Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Uv Lamba 395 Vs 365 Nm Farkı?

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Üst edit :
@nurihuri0 : Glow (fosfor) boyaya sahip sahteler ışığı depolayabildikleri için zifiri karanlıkta dahi görünürler. Ancak bunun için belli bir süre ışığa maruz bırakılmaları gerekir. UV (ultraviyole) sahtelerin ise ışık depolama özelliği yoktur, görünmeleri için ışık gereklidir. UV ışığı insan gözü normal ışık altında göremez ancak diğer birçok canlının (özellikle balık ve kuşlar) görebildiği düşünülmektedir. UV ışığın avantajı diğer ışık dalga boylarına göre daha derine inebilmeleri.

* * *

Bu sorunun aslında genel bir cevabı yok , ne amaçla kullandığınıza göre değişiyor.

365-395 nm değerleri ışığın dalga boyunu ifade ediyor.

Teknik değerleri ve fiziğini çok fazla bilmiyorum benim uzmanlık alanım değil ama teknolojik olarak 365nm daha ileri ve daha çok tercih ediliyor diye biliyorum , dolayısıyla daha pahalı.

Ancak bizi ilglendiren kullanım alanı.Biz rapala yüklemek için kullandığımızdan nm değeri bizi çok da ilgilendirmiyor.Açıkçası 395 nm ile birkaç sn'de rapala yüklemeniz mümkün.

elimde 365nm bir lamba olmadığı için bir kıyaslama yapamıyorum , nette bulamadım varsa paylaşırsanız sevinirim.

365nm'nin daha çok tercih edilmesinin sebebi absorpsiyon eğrisinde zirve değere daha yakın olması ve daha çözünürlüğü yüksek bir imaj sunmasından ileri geliyor.

örnek verecek olursak ;

Sahte para için kullanmayı da düşünürseniz 365nm daha pahalı bir lamba almanızda fayda var.

uv395nm :

Uv365nm :

dedektiflik oynayacaksanız , idrar, kan vb.. lekeleri göstermek için 365nm daha uygun.

özetle balıkçılık açısından çok da bir önemi olmadığınıu düşünüyorum .
ancak rapalalarınızın uv renklerini daha iyi ayırtetmek isityorsanız uv 365nm filtreli bir lamba almanız lazım , bu rapala yüklemekten ziyada sadece uv renkleri gösteren bir filtre.Bu işin biraz şov yanı oluyor.

Diğer bir hususta uv ile glow farkı.Glow dediğimiz fosforlu rapala yada metalleri atmadan önce yüklemek şart iken UV renkli rapalayı yüklemek zorunda değilsiniz.Zaten kendine ait bir dalga boyu var ve karanlıkta bu rengi balıklar görebiliyor.Oysa fosforlu bir rapalayı ışıkla yüklemezseniz görünebilir olmuyor.

UV rapalaları atmadan önce illa yüklemeli miyiz sorusunun cevabı üst edit kısmından okuyabilirsiniz..

Teknik konularda ve ışık fiziğinde bilgili arkadaşlar daha doğru bilgi verebilirler.

Son düzenleme:

Çırak

Daimi Üye
Adı
Melih
Kan Grubu
O Rh Pozitif
.....UV rapalaları atmadan önce illa yüklemeli miyiz bu konuda net bilgi sahibi değilim , zira yüklenip yüklenmediğini biz uv dalga boyunda göremediğimiz için anlayamıyoruz.Yani ışığı kapattığınızda ne kadar yüklerseniz yükleyin uv rapala yine siyah görünecektir.Bunun ayrımını ancak balıklar yapabilir.

Teknik konularda ve ışık fiziğinde bilgili arkadaşlar daha doğru bilgi verebilirler.

Eline sağlık adaş. Uv boyalar üzerilerinde ışığı tutma özelliğine sahip olmadığı için ışık ile yükleme yapılmaz.

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
bu konuda derinlemesine bir araştırma yapamadım henüz , rapala yüklemek avcılığı ne kadar artırıyor , uv rapalaları yüklemeye gerek var mı yoksa balık zaten bunları rahatlıkla görüyor mu? yoksa balığı ürkütüyor muyuz?

derinliğe göre uv yükleme miktarını ayarlamak gerekir mi ?

birçok soru var ..

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Eline sağlık adaş. Uv boyalar üzerilerinde ışığı tutma özelliğine sahip olmadığı için ışık ile yükleme yapılmaz.
o zaman 365nm filtreli bir lamba ile rapala incelemek daha mantıklı gibi geldi bana , glow fosforlu rapala yüklemek dışında..

simiot

Aktif Üye
Adı
Serkan
Güzel bir konu olmuş, kaleminize sağlık. Kendi deneyimimde UV boya kullanılmış jiglerle farkedilir oranda fazla balık avladım. Sahteleri kontrol edebilmek amacıyla bir on gün kadar önce aliexpress'ten UV fener sipariş geçmiştim ama 395 nm imiş. Biraz daha beklesem iyi olurmuş, şimdi yine masraf çıkacak :islik:

balikciali

Aktif Üye
Adı
Ali V.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Glow (fosfor) boyaya sahip sahteler ışığı depolayabildikleri için zifiri karanlıkta dahi görünürler. Ancak bunun için belli bir süre ışığa maruz bırakılmaları gerekir. UV (ultraviyole) sahtelerin ise ışık depolama özelliği yoktur, görünmeleri için ışık gereklidir. UV ışığı insan gözü normal ışık altında göremez ancak diğer birçok canlının (özellikle balık ve kuşlar) görebildiği düşünülmektedir. UV ışığın avantajı diğer ışık dalga boylarına göre daha derine inebilmeleri.

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Glow (fosfor) boyaya sahip sahteler ışığı depolayabildikleri için zifiri karanlıkta dahi görünürler. Ancak bunun için belli bir süre ışığa maruz bırakılmaları gerekir. UV (ultraviyole) sahtelerin ise ışık depolama özelliği yoktur, görünmeleri için ışık gereklidir. UV ışığı insan gözü normal ışık altında göremez ancak diğer birçok canlının (özellikle balık ve kuşlar) görebildiği düşünülmektedir. UV ışığın avantajı diğer ışık dalga boylarına göre daha derine inebilmeleri.
Çok güzel açıklamışsınız , ilk mesaja ekliyorum ( editleyebilirsem)

fkopmazkaya

Yeni Üye
Adı
f
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Üst edit :
@nurihuri0 : Glow (fosfor) boyaya sahip sahteler ışığı depolayabildikleri için zifiri karanlıkta dahi görünürler. Ancak bunun için belli bir süre ışığa maruz bırakılmaları gerekir. UV (ultraviyole) sahtelerin ise ışık depolama özelliği yoktur, görünmeleri için ışık gereklidir. UV ışığı insan gözü normal ışık altında göremez ancak diğer birçok canlının (özellikle balık ve kuşlar) görebildiği düşünülmektedir. UV ışığın avantajı diğer ışık dalga boylarına göre daha derine inebilmeleri.

* * *

Bu sorunun aslında genel bir cevabı yok , ne amaçla kullandığınıza göre değişiyor.

365-395 nm değerleri ışığın dalga boyunu ifade ediyor.

Teknik değerleri ve fiziğini çok fazla bilmiyorum benim uzmanlık alanım değil ama teknolojik olarak 365nm daha ileri ve daha çok tercih ediliyor diye biliyorum , dolayısıyla daha pahalı.

Ancak bizi ilglendiren kullanım alanı.Biz rapala yüklemek için kullandığımızdan nm değeri bizi çok da ilgilendirmiyor.Açıkçası 395 nm ile birkaç sn'de rapala yüklemeniz mümkün.

elimde 365nm bir lamba olmadığı için bir kıyaslama yapamıyorum , nette bulamadım varsa paylaşırsanız sevinirim.

365nm'nin daha çok tercih edilmesinin sebebi absorpsiyon eğrisinde zirve değere daha yakın olması ve daha çözünürlüğü yüksek bir imaj sunmasından ileri geliyor.

örnek verecek olursak ;

Sahte para için kullanmayı da düşünürseniz 365nm daha pahalı bir lamba almanızda fayda var.

uv395nm :

Uv365nm :

dedektiflik oynayacaksanız , idrar, kan vb.. lekeleri göstermek için 365nm daha uygun.

özetle balıkçılık açısından çok da bir önemi olmadığınıu düşünüyorum .
ancak rapalalarınızın uv renklerini daha iyi ayırtetmek isityorsanız uv 365nm filtreli bir lamba almanız lazım , bu rapala yüklemekten ziyada sadece uv renkleri gösteren bir filtre.Bu işin biraz şov yanı oluyor.

Diğer bir hususta uv ile glow farkı.Glow dediğimiz fosforlu rapala yada metalleri atmadan önce yüklemek şart iken UV renkli rapalayı yüklemek zorunda değilsiniz.Zaten kendine ait bir dalga boyu var ve karanlıkta bu rengi balıklar görebiliyor.Oysa fosforlu bir rapalayı ışıkla yüklemezseniz görünebilir olmuyor.

UV rapalaları atmadan önce illa yüklemeli miyiz sorusunun cevabı üst edit kısmından okuyabilirsiniz..

Hangisini tavsiye ediyorsunuz hocam ve edinebileceğimiz biryer varmı ben balık maşzemesi satan bir maazanan 20 liraya tel maşa bir fener almıstım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

kafican

Üye
Adı
Kafi can Akın
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Camcıdan ayna kutu kestirip 10000k led dizebilirsiniz içine. hele ki 12 v ufak şarz edilebilir akünüz de varsa her an lamba gibi parlayan glow takımlarınız olur. Yok o olmaz diyorsanız da el ile şarz edilen outdoor fenerleri var cidden güçlü. Arada bir evde el kası da çalışmış olursunuz evde. Yani istedikten sonra öyle deli paralar akıtmaya gerek yok. Biz tembel olduğumuzdan hazır almaya , dolayısı ile zekamızı kullanmamaya alıştık.
Ve hatta o glowu toz formunda alırsanız da parlaklığı da istediğiniz kadar ayarlayabilirsiniz. (uygulamasından sonra beyaz astar yaparsanız her zaman daha çok parlar)

rockers

Yeni Üye
merhaba

bilgiler icin tskler cok yarali olmus ,

beyaz astar konusunda biraz daha bilgi verirseniz sevinirim

fosfordan oncemi yoksa sonrami surulecek uygulam konusunu paylasirsaniz sevinirim

bol avlar