Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türk Malı Balıkcılık Malzemeleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

pars

Aktif Üye
YERLİ MARKA!

Neden bizimde millimarkalarımız olmasın! Yerli otomobil yerli uçak hayalinden çok daha gerçekçi bir hayal değil mi!
Üç tarafımız denizlerle çevrili, Tatlı su avlaklarımız sayısız, balık çeşitliliği muhteşem. Biz niye yapamıyoruz, neden dünyada bilinen bir markamız yok?

Japonlar; bir plastik rapalayı tüm dünyaya tanesi yaklaşık 100tl satabilirken biz niye yokuz bu sektörde. Niye bir "duo" , "daiwa", "ryobi", "usami" ... olamıyoruz. Ufak bir araştırma yaptım. Bulabildiğim bir kaç yerli şirketi sizinle paylaşmak isterim.

1-Mercan LTD. Tekirdağ da son derece kaliteli güzel misina üretiyor. Birçoğumuz bilmiyoruz. Neden ürünlerini ebay da amazonda satmazlar anlamıyorum. Gerçekten kaliteli ürünler.

MERCAN LTD | Anasayfa

2-" Fishhunter ":Adana da el yapımı rapala üreten bir arkadaş. Bir zamanlar kendisinden sipariş etmiştim. Başarılı, 25tl ye değil 50 tl ye satsa hakkıdır. Ebay da "handmade lure" olarak tüm dünyaya inanılmaz fiyatlarla satış yapan firmalar var. Keşke bir marka olabilse. Kendi internet sitesi bile yok henüz...

3-"Turko" :Bilindik markaların taklit ürünlerini satan yeni bir girişim.. Bazı ürünleri TR de üretip boyuyorlar. Kesinlikle bir marka olabilirler. Boya kalitesi çok başarılı.

4- Vurgun Çapari: Son derece harika çapari üretiyorlar. Aynı zamanda iyi bir esnaf.

Aklıma gelenler bunlar.... Neden Site yöneticisi Hamdi bey yeni bir online satış sitesi işine girerde, üretim kısmına girmek istemez diye düşündüm. Yada bu ürünleri neden "hedef balık" sitesinde satmaz. Neden "vurgun çapari" yada "mercan misina" ürünleri hedef balık sitesinde yok?

Neden plastik balık tutma kovasını ithal alayım yada neden fishgrip denen alete çok çok paralar vermek zorunda olayım.İzeltaş markası; iddia ediyorum en iyi fishgrip i üretebilecek donanıma sahip Türkiye'de.

Duo, plastik rapala kutusunu 30tl ye satıyor! 3 lira ya aynısını üretecek bir çok şirketimiz var.

Konu uzun, keşke yerli bir "Marka" olsak. Japonlar'a, balıkçılık ürünleri satabilsek :)

Son düzenleme:

pars

Aktif Üye
Aşağıda ki "rapala klipsi" olarak satılan tel parçaları 25tl. Yok mu bunu yapacak yerli girişimci. 20tl ye aynı kalitede yapsın bir arkadaş ilk ben alacağım. :) Tel parçası değil mi! Bunu yapamazsak uçak nasıl yaparız...

Son düzenleme:

enginson

Daimi Üye
Adı
Engin ÖLÇER
benim bildiğim bir türk malı balık avı malzemesi mela fish var. çok güzel kullanışlı çantalar üretiyorlar. kendim de LRF için bir çanta almıştım. çok kullanışlı. kamış çantaları, spin çantaları, mücadele yelekleri ve bir çok ürün üretmekte. kumaş kalitesi de fena sayılmaz. yıllar önce benim aklıma gelmişti şöyle çanta yapılsa böyle çanta yapılsa tekstil işinden hiç anlamam. eskiden spin çantalarına malzeme çantalarına bir dünya para veriyorduk ama bunların fiyatları uygun sayılır.
Çantalar | Mela Fısh | Balık Avı Malzemeleri| Çanta & Kutular| Çantalar | Av Deposu Av Malzemeleri Kara Avı Balık Avı Olta Kamp Malzeme
upload_2016-1-22_8-59-38.pngupload_2016-1-22_9-0-1.png
upload_2016-1-22_9-0-27.pngupload_2016-1-22_9-1-0.png
upload_2016-1-22_9-1-23.png

Bence türkiye de bu sahtelerin daha kalitelileri de üretilebilir. İhracat bile yapılır diye düşünüyorum. kaliteli bir sahteye 70 80 tl vermek yerine aynı kalitede kendi ürünümüz mallara 25 tl vermek daha mantıklı.

Önder Kanığ

Moderatör
Yönetici
Adı
Önder
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Sevgili @pars;

Biz Tükler birçok şeyde dünya pazarlarına girmesini beceremiyoruz.Yukarıda örnek gösterdiklerinin arasında sahte balıklar yurt dışında ufak atölyeler de yapılıyor.Ne yazık ki ufak ve orta ölçekli girişimcilerimiz dünya pazarlarında yer bulmakta zorlanıyor.Büyük girişimcileri de bu tür yatırımlar cezbetmiyor.Yoksa bu yukarıda saymış olduğun ürünlerin çok daha iyilerini Türkiye de yapabilecek teknolojik,bilgi birikimiz var.Yine yukarda örneğini gösterdiğin Mercan Misinaları Yılların firması olmasına rağmen dünya piyasasına açılamamasının sıkıntılarını yaşıyor.Yoksa yurt dışında bir çok firmadan iyi misina üretttiği muhakkak.
Marka değerini yükseltemediği için Yurt içinde bile rekabet gücü sınırlı kalıyor.Rekabet iyi ürün üretmeyi gerektiriyor,bu da uzun yılların tecrübesine dayanıyor,hep daha iyiyi üretmek,bilinen bir marka olabilmek global dünya piyasasında yer bulabilmek. Biz şu an için balıkçılık konusunda üçüncü dünya ülkesi konumunda yerimizi koruyoruz.Ufak tefek atölyeler de bu paylaştığın ürünler haricinde üretilen yerli üretimler olmakla berebar maalesef yetersiz kalıyor.

Bu düşüncelerimi anlatmaya sayfalarca devam edebilirim ama çok söze hacet yok.

Sonuç;

Bu bahsettiğin ürünleri hatta bahsettiklerinin haricinde bir çok balık malzemesini Türkiye de üretmeye teknolojik kapasitemiz varken,global dünya piyasasına tam olarak giremediğimizden ve ülke olarak her konuda olduğu gibi kolayı (ithalatı) seçtiğimizden maalesef durum bu :uzgnm:

Son düzenleme:

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ben kendi genel izlenimimi söyleyeyim, yazacaklarım bu yukarıdaki ürünlerle ilgili değil genel anlamda yaşadıklarımdır.. Bizim millet az emek olsun çok sayıda satış olsun mantığında. Kolay para yok malesef bunun farkında olan az. Ayrıca yaratıcılık sıfırın altında.. Avrupalı ilk önce tasarıma parayı harcarken, bizimkiler bırak tasarımı malzemeden nasıl çalarız onun hesabında..

Balıkçılığa döndüğümüzde de , Japonlarla kıyaslarsak olmaz.. Onların ürün yelpazelerini çeşitlendiren, büyük sıcak paralar akıtan bir USA pazarı var. Kalite kontrol sıkı.. Bizim etrafımızda hangi ülkeler var bi de ona bakmak lazım.. Yani bizim pazarda iş gitgide butik balıkçılığa dönecek gibi duruyor. Halihazırda pazarın yokken argeye o milyon dolarlar akıtılmaz zaten.. O yüzden bizden bi cacık olmaz boşa yazıp da kendimi yormayayım en iyisi :D

Hamdi

Admin
Site Admin
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
Aklıma gelenler bunlar.... Neden Site yöneticisi Hamdi bey yeni bir online satış sitesi işine girerde, üretim kısmına girmek istemez diye düşündüm. Yada bu ürünleri neden "hedef balık" sitesinde satmaz. Neden "vurgun çapari" yada "mercan misina" ürünleri hedef balık sitesinde yok?
Üst mesajım da yazdığım gibi kendim tasarlamadığım bir şeyin üretimine girmem. Tasarım işinde de pek becerim olmadığı için üretime girmedim..:)

İki markanın ürünleri de olacak sitemiz de. Ama zamanla herşey siteye girecek. Birden tüm markaları giremiyoruz.

Taklit ile değil hizmet ile bir şeyler yapalım. Telefonum ve diğer iletişim adreslerimin hepsi açık ve bilgi almak isteyen herkese sabır ile yardımcı olmaya çalışıyorum. Benim de verebileceğim en doğru hizmetin bu olduğuna inanıyorum. Ürün satanların çoğu kullanmadan ticari olarak satış yapıyorlar. Ben ise olta satmıyorum doğru ürün almalarını sağlamaya çalışıyorum.

www.hedefbalik.com her zaman Amatörleri korumaya devam edecek.

Yakında başka hizmetlerimiz de olacak ;)

enginson

Daimi Üye
Adı
Engin ÖLÇER
Ben kendi genel izlenimimi söyleyeyim, yazacaklarım bu yukarıdaki ürünlerle ilgili değil genel anlamda yaşadıklarımdır.. Bizim millet az emek olsun çok sayıda satış olsun mantığında. Kolay para yok malesef bunun farkında olan az. Ayrıca yaratıcılık sıfırın altında.. Avrupalı ilk önce tasarıma parayı harcarken, bizimkiler bırak tasarımı malzemeden nasıl çalarız onun hesabında..

Balıkçılığa döndüğümüzde de , Japonlarla kıyaslarsak olmaz.. Onların ürün yelpazelerini çeşitlendiren, büyük sıcak paralar akıtan bir USA pazarı var. Kalite kontrol sıkı.. Bizim etrafımızda hangi ülkeler var bi de ona bakmak lazım.. Yani bizim pazarda iş gitgide butik balıkçılığa dönecek gibi duruyor. Halihazırda pazarın yokken argeye o milyon dolarlar akıtılmaz zaten.. O yüzden bizden bi cacık olmaz boşa yazıp da kendimi yormayayım en iyisi :D
Söylediklerine üzelerek te olsa katılıyorum. ben kendim Ar-ge sorumlusuyum. kendi patronumdan bahsedeyim, bazen benden öyle şeyler istiyor ki elimdeki ekipmanlarla yapmam imkansız, anlatıyorum şöyle cihaz almak lazım bundan alalım hem bizim için işi hızlandırmış oluruz yok çok para diyor elimizdeki imkanları zorluyor. istese en kralını yapar nasıl sa böyle idare ediyoruz diyor. kendisi üretimle ve teknik konular konusunda sıfır bilgi satışçı esnaf kafası var. bazen bu kadar bile büyüdüklerine şaşıyorum. bizimle aynı sektörde sahini Yahudi olan bir firma var adam da aynı yollardan geçmiş şu an personel sayısı binin üstünde. bu iş için her türlü yatırıma gözünü kırpmadan girebiliyor.
demek istediğim dediğiniz gibi bizim insanımız ne yazık ki daha az emek harcayarak kolay para kazanmanın derdinde. bu doğrultuda da al sat yapmak daha kolayına geliyor. bizim 5 tl ye ürettiğimiz ürünü adama satarken 10 kuruşun hesabını yapıyor, ama adam o malı 20 30 tl ye satıyor. ve hala bizim pahalı verdiğimizi söylüyor. ne diyebilirsin ki :)

Ercüment86

Aktif Üye
Adı
Ercüment
@Hamdi abi başka hizmetler derken nasıl bişey bu hizmet?
Hazır tutulmuş "orki" yle mücadele seçenekleriniz mevcut mu?

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...