Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yaladerma Balığı ve Av Teknikleri

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Arif tarafından paylaşıldı.

 1. Arif

  Arif Aktif Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  417
  Beğeniler:
  125
  Şehir:
  İzmir
  [​IMG]


  [​IMG]


  YALADERMA

  Perciformes Carangidae

  Lichia glauca  Carangidae familyasından olan yaladerma, Lichia glauca bilimsel adıyla tanımlanır. Tropikal ve mutedil denizlerin sahillerinden açıklarına kadar yaygın bulunan balıklardandır. Ege ve Akdeniz’de yaşarlar. “Çıplak” diye de adlandırılan bu balıkların boyları 70 cm. ‘yi bulur. Yaladerma da akya ve sarı- kuyruk gibi güçlü bir balıktır.

  Gövdesi yanlarından basık ve füze biçimindedir. Sırtı ve yanları beyazımsı parlak yeşil veya mavimsi veya açık gümüşi gridir. Karnı genellikle parlak beyazdır. Kuyruğa doğru uzanan sırt yüzgecinin önünde altı adet münferit diken vardır. Kıç yüzgecinin önünde de kendi başına iki adet diken bulunur. Kuyruk yüzgecinin oyuğu çok derin, uçları sivri ve hilal şeklindedir. Göğüs yüzgecinin bitim noktasından itibaren yanlarında benek halinde siyahımsı lekeler kuyruğa doğru uzanır. Yanal çizgisi çok belirgindir; solungaç kapağından başlayıp aşağı doğru hafif bir kavis çizerek kuyruk yüzgecinde biter. Yüzgeçlerinin uçlarında siyahımsı lekeler bulunur. Başlıca gıdaları pelajik olarak yaşayan hamsi, sardalya, uskumru vonozu, istavrit, zargana gibi balıklardır.

  Üremeleri nisan ayından ağustosa kadar olup, kıyılardan uzakta yumurtlarlar. Yumurta ve larvaları pelajiktir.

  Akyaya oranla cüsse itibariyle daha küçük ve güçsüz olan yaladermanın avı nispeten daha kolaydır. Canlı yemle dip sürütmesi yaparken, rapala veya kaşıkla gezerken oltaya atlayabilir. Sarıkuyruk ve akyadaki seri hareketleri bu balık da yapar, fakat kısa bir süre sonra yorulur. Balığı kullanarak sandala yaklaştırdıktan sonra kakıçla içeri alınır. Sinarit ve akya avı sırasında veya kıyıya yakın bırakma yapıldığında, bırakmadaki canlı yeme atlayabilir. Ağustos ve eylül aylarında Çanakkale girişinin her iki kıyısında sahile yakın olarak iyi av verir.

  Eti pek lezzetli olmamakla beraber yenebilir. Şiş halinde ızgarası, dilimlenip pane olarak tavası yapılır. Maydanoz, domates ve soğanda bir süre yatırılıp pişirilirse daha lezzetli olur.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. coner

  coner Daimi Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  29 Ekim 2014
  Mesajlar:
  7.553
  Beğeniler:
  14.344
  Şehir:
  istanbul/Üsküdar/Tuzla
  Resimler uçmuş.
   
  BS Okuru bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş