Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Üzgün Balığı ve Av Teknikleri

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Arif tarafından paylaşıldı.

 1. Arif

  Arif Aktif Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  417
  Beğeniler:
  125
  Şehir:
  İzmir
  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]  ÜZGÜN BALIĞI
  Percjformes
  Callionymus Iyra
  Callionymidae  Callionymidae familyasından olan üzgün balığının bilimsel adı Callionymus lyra’dır. Tropik ve ılık bölgelerde denizin dibinde yaşayan üzgün balıklarının boyları ortalama 10-30 cm. arasındadır. Koni biçiminde olan bu balığın karni yassıca, sırtı yuvarlak, kafası ise dikdörtgenimsi ve yassıdır. Birbirine yakın mavimsi-yeşil iri gözleri kafasının üstündedir. Uzatabildiği ağzı büyükçe olup, çenelerinde ufak dişleri mevcuttur. Burnunun ucunda kalın dudakları vardır. Erkek üzgün balığının sırtının rengi sarıdan kahverengiye kadar değişir. Yanları turuncu olup, karnı beyazdır. Bütün gövdede kırmızımsı bir ton hakimdir. Balığın üzerinde gök mavisi, yeşil, eflatun ve lacivert renkte benekler ve çizgiler vardır. Karın yüzgeçleri koyu mavi, ikinci sırt yüzgeci dikenli ve beneklidir. Bu dikenler hafif zehir taşır.
  Üzgün balığının tüm yüzgeçleri mükemmel gelişmiştir. Uzun sırt ve anüs yüzgeçleri dişisine oranla daha büyüktür. Erkeğin birinci sırt yüzgecinin ön kısmının başında çok uzun bir diken görülür. Üzgün balığının vücut yapısı hızlı yüzmeye uygun değildir. Derin ve kumluk diplerde ağır hareket ederek yaşar. Ancak iri göğüs yüzgeçlerinin yardımıyla aniden ileri doğru fırlayabilir. Dipte ilerlerken başını hafifçe yukarı kaldırıp sık sık dinlenir. Üzgün balığının solungaç yarıkları pek küçüktür. Solungaç boşluğu ve bununla ilgili kemikler ve kaslar öylesine gelişmiştir ki suyun buralara girmesini balığın solungaç kapaklarının, bir tulumbaya benzeyen hareketleri sağlar.

  Üzgün balığı deniz dibindeki küçük kabukluları, yumuşakçaları, salyangozları yer. Üreme mevsimleri ilkbaharda başlar, ağustos sonuna kadar devam eder. Bu süre içinde renkleri ve benekleri daha parlak ve göz alıcı olur ve çift çift gezerler. Çapları 0.8 mm. ‘den daha küçük olan yumurtalarını kıyıların yakınlarına dökerler. Yumurtaların üzerinde peteğe benzeyen şekiller vardır. Yumurtalar döküldükten kısa bir süre sonra yüzeye çıkar, on beş gün sonra çatlarlar. Yavrular yüzeyin yakınında kalır, bir sonraki kış dibe inerler. Üzgün balıklarının erkekleri dişilerine oranla daha çabuk büyürler. Erkeklerin yaşam süreleri beş yıl, dişilerin ise yedi yıldır. Ayrıca erkekler bir defa çiftleştikten sonra ölürler. Üzgün balığının eti yenmez. Denizlerimizde manyat ağlarıyla tesadüfen tutulur.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Kerem

  Kerem Yeni Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  16 Eylül 2010
  Mesajlar:
  18
  Beğeniler:
  0
  kum balıgına benziyor bu :)

  bizim orda pekde mutlu mesut geziniyor, hatta yeğenlerim bunları hep kovalıyor sığlık yerde,

  cocuklar kovalıyor diyemi adı üzgün balıgı bunun adı ?
   
 4. Cenk Bayraktar

  Cenk Bayraktar Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  75
  Beğeniler:
  0
  Ha ha ha , yaklaşım süper :)
   
 5. vadidebalık

  vadidebalık Aktif Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  20 Eylül 2010
  Mesajlar:
  235
  Beğeniler:
  104
  Şehir:
  istanbul
  faydalı bilgiler.. eline sağlık
   
 6. raniadoll

  raniadoll Yeni Üye

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  19 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  BATMAN Dicle nehri ile Garzan çayının birleştiği ananda İncirli Danalı ve Kaşüstü köyleri arasında kalan alan
   
 7. duzensiz

  duzensiz Daimi Üye

  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.065
  Beğeniler:
  52
  geçen yaz bir defa kepçeyle bir seferde dalarken elle yakaladım, gün ışığında renkleri görülmeye değer, ismini hakeden fazlasıyla uysal bir balıktır. kumluk zeminde yatmayı seven türlerdendir :)
   
 8. yulback

  yulback Yeni Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  24 Eylül 2013
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  yaklaşım süper
   

Sayfayı Paylaş