Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yakaladığımız AHTOPOT'u pratik olarak nasıl pişiririz ?

löngöz

Daimi Üye
Adı
BÜLENT GÜNER
Kan Grubu
O Rh Pozitif
taze veya buzluktan çlkardığımız ahtopotu önce temizleriz daha sonra suyunu kaybetmeden ıslak blr şekilde çelik tencereye koyarız,çok az zeytinyağı ilave edip harlı ateşte 20-25 dk pişiririz(kapak kapalı) sonra 20-25 dk. daha kısık ateşte pişiririz..tencere sizlere ömür diyenlerinizi duyuyorum ,merak etneyin önce pembemsi oluyor ,sıkı bi ovalamakla tamizleniyor;
ahtopotu pişirdik şimdi güzel bir ahtapot salatası yapalım ;
pişen ahtopotu elimizle ovalıyarak ve sadece boncuklarını çıkararak temizliyelim, boncuk vantuzların içindedir vantuzlar kalabilir...
yuvarlak şekilde doğruyalım,kornişon turşu vazgeçilmezidir onuda yuvarlak doğruyalım,biraz kapride ilave edebiliriz,hatta kırmızı biber (turşu) küçük küçük doğrayarak ilave edebiliriz üzerine dövülmüş sarımsak ve dövülmüş tane karabiber ekleyelim ,zeytinyağ ve limon sosu ile salatamız hazırdır arkadaşlar....

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ellerinize sağlık Bülent Abicim. İnşallah beraber yemek de nasip olur :)

löngöz

Daimi Üye
Adı
BÜLENT GÜNER
Kan Grubu
O Rh Pozitif
inşallah ,selahattin ,sonra sana gökovada ahtopot yerleri hakkında tiyolar veririm...

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Tamam Bülent Abi ozaman bu yaz ahtapotun hertürlü yemeğini deneriz teşekkürler:)

zafersat

Aktif Üye
Adı
Zafer SATILMIŞ
Ben de birşey ekliyim istedim, tuttuğunuz ahtapot fazla olduğu zaman o ahtapotları dövüp köpürtmek öyle zor olurki bir anda yemekten bile vazgeçebilirsiniz. Bunun için en güzel yol çamaşır makinasını sıkma ayarına getiriyoruz ve yumuşayana kadar kontrol ederek işleme devam ediyoruz. Hem pratik hem hijyenik. :) Temiz görünmüyor biliyorum ancak Makinanın deterjan gözünü çıkarıp suda bekletme ayarı ile makinayı temizlemek iç rahatlatıyor ayrıca ahtapot koku bırakmayan bir mahsul.

enis59

Daimi Üye
Adı
Enis
harika bir tarif bülent abi paylaşım için teşekkürler

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Teşekkürler Bülent Abi
Herkes tarafından kolaylıkla yapılacak basit kolay bir tarif.

KayaBalığıKaya

Daimi Üye
Adı
Uluç
:D:D
Süperdi bu işte, hemen aklımın bir köşesine yazdım. Lakin bu sıkma işlemini kaç dakika yaptırıyoruz.

Emir Şengezer

Daimi Üye
Adı
emir şengezer
Güzel tarif teşekkürler.

Ahtapotları makinede sıkma işlemi de güzel fikirmiş. Yanlız bir kapak yumuşatıcı atarsanız hem lokum gibi olurlar hem de mis gibi kokarlar :D :D :D