Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

YAKAMOZ (Bioluminicence)

Hamdi

Admin
Site Admin
Katılım
29 Nis 2010
Mesajlar
21,830
Tepkime puanı
12,152
Puanları
113
Yaş
46
Konum
İstanbul
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
YAKAMOZ Bioluminicence
Türkçe okunuşu Biyoluminesans.
Genellikle yanlış bilinen "Yakamoz" ayışığının suya, denize vuran yansıması değildir. Yakamoz bir canlıdır, latince ismi Noctiluca Milliaris olan bu canlı, bir biçimde ateş böceğinin denizde yaşayan versiyonudur. Luminisens maddesini vücudunda barındıran bu canlıya dokunulduğunda bir ışık saçar. Bu canlı bir planktondur, yani milimetrik boyutlarda bir canlıdır. Bunlardan milyonlarcası bir araya geldiğinde geceleri bir kayık geçerken, veya bir balık sürüsü geçtiğinde bu canlılara çarparak ışık çıkartmalarına neden olurlar.

O yüzden balıkçı sandallarında yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer vardır. Gırgır motorlarının köprülerinin çok katlı ve en üst kattan bile kumanda edilebiliyor olmalarının bir sebebi de budur. Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balıkların yakamoz yaparak geçtikleri yolları görüp dümenciyi oraya yönlendirirler veya doğrudan kendileri tekneye (gemiye) kumanda eder. O yüzden Lüfer avlarken Lüks ışığı kullanılır, ışık balık gelsin diye değil misinanın değdiği, yakamozların çıkardığı ışıktan Lüfer korkmasın diye Lüks ışığı ile yakamoz ışığını öldürmek için kullanılır.

Kelimeleri harcarken yanlışlara düşmeyelim. Esasında Yakamoz (eğer göreniniz varsa bilir) olağan üstü bir şeydir, Yakamoz olduğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi olur. Ama bunun için ay ışığı olmaması gerekir. Ay ışığında (daha baskın olduğu için) göremezsiniz. O kadar muhteşemdir ki, o anda tüm romantizm biter sanki uzaylılar gelmiş gibi denize yönelirsiniz. Birde Yakamozlu ve Ay ışıksız gecelerde denize girince pırıl pırıl uzaylı gibi olursunuz. Özellikle gece dalışlarında (scuba) dalış sonrası su yüzeyine çıkınca yakamozlar binlerce yıldız halinde parmaklarınızın arasından büyüleyici biçimde geçerler.


Sayın Aydın Yardım'a ve Bülent Artüz'e teşekkürlerimizle
 

tanbey41

Aktif Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
102
Tepkime puanı
4
Puanları
18
Yaş
48
Adı
Tanbey
Hamdi teşekkürler değerli bilgiler için .
Şairlerin dediği gibi ay ışığında yakamoz olmaz.
Işıksız ortam şart.

Karadeniz ve İstanbuldaki gırgır motorları Eylül ayının başlangıcında av yasağının kalkması ile denize açılırlar. İk hedef balıkları palamuttur.

Şu anda su üstü taramalı sonarlar kullanılsada, çoğu gırgır palamutu gece ve gündüz radarsız gözle görmek suretiyle tutarlar.

Gündüz, palamut balığı suda sıçrar bazen bir balık sıçrar, yüzeyin hemen altında birlerce palamut olabilir. Gırgırlar o yüzde fazla seçmeden her sıçramaya mola ederler.

Gece ise sadece ay yokken ava çıkılır ve motorda tüm ışıklar söndürülür. Herkes denizin yüzeyini gözler. Işık yakmak gerekirse sadece koyu kırmızı ışık yakılır. Palamut sürüsü eğer 200-300 çift civarında ve daha büyük bir sürüyse suda görüntüsü sanki bir kamyon yoğurt suya dökülmüş ve hareket ediyor gibidir. Bizzat şahit olduğum bir görüntüdür.

Ayrıca sudaki yakamozu görmenin en güzel yolu, deniz suyu dolu bir kova suyu, ışıksız bir ortamda beyaz fayans gibi yere hızlı bir biçimde çarpmaktır. Işılı Işıl beyaz kıvılcımlar görülür.
 

löngöz

Daimi Üye
Katılım
5 May 2010
Mesajlar
1,820
Tepkime puanı
136
Puanları
63
Yaş
65
Konum
İZMİR,AKYAKA
Adı
BÜLENT GÜNER
Kan Grubu
O Rh Pozitif
sevgili hamdi ,,yakamozla ilgili bilgiler gerçekten çok güzel,,denizde her parıldıyan şeyin yakamoz olmadığını çok güzel anlatmışsın,,geceleri çok balığa çıktım ve yakamozların o muhteşem parıltılarına defalarca şahit oldum,,,
ama 80..li, yıllarda çeşmede o güzel yakamozlardan sonra denizin ortasında ve sessizlikde sardalye sürülerinin çıkardığı hışırtıları ve o parıldıyan görüntüler aynen hafızamda ..malesef teknolaji şimdiki gibi olmadığından foto.lıyamadık..
buda benden bir yakamoz anısı olsun...
 

35fish

Aktif Üye
Katılım
26 May 2010
Mesajlar
105
Tepkime puanı
6
Puanları
18
Yaş
47
Adı
ibrahim sözoğlu
Çok ilginç,teşekkürler.