Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yaladerma Balığı ve Av Teknikleri

Arif

Aktif Üye
Katılım
29 Nis 2010
Mesajlar
417
Tepkime puanı
127
Puanları
43
Yaş
51
Konum
İzmir
Adı
Arif
Kan Grubu
A Rh Pozitif


YALADERMA

Perciformes Carangidae

Lichia glaucaCarangidae familyasından olan yaladerma, Lichia glauca bilimsel adıyla tanımlanır. Tropikal ve mutedil denizlerin sahillerinden açıklarına kadar yaygın bulunan balıklardandır. Ege ve Akdeniz’de yaşarlar. “Çıplak” diye de adlandırılan bu balıkların boyları 70 cm. ‘yi bulur. Yaladerma da akya ve sarı- kuyruk gibi güçlü bir balıktır.

Gövdesi yanlarından basık ve füze biçimindedir. Sırtı ve yanları beyazımsı parlak yeşil veya mavimsi veya açık gümüşi gridir. Karnı genellikle parlak beyazdır. Kuyruğa doğru uzanan sırt yüzgecinin önünde altı adet münferit diken vardır. Kıç yüzgecinin önünde de kendi başına iki adet diken bulunur. Kuyruk yüzgecinin oyuğu çok derin, uçları sivri ve hilal şeklindedir. Göğüs yüzgecinin bitim noktasından itibaren yanlarında benek halinde siyahımsı lekeler kuyruğa doğru uzanır. Yanal çizgisi çok belirgindir; solungaç kapağından başlayıp aşağı doğru hafif bir kavis çizerek kuyruk yüzgecinde biter. Yüzgeçlerinin uçlarında siyahımsı lekeler bulunur. Başlıca gıdaları pelajik olarak yaşayan hamsi, sardalya, uskumru vonozu, istavrit, zargana gibi balıklardır.

Üremeleri nisan ayından ağustosa kadar olup, kıyılardan uzakta yumurtlarlar. Yumurta ve larvaları pelajiktir.

Akyaya oranla cüsse itibariyle daha küçük ve güçsüz olan yaladermanın avı nispeten daha kolaydır. Canlı yemle dip sürütmesi yaparken, rapala veya kaşıkla gezerken oltaya atlayabilir. Sarıkuyruk ve akyadaki seri hareketleri bu balık da yapar, fakat kısa bir süre sonra yorulur. Balığı kullanarak sandala yaklaştırdıktan sonra kakıçla içeri alınır. Sinarit ve akya avı sırasında veya kıyıya yakın bırakma yapıldığında, bırakmadaki canlı yeme atlayabilir. Ağustos ve eylül aylarında Çanakkale girişinin her iki kıyısında sahile yakın olarak iyi av verir.

Eti pek lezzetli olmamakla beraber yenebilir. Şiş halinde ızgarası, dilimlenip pane olarak tavası yapılır. Maydanoz, domates ve soğanda bir süre yatırılıp pişirilirse daha lezzetli olur.