Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yapay Yemlerde Görüntü, Renk ve Işık Faktörü

Balıkçı murat

Aktif Üye
Oldukça faydalı oldu teşekkürler.

Berke Öztürkmen

Daimi Üye
Adı
BERKE ÖZTÜRKMEN
Yeni konu başlatacaktım ki bu konuya denk geldim. Sanırım konu ile alakalı olduğu için buradan devam edebiliriz.

SAHTE YEMLERDE UV FAKTÖRÜ olarak adlandırabiliriz ve konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşların aşağıdaki merak ettiğim soruları cevaplamaları ile konunun yeniden gündeme geleceğini umuyorum.

- UV boya nedir?
- UV boyalar hangi ışık ortamlarında işe yararlar?
- Balıklar UV renkleri ayırt edebilirler mi?
- Balıklar UV renklere daha mı fazla ilgi gösterirler?
- Hangi renklerin UV özelliği vardır.

Katılımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Berke Öztürkmen

Daimi Üye
Adı
BERKE ÖZTÜRKMEN
Arkadaslar yok mu bu konuda bilgisi olan? Bazi markalar uv ozellikli urunlerini on plana cikartmaya basladilar. Kalamar zokalarinda da bu ozellikli urunler var. Deneyen ve olumlu veya olumsuz etkisi oldugunu dusunen birileri mutlaka vardir.

Bir fluorocarbon misina cikti yer yerinden oynadi millet gene sari pembe beyaz misinalarla catir catir balik aldi. Bu konu ise baligin direkt isirdigi sahte ile ilgili onu ceken misina ile ilgili degil.

murat karahan

Daimi Üye
Adı
Murat Karahan
Yeni konu başlatacaktım ki bu konuya denk geldim. Sanırım konu ile alakalı olduğu için buradan devam edebiliriz.

SAHTE YEMLERDE UV FAKTÖRÜ olarak adlandırabiliriz ve konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşların aşağıdaki merak ettiğim soruları cevaplamaları ile konunun yeniden gündeme geleceğini umuyorum.

- UV boya nedir?
- UV boyalar hangi ışık ortamlarında işe yararlar?
- Balıklar UV renkleri ayırt edebilirler mi?
- Balıklar UV renklere daha mı fazla ilgi gösterirler?
- Hangi renklerin UV özelliği vardır.

Katılımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Çok uzun bir konu. Özetle bilinmesi gerekenler, çoğu balık türü UV ışığı görür. Denizde UV ışık 40 metrelere kadar iner, mor ışık bile 150 metrelere kadar ulaşır.
Ultraviyole renk dediğimiz şey sadece morun ötesindeki ışık tayfıdır, bizim görebildiğimiz bir renk değildir ancak
ultraviyole ışık (göremediğimiz için siyah ışık) altında bildiğimiz renkler, özellikle de fosforlu tabir edilen renkler gün ışığındakinden farklı görünür. Kime, tabii ki bize.
Fosforlu olmayan renklerdeki nesneler siyahtır. UV boya diye adlandırılan boyalar UV ışık altında görünür olmak üzere tasarlanmış boyalardır.
Balığın bunu nasıl gördüğü ise çok daha farklı bir konu. Gece fosforlu ragloular ile levrek alınıyor ancak mercan türü balıklar fosfor görünce pek oralı olmuyor.
İstavrit fosforlu boncuklara gelirken, izmarit hiç koklamıyor bile.
Titanyum dioksit en fazla UV ışığı yansıtan maddelerden biriydi sanırım. Bir ara derin su avları için ağırlıkları bunlarla boyayayım diyordum ama öylece kaldı.
Zaten biraz daha araştırınca gerek kalmadığını gördüm. Işık kaynakları daha ilgi çekiyor.

Berke Öztürkmen

Daimi Üye
Adı
BERKE ÖZTÜRKMEN
Tesekkurler. Peki soru şu ;

Uv sahteme mor otesi isik tuttugumda parliyor ve karanlikta gorunur oluyor. Peki balikta sahteyi mor otesi isik tutulmus gibi mi goruyor?

murat karahan

Daimi Üye
Adı
Murat Karahan
Tesekkurler. Peki soru şu ;

Uv sahteme mor otesi isik tuttugumda parliyor ve karanlikta gorunur oluyor. Peki balikta sahteyi mor otesi isik tutulmus gibi mi goruyor?
Morötesi ışıkta parlıyorsa fosforlu dediğimiz yani floresan boya içeriyordur. Aşağıdaki bağlantıda gün ışığında ve karanlıkta UV ışıkta resimlenmiş sahteler var.
Beyaz olduğu halde floresan boya içermeyen sahtenin, UV ışık altında fosforlu şekilde parlamadığı görülüyor.

http://www.kfdu.com.au/forum/viewtopic.php?f=6&t=25679

Daha net bir fikre sahip olmak için bu bağlantıdaki UV fotoğraflara bakmak gerekir, muhtemelen balıklar çevreyi böyle görüyordur.
http://www.dyxum.com/dforum/ultraviolet-light-photography_topic81951.html

Berke Öztürkmen

Daimi Üye
Adı
BERKE ÖZTÜRKMEN
Morötesi ışıkta parlıyorsa fosforlu dediğimiz yani floresan boya içeriyordur. Aşağıdaki bağlantıda gün ışığında ve karanlıkta UV ışıkta resimlenmiş sahteler var.
Beyaz olduğu halde floresan boya içermeyen sahtenin, UV ışık altında fosforlu şekilde parlamadığı görülüyor.

http://www.kfdu.com.au/forum/viewtopic.php?f=6&t=25679

Daha net bir fikre sahip olmak için bu bağlantıdaki UV fotoğraflara bakmak gerekir, muhtemelen balıklar çevreyi böyle görüyordur.
http://www.dyxum.com/dforum/ultraviolet-light-photography_topic81951.html

Yani buradan çıkan fikir, yanlışım var ise lütfen düzeltin ;

Uv glow olarak lanse edilen sahtelerde yayınlanan fotoğraflar aslında o sahtenin boyasındaki floresan boya pigmentlerinin ultraviyole ışık altında verdiği tepkiyi gösteren fotoğraflar oluyor. Aynen aşağıdaki sahtenin boyasının mor ötesi ışığa verdiği tepkiyi gördüğümüz şu fotoğraftaki gibi (mi?)

Peki bir de madalyonun öteki yüzü mü var acaba? Şöyleki ; İnsan gözü ile mor ötesi renkleri göremiyoruz ama balıklar mor ötesini görebildiği için balık yukarıdaki sahteyi fotoğraftaki gibi çekici renklerde görmese bile acaba aşağıdaki fotoğraftaki gibi farklı tonlarda mı görecek?

Yoksa bu sahtelerin boyasına eklenen maddeler gerçekten balığın yukarıdaki fotoğraftaki gibi görmesini mi sağlar?

eylmz

Daimi Üye
Takipteyim gercekten dikkate deger bir başlık bu konuya Açıklık getirmek icin balıkların görme olayının Işığa verdigi tepkinin ölçülmesi gerekir bence ayrıca her balık aynı renkler ile mı Görüyor bu da cok su götüren bir arastirma konusu olur