Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

varivas avani sea bass örgü için..

tomy77

Aktif Üye
Adı
Barış
Bayılıyorum böylesine önemli konulara.
Buralarda varsak elbette bir katkımız,faydamız olabileceğini hissedebiliyorum.
Bu bakımdan sana teşekkür etmek isterim sevgili Osman.
Bir kere Varivas ipi gündeme getirmen çok güzel.
Mademki bu bizim hobimiz,o halde en iyi malzemeyi seçmek hakkımız olmalıki sen bunu yapmışsın.
Bir ip misinada sarım sayısı ne kadar fazlaysa o kadar akıcı,ince ve sağlam olabileceği düşünülmelidir.
Varivasın o yeşil rengide esasen tamda levrek havasının denize verdiği kıyı şeridindeki av aradığı bölgenin rengine uygundur.
Belki 0,10lb yerine 0,12lb olabilseydi daha iyi olurdu diyebilirim ama bu kalınlıkta
uygun kalama ayarınla iş görecektir.
Şayet su üstü sahtelerle (gagasız)avlanıyorsan,ayrıca bir FC Leader misina bağlamana pek gerek kalmayacaktır.
Aksi halde Erdalında dediği gibi,
düğüm sarım içinde kalmayacak ölçüde,elbette kamışının uzunluğuyla orantılı uzunlukta FC leader bağlamanda fayda vardır.
Düğüm seçeneklerin içinde en son sahnede yer alanını seçmelisin.
Dahasi,Erdalın linkini verdiği düğümlerden birisi seninkine benzemekte,ancak hafif üstünlüğüde mevcut bulunmaktadır.
Yani normal misinaya tek kat basit düğüm yerine,iki kat çevirip 8 sayısı şeklini alanını atarda düğümü,gevşek sarım yaptıktan sonra,geri dönüşte aralıklarını güzelce dolduracak şekilde yapıpta,böyle tükürükleyip sıkarsan,meydana gelen bu düğüm ideale yakın olacaktır.
İdeali ise hem normal monoda ve hemde ipte,ana misinaların üzerinde düğüm olmayanının sadece sarım ilmeği olanların atılması ve bir araya getirilmesinden müteeşekkil Double Grinner düğümüdür.
Gerçi her ikiside sağlamdır ama nihai noktada Double grinner daha sağlamdır.
Birde Erdalın linkindeki düğüm tek taraflı atıldıktan sonra ayrıca diğer tarafada aynısı atılırsa bu kere elde edilen düğüm çok daha sağlam olacaktır.
Böylece elde edilecek düğüm hayli uzun olabilsede,sarım sıklıkları ve çokluğu karşılaşılabilecek aşırı balık yüklenmelerinde gücü absorbe edebilecek ve kopma riskini asgariye indirebilecek bir düğüm çeşididir.
Jiggink'te en güçlü balıkların avında böylesine bir düğümle avlanılmasının gereğine inanmaktayım.
Ayrıca Double Albright düğümüne ufak bir ilave yaptım oda dayanıklılığı ikiye katlayabilecek bir netice vermiştir.
İnşallah bunları videoya çekip sizlere sunacağım.
Sevgiyle kal
vedat amca çok teşekkür ederim bu tip ince ayrıntılar hep arada kaynayıp gidiyor benim gibi tereddütte kalan arkadaşlara faydalı olucaktır..

abakus

Yeni Üye
Adı
ibrahim aslan
acemi bir balıkçı olarak aşağıda videosunu verdiğim aparat çok güzel düğüm atıyor gibi tabii ki burda usta ağabilerimizinde fikri önemli böyle bir aparatı kendim imal ettim azcık sac ,eğe ve yaprak demir testeresi: vedat ağabinin dediği double grinner düğümüne benzer düğüm atıyor videonun ortalarında ama tabiki ustaların fikri daha önemli http://www.youtube.com/watch?v=5b5b_32Cexs

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Florokarbon kullanacaksan makineye sarmak çok sıkıntı oluyor sert olduğu için makinede durmuyor ayrıca ip misina ile de bu yüzden dolaşıp sık sık sıkıntı yaratıyor keyif kaçırıyor av esnasında. Bence de dawe nickli arkadaşımızın kullandığı uzunluk ideal. Daha ince mono kullanacaksan herhangi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum makineye 4 5 tur da sarabilirsin kullanacağın düğüme göre sıkıntı çıkmayacaktır. Keseceğin misina uçlarının kamışın çıkışına ters yönde olması önemli takılmaları önlemek için. Çünkü bunun tersi durumlarda yine ip misina ile leaderın dolaşma sorunu oluyor. Benim şahsen kendi tecrübelerim bunlar ben de yeni yeni kullanmaya başladım ip misinaları gerçekten atış mesafesi ve su üstü performansı çok tatmin edici. Ancak gagalı sahtelerde kullanırken biraz sıkıntı oluyor esneme payı olmadığı için akıntılı sularda ve rüzgarlı havalarda sahte sürükleniyor. Bu yüzden makinenin yedek kafasında da mono misina sarılı olması çok önemli bir detay hazırlıklı olmak gerek. Yeni misinanın hayırlı ve güzel avlar getirmesini dilerim çok iyi bir tercih yapmışsın ben de çok methini duydum bu misinanın..Bu arada ben de allbright kullanıyorum ama Erdal abinin önerdiği düğüm gerçekten iyi benim için de yararlı olacak bir konu olmuş:)Selamlar

tomy77

Aktif Üye
Adı
Barış
Florokarbon kullanacaksan makineye sarmak çok sıkıntı oluyor sert olduğu için makinede durmuyor ayrıca ip misina ile de bu yüzden dolaşıp sık sık sıkıntı yaratıyor keyif kaçırıyor av esnasında. Bence de dawe nickli arkadaşımızın kullandığı uzunluk ideal. Daha ince mono kullanacaksan herhangi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum makineye 4 5 tur da sarabilirsin kullanacağın düğüme göre sıkıntı çıkmayacaktır. Keseceğin misina uçlarının kamışın çıkışına ters yönde olması önemli takılmaları önlemek için. Çünkü bunun tersi durumlarda yine ip misina ile leaderın dolaşma sorunu oluyor. Benim şahsen kendi tecrübelerim bunlar ben de yeni yeni kullanmaya başladım ip misinaları gerçekten atış mesafesi ve su üstü performansı çok tatmin edici. Ancak gagalı sahtelerde kullanırken biraz sıkıntı oluyor esneme payı olmadığı için akıntılı sularda ve rüzgarlı havalarda sahte sürükleniyor. Bu yüzden makinenin yedek kafasında da mono misina sarılı olması çok önemli bir detay hazırlıklı olmak gerek. Yeni misinanın hayırlı ve güzel avlar getirmesini dilerim çok iyi bir tercih yapmışsın ben de çok methini duydum bu misinanın..Bu arada ben de allbright kullanıyorum ama Erdal abinin önerdiği düğüm gerçekten iyi benim için de yararlı olacak bir konu olmuş:)Selamlar
böyle konular işe yarıyosa güzel oldu bu konu...

Adı
Şenol ÖZTÜRK
Bence hiç kullanılmamalı zira son avımda iki arkadaşım ip misina sarılı takımlarına florocarbon misina eklemişler her ikisinin de ava başladıktan 2 saat sonra sahteleri fırlatırken ek yerinden misinaları kopmuş ve sahteleri arkalarına bakmadan açık denizlere yelken açmışlardı. Eğer içiniz rahat etmiyor ve illa ip misina kullanıp ucuna florocarbon misina eklemek istiyorsanız bence de en uygunu 40 - 50 cm eklemek ve düğümü atış esnasında uçtaki halkanın her zaman dışında bırakarak atmak olacaktır. Zira at çek avında ortalama 200 atış yaptığınızı varsayar isek ve kullandığımız at çek kamışlarının halkalarının gayet hassas ve küçük olmaları sürtünmeye ve takılmaya elverişlidir. Bu sürtünme ve takılmalar sonucunda belli bir süre sonra sahtenin kopmasına neden olacaktır. Hatta daha da acı olanı yakaladığınız balığın sahtenizi kopararak ağzında sahte ile kaderine terk edilmesi olacaktır. Bu neden ile gece avında koyu renk ip misinaların direk bağlanması, gündüz avlarında ise eklenen misinanın 40 - 50 cm olması ve ek yerinin kamışın en uç halkasından dışarıda bırakılarak atış yapılması olacaktır.

tomy77

Aktif Üye
Adı
Barış
Bence hiç kullanılmamalı zira son avımda iki arkadaşım ip misina sarılı takımlarına florocarbon misina eklemişler her ikisinin de ava başladıktan 2 saat sonra sahteleri fırlatırken ek yerinden misinaları kopmuş ve sahteleri arkalarına bakmadan açık denizlere yelken açmışlardı. Eğer içiniz rahat etmiyor ve illa ip misina kullanıp ucuna florocarbon misina eklemek istiyorsanız bence de en uygunu 40 - 50 cm eklemek ve düğümü atış esnasında uçtaki halkanın her zaman dışında bırakarak atmak olacaktır. Zira at çek avında ortalama 200 atış yaptığınızı varsayar isek ve kullandığımız at çek kamışlarının halkalarının gayet hassas ve küçük olmaları sürtünmeye ve takılmaya elverişlidir. Bu sürtünme ve takılmalar sonucunda belli bir süre sonra sahtenin kopmasına neden olacaktır. Hatta daha da acı olanı yakaladığınız balığın sahtenizi kopararak ağzında sahte ile kaderine terk edilmesi olacaktır. Bu neden ile gece avında koyu renk ip misinaların direk bağlanması, gündüz avlarında ise eklenen misinanın 40 - 50 cm olması ve ek yerinin kamışın en uç halkasından dışarıda bırakılarak atış yapılması olacaktır.
bende bunda karar kıldım düğümü dışarda bırakıp 70 cm leader bağlıcam..