Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Vücuda batan iğnenin çıkartılması

Ersin

Daimi Üye
Adı
Ersin M.Karaketir
Kan Grubu
A Rh Negatif
Elimize veya vücudumuzun başka bir yerine olta iğnesi batması durumunda
yakınınızda bir sağlık kurumu yok ise iğneyi çıkartmak için aşağıdaki yollardan biri uygulanabilir.

İğneyi kendiniz çıkartsanız dahi en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz.

Boyuna, göz veya kenarlarına, damarların yoğun olduğu dirsek içi, bilek vs. bölgesine, kafatası üzerinde bir yerlere saplanan iğnelerle hiç uğraşmamak ve en yakın sağlık kurumuna acil olarak ulaşmak elzemdir. Buralara saplanan kanca, bir sinir veya damarı tahrip edecek, etmiş vs. olabilir. Kemiğe saplanmış olabilir. Öncelikle bir röntgen çekilir, iğnenin durumu netleştirilir. Diğer yandan bir atardamara vs. rastlayan iğne yırtılmalara ve lokal iç kanamalara vs. sebep olabilir.

Ama parmak, el ayası gibi noktalara, kas içine saplanan iğneler için, bir an önce iğneyi çıkarmak çok daha iyi netice verebilir. Çünkü orada kaldığı sürece hem ağrı verecek, hemde enfeksiyon vs. tehlikesi daha artacaktır.

Bu durumu (ve diğerlerini de düşünerek) iğne çıkarılmaya çalışılabilir. Ama bir avantaj, dezavantaj dengesi düşünmek gerekir. Eğer denizin ortasında iseniz, dağın başında gölün kenarında vs. iseniz, yakın bir sağlık kuruluşu yoksa, oraya gitmeniz saatler vs. alabilecekse, bu tür bir iğneyi çıkarmayı düşünün. Yoksa, ilk önceliğiniz her zaman bir acil servise uğramak olsun..

İğneler kolay çıkardı, damakları olmasa Ama işte o damaklar yemi kaçırmadığı gibi, iğneyi batan çıkarmayı da güçleştirir. Öncelikle yapılmaması gereken.. Yaradana sığınıp iğneyi asılarak, hatırt diyerek çekip çıkarmak.. Bu yapılmaması gerekendir. Çektiğiniz, çekeceğiniz ağrı yanında damarları vs. yırtması ve daha kötü sorunlara sebep olması mümkündür.

Peki neler yapabiliriz?

en kolay yöntem, iğnenin sırtından bastırmaktır. Bu durumda damak daha önce parçaladığı dokuların altında kalır, onlara takılmadan geriye çıkabilir.

Bu yöntemde, ip takmadan elimle tutuveririm vs .gibi düşünmeyin. Ağzın tam ortasına ipi mutlaka bağlayın. İğnenin sırtından aşağıya doğru bastırın. Ani bir hareketleipi çekerek iğneyi çıkarın. Bir an küçük bir sancı olacaktır, ama o kadar olacak artık.

Bu yöntem, küçük ( > 4 numara ) ve bilhassa damağı zayıf iğnelerde çok iyi netice verir. Ama büyük ve iri damaklı iğnelerde hiç iyi netice vermez. Böyle iğnelerde en iyi yöntem iğne ile kılıf yapıp çıkarmaktır.

Biraz daha sancılıdır. Ama iyi netice verir. En iyi netice, lokal anestezi ile alınır. Bunun için, varsa, buz kullanılabilir. Bir süre buz veya çok soğuk su konarak o bölge hafif hissizleştirilir. Ardından gereken yapılır. Ama bu iş için, önce bol pratik yapmak gerekir. Herkese göre değildir.

Eğer iğnenin dirseği iyice vücuda girmişse, bu yöntemler uygulanamaz. İğne doğal yoluna devam ederek vücuttan çıkarılmalıdır. En iyi yöntem, damağı çıkarıp, iğnenin ucunu kesmek, sonrada iğneyi geri çekip çıkarmaktır.

Fakat, bilhassa bedeni damaklı iğne türlerinde bu işlem pek mümkün olmaz. Bu durumda, iğneyi tamamen yeni açılacak delikten çıkarmak gerekir.

Diğer yandan, her an bir yerinize böyle bir şey batması mümkündür. Bu nedenle 5 yılda bir tetanos aşısı yaptırın..

Bu resimleri çok iyi aklınızda tutun. Evet, iğne böyle damağı girecek şekilde bir tarafınıza girerse, en doğru yol, gidip bunu bir doktora çıkarmaktır. Ama doktorlarda çoğu zaman böyle bir durumu ilk defa görüyor olurlar. Onlara vaziyeti izah etmeniz lazım gelecektir. Hatta, burada yazdıklarımızı onlara izah etmeniz de. Yanınızda benzer bir iğne götürün. Vaziyeti anlasın doktor arkadaş.. Bu yöntemleri tarif etmeye çalışın.

Her durumda, doktor zaten size uygun bir antibiyotik ve pansuman önerecektir. Ama iğneyi kendiniz çıkarırsanız, hemen orayı bir antispetikle yıkayın. Yanınızda tentürdiyot, oksijenli su gibi güçlü antisaptikler olabilir. Bilhassa araç ilk yardım kutularında bunlardan olacaktır. Yoksa, viski, rakı gibi güçlü alkollü içkiler iyi birer antiseptik vazifesi görürler. En kötü durumda tükrük deneyebilirsiniz. Çok zayıfta olsa hiç yoktan iyi bir antiseptik özelliği taşır. Ayrıca opiorfin içerir ve bir tür anestezik etki gösterir.

ALINTIDIR...

Moderatör tarafında düzenlendi:

celikfeyza

Yeni Üye
Adı
Feyza ÇELİK
Bundan 3 yıl öncesinde oyun oynarken benimde yüzüme batmıştı iğne ama fazla derinlerde olmadığı için çabuk çıkarmıştık
Paylaşım için teşekkürler

doğan

Üye
Adı
Doğan GÜR
İŞTE BU OLAYI CANLI CANLI YAŞADIM :) KENDİ KOLUMA İĞNE BAĞLARKEN SAPLANDI BAĞIRA BAĞIRA ÇIKARTTIM AMA AVDA ARKADAŞIMI PARMAĞINA BATINCA ÇIKARTMAK ÇOK ZOR OLDU DOKUYU ÇAKMAK GAZI İLE İYİCE SOĞUTUP İĞNEYİ GİRİŞ YÖNÜNDE DEVAM ETTİRDİK SONRADA İĞNENİN UCUNU KESTİK VE GERİ ÇEKTİK :)

özcan bolat

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN BOLAT
Kan Grubu
O Rh Pozitif
link izledim anladığım batan kancaya ipi sıkıca bağlayıp geriye doğru sertçe tek hamlede çekiyor hızlı oluşundan dolayıda parçalanma durumu az oluyor soğrumu

Adı
Hızır Şeref Gültekin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
benim elime batarsa hemen eve koşarım :)

Emir Şengezer

Daimi Üye
Adı
emir şengezer
En üstteki ve en alttaki yöntemler çok can yakar tavsiye etmem.

AKIN KAPTAN

Editör Moderatör
Gold Üye
Adı
Akın Kaptan
Gerçekten zor iş. Pense ile kesilip alınması en mantıklısı gibi duruyor.
Paylaşım için ellerinize sağlık.

KayaBalığıKaya

Daimi Üye
Adı
Uluç
E tabi batan iğne'nin ebatı ve sağlık kurumuna mesafede önemli. Ufak tefek iğneleri zaten ben kendim çekip çıkartırım uğraşmam ama akya gibi büyük balık iğnelerinde doğru hastana pastane filan.

ragıp oy

Aktif Üye
Adı
Ragıp Oy
Arkadaşlar aşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ederim.

Treble Hook remove from hand - YouTube
Bu hafta sonu, kayınbiraderimin yazlığında tekne ile balığa çıktık, hiç olmayacak bir şey oldu ve çapari iğnesi parmağıma oturdu. Geri çekerek çıkarmanın mümkünü yok. Damak kısmını hayli geçtiği için en ufak bir oynamada acı veriyor. Kayınbiraderim ve oğlum hemen hastaneye gidelim dediler. O anda ne olduysa oldu, bu sitedeki bu yazıyı ve uygulanışını hatırladım. Oğluma çantadan 0.50 misina parçası kesmesini söyledim ve misinayı iğnenin altından geçirip tutmasını söyledim. İğnenin ancak bu şekilde çıkarılabileceğini ve nasıl çekeceğini anlattım.

Bir-iki-üç dedik ve oğlum misinayı çekti. İnanılmayacak bir şekilde çok fazla bir acı olmadan iğne çıktı ve parmak biraz kanadıktan sonra, kanı durdu. (biraz tuzlusuda temizledim)

Kesinlikle ve kesinlikle eğer yakınınızda sağlık kuruluşu yoksa uygulanacak yöntem bence budur.

Selamlar