Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yapay Yemlerde Görüntü, Renk ve Işık Faktörü

Şemsipaşalı

Aktif Üye
Katılım
3 May 2010
Mesajlar
441
Tepkime puanı
49
Puanları
28
Yaş
43
Konum
İSTANBUL
Adı
NİHAT SONGÜN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Yapay Yemlerde Görüntü, Renk ve Işık Faktörü

Balıklar renkleri görüyorlar mı? Evet, çoğunluğu aynen görüyor. Fakat karada yaşayan canlılardan biraz farklılıklarda görüyorlar. Akvaryumlarda yaşayan balıklar saydam olan bir camı doğrudan görmüyor ama cama da devamlı çarpmıyorlar, çünkü gözlerinin haricinde başka görme (algılama) metodları var. Diğer canlılardan daha fazla geniş açıyla görme yeteneğine de ayrıca sahipler. Derinlerde yaşayan türler kediler gibi az olan ışığı tekrar yansıtarak karanlıkta görme yeteneklerini artırabiliyorlar. Ayrıca 24 renge kadar ayırt edebiliyorlar. Bazıları uzak nesneleri yakınlaştırabilme yeteneğine sahipler. İnsanlardan beş kat daha fazla renkleri algılayabiliyorlar.

Suyun altında cisimlerin ve renklerin nasıl göründüğünü ve bu iki faktöre ışık etkisinin ne gibi sonuçlar ortaya çıkardığını da bilmemiz gerekiyor.

İlk etken, yemin boyutudur. Cisimlerin su içinde gerçek hacimlerinden daha büyük gözüktüğünü unutmamak gerekiyor. Bunun için seçeceğimiz yemin boyutu avlayacağımız balığa göre olmalıdır.

Avınızdan çok küçük bir yem onun ilgisini çekmeyebilir, aynı boydaki bir yem ona sadece arkadaş olur ve onun yanında gezer, daha büyük bir yem ise onu korkutur ve kaçmasına sebep olur.

İkinci etken olarak renk faktörünün sualtındaki canlılar üzerindeki etkisini ve renk terminolojisini bilmeliyiz. Hangi renk yapay yem veya tüylü takımları kullanmamız gerektiğine o zaman doğru karar verebiliriz. Bunun için başta yedi ana renk olmak üzere renklerin sualtında gösterdiği etkiye bakalım.

Renkleri kırmızı, pembe, kavuniçi, sarı, yeşil, mavi, mor ve siyah olarak terminolojideki sırasıyla saydıktan sonra bunların sualtında bir canlı tarafından kaç metreden öz renklerini kaybetmeden görülebileceğini de şöyle sıralayabiliriz.

Kırmızı: Kırmızı renk, suyun altında ilk sekiz metreye kadar kendi rengini muhafaza eder, sonraki uzak metrelerde açık griden koyu gri renge doğru koyulaşarak nihayetinde bir canlı tarafından en uzun mesafeden siyah olarak algılanır.

Kavuniçi: Kavuniçi rengi oniki metreye kadar,

Sarı: Sarı renk yirmibir metreye kadar,

Yeşil, mavi, grive mor rengibunların arkasından sayarak en son siyah renginde otuz metreden sonraya kadar, suyun elverdiği berraklık ve aydınlık bir havada canlılar sualtında bu renkleri doğru olarak görebileceğini söyleyebiliriz.
Ayrıca gün ışığının içindeki yedi ana rengin aynı sırayla suyun içinde yol aldığınıda unutmamak lazım.

Üçüncü etken ışığın su içindeki kuvveti: Bu suyun berraklığı ile orantılıdır. Doğru yapay yem rengini ve büyüklüğünün seçimini ancak bu son etkenin o anki durumuna göre yapabiliriz. Işık etkisinin yoğunluğu zaten su içinde olduğundan daha büyük gözüken cisimlerin bir de açık renklerin daha fazla yansıtma özelliğinden oluşacak extra bir büyüme görüntüsü avı kaçırırabileceği gibi, az ışığın onun yemini görmemesine de sebeb olacağını ayrıca bilmek gerekiyor.

Buna göre yukarıda açıklanan özellikler göz önüne alınarak aşağıda dikkat edilmesi gerekenler örneklerle açıklanmıştır. Ayrıca aşağıdaki sıralamayı okumadan önce, gece gökyüzünde dolunay, av bölgesinde kuvvetli bir ışık kaynağı veya gündüz çok güneşli bir ortam olduğu zaman, suyun altından yüzeye bakıldığını hayal edelim. O zaman su yüzeyindeki yansımanın su içindeki yemler için bir arka plan oluşturduğunu fark ederiz. Bu arka plan önünde veya su içindeki mesafelerde yemlerin gösterdikleri etkiyi de anlamamız daha kolay olur.

1-Eğer açık renkli bir kaşığa veya suni yeme balık vurmuyorsa hemen rengini bir ton koyu renk ile değiştirin.

2-Hedeflediğiniz avın büyüklüğüne göre de yemin büyüklüğünü veya kaşık ölçüsünü ayarlayın. Unutmayın su içinde nesnelerin olduğundan daha büyük gözükeceğini ilk etkende söylemiştik.

3-Çok güneşli veya sıcak havalarda koyu, mat ve donuk renkleri tercih edin. Fazla parlaklık özellikle sığ sularda küçük avları ürkütür.

4-Soğuk veya karanlık sularda veya gece gökyüzünde ayın olduğu avlarda veya bulutlu ışığın az olduğu havalarda; beyaz veya parlak ( :) :) :) :) veya fosforik) ve de büyük (geniş) yem kullanın. Suyun sıcaklığı ve ışık arttıkca, parlaklık ve ölçüsünü (boyutunu) azaltın, rengini açın (yeşil, sarı ve kavuniçi).

5-Suyun aynı renginde yem ve aparatları kullanmayın. Suyun içinde kamufle olur ve avın dikkatini çekmez. Derin sularda mavi-yeşil (çok açık canlı renk tonlarında) veya mor renk daha iyi bir görüntü verir. Mavi rengi kullanırken dikkat edin, suyun rengi ile aynı olmasın.

6-Derin, karanlık sularda veya ayın gökyüzünde olduğu gece avlarında beyaz veya parlak :) :) :) :) suni yemler koyu arka plan içinde av için daha iyi görüntü oluştururlar. Işık kaynağının hiç olmadığı ortamlarda fosforlu veya suni ışık kaynağı olan takımlar kullanılmalıdır.

7-Modern profosyonel balıkçılıkta ağlar mavi veya yeşil renklidir; çünkü açık denizlerde ve derin sularda salınan bu takımlar su ve arka plan ile aynı renkte olduğu ve sürüye görünmeyeceği için daha verimli av olanağı sağlarlar. Bazen kırmızı renkli ağlar görürüz, bunlar rengi atmış eski ağlardır. Bunlar yanlızca kirli veya bulanık sığ sularda ekonomik yönden kullanılmaya devam edilir.

8-Önemli bir uyarı da derin sularda kırmızı rengin etkisi:
İki etkisi vardır, biri iyi biri çok kötü.
Önce iyi olan: Normal gün ışığında kırmızı kısa mesafeden göründüğü için köpekbalıkları için görünürlüğü fazla olmayacağından dolayı daha az tehlikelidir, yakalanma şansları azalır.
Kötü olan: Gece ve ışığın olmadığı ortamlarda bu etki tersine dönüp (bu balıkların biyolojik yapılarında olan gece için kızıl ötesi bir algılama "kırmızı ışık üretme" ) sistemleri devreye giriyor ve bu rengi hemen çok uzun bir mesafeden fark edebiliyorlar.

9-Yüzey balıkları renkleri tamamen görüyorlar. Dip balıkları siyah ve beyazın yansımasını görürler

Bir tam gün içinde, yapay yem renklerinin basitce seçimini aşağıdaki şekilde yapabiliriz.

Sabah: Mavi, pembe,siyah

Güneş yeni parlamaya paşladığında: Çok açık yeşil ve pembe

Güneş tepedeyken:Yeşil, kırmızı, sarı, portakal; mat renkler

Güneş çok parlak ise: Kahverengi ve gri

Güneş batarken (gökyüzü kızarık iken): Kırmızı ve portakal; parlak renkler.

Gece dolunayda: Parlak sarı ve gümüşi :) :) :) :) veya koyu renkli parlayan renkler ve siyah veya beyaz etek

Gece zifiri Karanlıkta: Fosfor (mavi, yeşil ve sade tonlar) veya ışıklı yapay yemler.

Derin suda: Mavi ve mor

Orta suda: Yeşil

Bulanık sularda: Siyah, kırmızı ve parlak gümüş
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

enis59

Daimi Üye
Katılım
1 May 2010
Mesajlar
1,210
Tepkime puanı
22
Puanları
38
Yaş
40
Adı
Enis
teşekkürler paylaşım için çok yararlı bilgiler
 

agartan

Moderatör
Yönetici
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
25,549
Tepkime puanı
14,255
Puanları
113
Yaş
55
Konum
İstanbul
Adı
Şeref
Teşekkürler Nihat
 

mahmutignak

Daimi Üye
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
606
Tepkime puanı
96
Puanları
28
Yaş
48
Konum
İSTANBUL
Adı
mahmut ignak
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Paylaşım için teşekkürler.Ellerinize sağlık.
 

onder

Daimi Üye
Katılım
1 May 2010
Mesajlar
785
Tepkime puanı
102
Puanları
28
Yaş
42
Adı
Önder Çapa
Yeni gördüm konuyu. Sabitim diye sırıtmasına rağmen:). Çok faydalı bilgiler ve güzel bir derleme olmuş. Teşekkürler.
 

Şemsipaşalı

Aktif Üye
Katılım
3 May 2010
Mesajlar
441
Tepkime puanı
49
Puanları
28
Yaş
43
Konum
İSTANBUL
Adı
NİHAT SONGÜN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
sağolasın Onder ben bu gecede bir kaç güzel derleme eklerim sitemize