Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

ustalar, tekne su alması hususunda yardım.

TayC

Yeni Üye
Katılım
14 Ağu 2022
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Adı
Tayfun
Kan Grubu
B Rh Pozitif
beyler;

geçen sene tam 50 sayfa bir konu açmıştım yazlık balıkçılığı için. bu sene ara ara gidebiliyorum, tuttuğumuz da pek matah bir şey yok. uzak kaldım forumdan. :)
bir sorum var, yanıtı da kolay değil. bu işten anlayanlar bir akıl versinler lütfen.
3 senelik 450 cm isatek ege fiber teknem var. teknemin tapaları bir adet kıçta miçoz, iki adet livarda. bunlar contalı ve pirinç. orijinal tapaları. bazen livar için plastik tapalar da kullanıyorum yalan olmasın.

tekne 10 gün suda kalınca 6-7 maşrapa su yapıyor, kıyıya çektiğimde eğimli dururken kıçtaki tapayı açtığımda su fırlıyor. 6-7 maşrapa diye ölçmedim ama tahminen böyle. su sızmıyor yani oluktan fışkırıp yarım dakika sonra ancak duruyor. belki fazlası bile...

geçen sene de bu durum vardı. zehirliyi atmadan önce, tekneyi havaya kaldırdım. kıç tapasından içeri hortumla su bastım ve bir yerden sızmasını bekledim. bildiğim kadarı ile iki cidar olmalı teknede. bir denize değen kısmı bir de ayak bastığımız, yani iç ve dış cidar. bunun ikisinin arasını komple su doldurdum ama sızmadı hiçbir yerden. tıpayı kapattım tıpadan da sızmadı...

-biz mimarlıkta bu testi balkon havuzlama yalıtımını kontrol etmek için yaparız-

bir yerden giriyorsa bir yerden de çıkmalı diye düşündüm ama bu deney sonuç vermedi. teknenin su kesiminin üzerinde açıklıklar elbet vardır belki, ancak yağmur suyu ile ya da yol yaparken sıçrayıp giren su ile bu kadar su yapamaz diye düşünüyorum.

bir ihtimal livar tapaları cidar arasından içeri veriyor olabilir diye düşündüm ama o da bu testte livarın içine su vermeliydi, o da olmadı.

bu suyun nereden girdiğini nasıl bulurum, ya da bu normal midir? normal ise nereden girer bu su?

şimdi tekne kıyıda, belki astar ve zehirli vuracağım önümüzdeki hafta, önce bu işi çözmek istiyorum. bunun bir testi bir yolu var mıdır?

fikirleriniz lütfen...