Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

TRANÇA, YALANCI TRANÇA, ANTENLİ MERCAN, TELLİ SİNARİT veya FANGRİ MERCAN

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. löngöz

löngöz Daimi Üye

bu konuya bir iki resimde bizim katkımız olsun ...
    2010 -mart ayında Mordoğan da Ahmet Tahirin yakaladığı fangiri mercan 6.30 gr...

son aylarda bizlerin yakaladığı antenli mercanlar...

bu antenli mercan,,0,980 gr dır..

bunlarda 750 gr civarındadır..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Okyanusca

Okyanusca Aktif Üye

Sevgili Akin

Sanirim ifede ettigin konuda bir yanlis anlasilma var veya ben yanlis anliyorum. Sanki antenli mercanla Fangri ayni balikmis gibi...Ayirimlari da bence pek acik degil...Ben izninizle cok basit olarak bu baliklari nasil ayirabilecegimizi ifade etmeye calisayim.

Tranca: (DENTEX GIBBOSUS) Sirt yuzgeclerinin (dikenlerinin, Isinlarinin) bittigi yerle govdenin birlestigi noktada, govdenin uzerinde siyahbenegi (veya siyahlik )vardir.

Yalanci tranca veya antenli mercan: (PAGRUS CAERULEOSTICTUS) Sirt yuzgeclerinin(dikenlerinin, Isinlarinin) bittigi yerde, son dikenlerin uzerinde (govde de degil) siyah bir nokta veya siyahlik vardir.

Fangri: (PAGRUS PAGRUS) Alin, iki goz arasindan ust ceneyi kapsayan ve hatta buyudukce alt cene altina sarkmis kisimda siyah akintisi vardir, ne trancada ne de antenli mercanda oldugu gibi ust isinlarinin bittigi yerde bir nokta bulunmaz, pek cogunda arka kuyruk uclari(ozellikle arka kuyruk alt lobunda daha belirgindir) eflatunimsi beyazdir.

Uc baliginda ureme donemlerinde renklerinin daha canli olacagi unutulmamalidir. Bir de yasadiklari yerin karakterine ve yemlenme bicimlerine gore renklerde farklilik olabilir. Ornegin kumluk alanlarda, eristeliklerde yakalamissaniz renklerin daha acik oldugunu goreceksiniz. Dibi kayalik, yosunluk olan yerlerde daha koyu ve bazen renklere kir bulasmis gibidir.Buna renk cumbusune fotograf cekerken flas ve isik oyunlarinin, baligin gunun hangi saatinde yakalandiginin, balik oluykenmi yoksa canliyken mi, pullari kazinmismi kazinmamismi, balik gunese maruz kalip kurumusmu yoksa iyi korunmus olarakmi fotografin cekildiginin veya her hangi bir renge etki edecek hastalik sahibi olup olmadigi da etki eder.

Genc mercan turlerinde gorulen eflatun beneklerin (ozellikle yalanci trancada) bir suru icersinde kimlik belirteci (schooling behaviour) oldugu sanilmaktadir.Ilerleyen yaslarda solitary(yalniz gezen) veya cok kucuk gruplar halinde takilan bu baliklar bu eflatun benekleri yitirmektedirler.

Pek cok iri mercan turunde gorulebilecek alin uzerinde horgucu andirir kutlenin baligin dogal yasam sartlarinda ozellikle bir cesit algy yemesiyle oldugu sanilmaktadir.Bu konuda eflatun benekler gibi daha henuz tam olarak aciklanmamis.

Yukardaki fotograflarda mesala bu bence

Oldukca guzel bir fangri (pagrus pagrus)ornegidir

Buysa guzel bir antenli mercandir.(pagrus caeruleostictus) Lutfen sirt isinlarinin son bolumunde , o isinlarin uzerinde ki siyah benege dikkat ediniz.

Bu da muhtesem bir Tranca (Dantex Gibbosus), siyah noktanin yerine dikkat ediniz

Ve bu da tranca...Ancak bence bu bir yalanci albino. Yani dogustan degil sonradan pigment deformasyonuna ugramis, pigment rahatsizligi olan bir tranca.Pigment problemi olmasina ragmen halen isinlarin bittigi yerde , govde de siyah nokta gorunuyor.Dentelere ozgu (sinaritte de gordugumuz gibi) olan daha atak vucut bicimi de oldukca belirgin.

Faydali olmasini umut ederek.

Rast gelsin.

4. Okyanusca

Okyanusca Aktif Üye

bu antenli mercan,,0,980 gr dır..

Affiniza siginarak Bulent Bey'in sergiledigi baliklara lutfen bakiniz.

Bunlar bence tranca palazlaridir.

5. löngöz

löngöz Daimi Üye

Hüseyin (okyanusca) bey benim göndermiş olduğum resimlere trança plazı diyor ama ,,bahsettiği gibi sırt yüzgeçlerinin sonundaki siyahlık(hatta silik siyah ben ) dikkatli bakılırsa belli oluyor ve siyahlıkların var olduğunu hatırlıyorum..ayrıca erkeklerin başında (faruk ustanın resimlediği) tümsek çok net belli oluyor,yine mavi benekler ve sırt yüzgeçlerinin kendi rengiyle aynı olması bizim balıkların tipik birer antenli mercan olduklarını gösteriyor...
    Ayrıca trançanın yumurtlama ve gelişme dönemini ege sularından daha sicak bölgelerde olduğunu bu balığı avlanma sürelerinde devamlı takip eden gökovalı balıkçılardan biliyorum,, hatta ege denizinde trançanın göç yollarını gösteren ansiklopetik bilgiler de mevcuttur..70 li yıllarda izmir -urla adaları trançanın en çok uğradığı yerlerdendi,ve Urlaya gelinceye kadar kızıldeniz -urla arasında uğradığı yerleri gösteren haritalar ansiklopedilerde mevcuttur...
    Devamlı antenli mercan avına çıkan bir kaptanla yaptığım muhabbette şöyle demişti:hiç bir zaman 100-300 gr lık trançaları hatta anteli mercanları bu sularda görmediğini söylemişti..

6. löngöz

löngöz Daimi Üye

Bu konu sanırım yeterince işlendi ve çeşitli kaynaklardan arkadaşlarımız konuyu anlatmaya çalıştı,,ama soru işareti kalmamalı ve yok bu trança palazı, bu fangiri küçük dememek için tekrar bir göz atalım derim...

Yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek için yukarıdaki örnekleri yani akdeniz ve egede yaşıyan trança,antenli mercan(yalancı trançada denir) ve fangirilerin özelliklerini ve yapısını ve avlanabilir boylarını görüyorsunuz,,şunuda ilave etmek gerekir akdeniz dışındaki sularda bu balıklar küçük ama farklı renk,ben,çizgi gibi değişebilen özellikler gösterebilirler karıştırmamak lazımdır...

7. Okyanusca

Okyanusca Aktif Üye

Sevgili Bulent Bey, saygilarimi sunuyorum:)

Ben 18000km oteden bir fotografa bakarak fikrimi soyluyorum elbetteki yanilabilirim.Ifade ettiklerim kesinlikle bir iddia degildir sadece bakis acisidir.Ben ne o baliklari elime aldim ne de gercekten inceleme imkani buldum.

Ancak yukardaki ifadenizde altini kirmiziyla isaretledigim isinlarin bittigi yerde govdede siyah benek veya siyahlik trancanin ozelligidir, antenli mercanin degil.Elinizdeki baliklarin gorundugu kadariyla hic birinin ust isinlarinin uzerinde siyah benek yoktur hepsinde siyah benek isinlarin bittigi yerde govde uzerindedir.

Gene trancanin bir baska ozelligi olan ancak her zaman fotograflarda aciklikla goremedigimiz galsema kapaginin uzerinde yanal cizginin basladigi yerde siyah banekimsi(yada koyu) leke de acikca mevcuttur bunlar antenli mercanda olmaz.Bahsettiginiz horguc bile trancanin ozelligidir...Ki bu boylarda bunu acikca gormek cok zordur.

Siyahla cercevelemeye calistigim yerlere dikkatinizi cekmek isterim.

Tranca

Antenli Mercan

Sadece goruslerinize saygiyla sunulur.

8. löngöz

löngöz Daimi Üye

Sevgili Hüseyin bey ,,yukarıda verdiğim bilgiler SİNOP ÜNİVERSİTESİ su ürünleri kürsüsü başkanı doçent dr,sayın YAKUP ERDEM in ,,mersinde akdeniz ülkeleri yetkililerine verdiği tezden alınmıştır.. ve ben resimlediğim balıkları evde hocanın verdiği bilgiler doğrultusunda inceledim "antenli mercan" tarifi tıpatıp bu yakalamış olduğum balığa uyuyor...
    ayrıca kendinizde yukarıda antenli mercanları tarif ederken sırt yüzgeçlerinin sonunda ki siyahlıktan bahsediyorsunuz,sonrada altını kırmızı ile çizip sadece TRANÇA da vardır diyorsunuz,,ön yüzgeçin altındaki siyahlık antenlilerdede var ve ışında değil yüzgeçtedir,,trançada ise yüzgeçin bedenle buluştuğu yerdedir yani bedendedir.bu bilgiler YAKUP hocaya aittir..
    bence en bariz fark tümsek ve hörgüç arasındaki farkdır,,billahsa AKIN KAPTANIN trançasındaki hörgüçe dikkat edin..ve benim bizzat yakalanmış (ÇİZİM OLMAYAN)antenlilerdeki tümseğe bakınız.....
    ayrıca doçt.Yakup Erdem hocanın antenli mercan tarifini lütfen çok iyi inceleyin...(gögüs yüzgeçi büyük ve oyukludur,,ve gövdeyle aynı renktedir) RESMİNİ KOYDUĞUNUZ.BENİM TUTTUĞUM ANTENLİYE DİKKAT EDİNİZ ..
    sizi ve avlarınızı takip ederim bilirim..ben bizzat elime alıp incelediğim için net konuşuyorum,,resimlerle yorum yapmamaya dikkat ederim...ben de hörgüçün trançaya ait olduğunu söyledim ve siyah lekeleride doğru yerlerde gördüm..diyorum...ayrıca antenli mercanın üst damağında insanın elini delecek kadar güçlü ve sivri dişler barizdir...
    konu bence anlaşılmıştır..uzatmanın anlamı yoktur,,
    bu link de var olan benim ve arkadaşlarımızın resimleri gerçek yakalanmış balıklardır ,,önemli olan budur..bunları konuşmakta fayda vardır...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Nisan 2012
  9. Okyanusca

Okyanusca Aktif Üye

Bulent Bey baliklarinizi tebrik eder size saygi ve sevgilerimi sunarim. Sizi istemeden uzduysem ozur dilerim.Sadece fotograflariniz cok ilgimi cekti.Ve bunun akilci bir muzakeresini yapmak istedim.Yakup Beyi ben de tanir ve kendisini cok severim. Gorusuyorsaniz lutfen kendisine saygilarimi iletiniz.

Gorusmek dilegiyle, saglicakla kaliniz, dahasina rast gelsin.

10. löngöz

löngöz Daimi Üye

Bende bahsettiğim gibi sizi her zaman takip ederim...hiç bir problem yok...

daha yakın çekim 4 tane antenli resmi ,daha çok ilginizi çekebilir..
    hatta bu sene gerçekleştirdiğimiz 24-25 şubat 2012 balık sevdam "kuşadası antenli mercan" avı gerçekleşti,,konusunu fotoğraflı av hikayeleri kısmından bulabilirsiniz..

11. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör Gold Üye

En baştan zor konu olduğunu biliyordum. Ama şimdi anlıyorumki konuyu başlatmam çok iyi olmus. Huseyin beyin katılımlariyla işin içine birde PAGRUS PAGRUS girmiş oldu. Konu katılımcıların katkılarıyla güncellenip tekrar yayınlanacak.

Şimdiden taşlar yerine oturmaya başladı.

DENTEX GIBBOSUS: TRANÇA

DENTEX CAERULEOSTICTUS: ANTENLİ MERCAN, YALANCI TRANÇA

PAGRUS PAGRUS: FANGRİ MERCAN

isimlerini kullanmamızın bir mahsuru olmaz sanırım.