensiz

Daimi Üye
Adı
Hüseyin Susulu
Özellikle sudan çıktığında renkler pek belli olmaz ve mezgit ile karıştırılabilir.İstavrit çaparisinde sıklıkla çıkar buralarda.Eti lezzetli gerçektende.
geçtiğimiz yaz arkadaşım mesut'un çaparide tutup mezgit sandığı yanındaki acemilerin zaten tanımadığı ve şans eseri çarpılanın olmadığı balık. akşamında denk geldik konu açıldı ne var ne yok dedim oda bir balık geldi mezgit gibiydi ama renkleri çok güzeldi dedi yoksa? dedim kendi kendime balıklarıda vermiş beraber çıktığı kişilere gel dedim gidiyoruz. vardık adamların evine onlarda akşam yemeğine geç kalmışlar balıkları olduğu gibi dolaba atmışlar. biraz erken gelseler niyetleri tavada yapmakmış, kesin çarpılırdı ayıklayacak arkadaş. neyseki balıklar ayıklanmadan zamanında yetiştikte çöpe yolladık yedi belayı :)

küçüklüğümde iskorpite çarpılan babamın kıvranışları bilinçaltıma öyle bir yerleştiki çantadan amonyağı eksik etmiyorum ve hiçmi hiç sevmiyorum bu bela üçlüyü(vatoz, iskorpit, trakonya).

aman dikkat şakası yok bu hayvanların :(

her zaman dediğim gibi biyolojik zehirden korkacaksın aga :)

KayaBalığıKaya

Daimi Üye
Adı
Uluç
Aslında senede bir kez çarpılmak immün sistemi harekete geçirdiği için kışı hastalıksız atlattırıyormuş ki 2009 yazında iskorpit çarpmasından sonra geçen seneyi neredeyse hasta olmadan geçirdim. Neredeyse her sene bir kez grip fix olarak olurum.

Murat BİLGE

Daimi Üye
Adı
Murat BİLGE
Sen her kış gelmeden çarpıl bence.
Hiç tatmadığım için ben almıyayım.
Sende de alışkanlık yapmasın. :):)
İskorpit bulamayınca 24 Wolt ile kendini çarptırırmışsın falan... :):):)

KayaBalığıKaya

Daimi Üye
Adı
Uluç
yaw şaka filan düşünmedim değil "yanlışlıkla şu iskorpitin dikenini elime batırsam kaza oldu desem" filan diye ama yemedi, yemez, yemeyecektir de. :D

Vedat Abayoğlu

Daimi Üye
Adı
Vedat Abayoğlu
Kan Grubu
A Rh Negatif
BU aralar jige saldıran trakonyaların boyları 40 cm üzerinde olabiliyor.
Kafasını kesip atın ve plakisini yapın,yada çorbasını.Çok lezzetli bulacaksınız.
Çarpmalara karşı en etkin yöntem,zehirin kimyasını bozmaya yöneliktir.
Sokulan yeri dayanabilecek kadar bir ısı kaynağına maruz bırakırsanızolay sona erer.
Mesela yanan bir sigarayı olabildiğince yaklaştırmak,kaşık gibi bir metal parçasını çakmakla iyice ısıtıp olabildiğince yaklaştırmak gibi.
Sair yöntemlerin etkinliği azdır ve muhakkak dediğim gibi yapılmalıdır.
Bu balığın dünya rekoru daha evvel 51 cm 1,350 gr ağırlıkla bir Hırvat avcıya aitti.
53 cm boy ve 1,5 kg ağırlıkla tarafımızdan kırılmıştır.
Sevgiyle kalınız.