Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yapay Yemlerde Görüntü, Renk ve Işık Faktörü

murat karahan

Daimi Üye
Katılım
25 Kas 2011
Mesajlar
560
Tepkime puanı
398
Puanları
63
Yaş
50
Adı
Murat Karahan
Ben fikrimi söyleyeyim, konuyu iyice araştırmak gerekir çünkü.
Ortamda sadece ve sadece morötesi ışık varsa, sahte o resimdeki gibi görünür. Balık sadece renk tayfının sadece morötesi bölümünü görüyor olsa onun açısından o sahte morötesi ışığın mevcut olduğu durumda resimdeki gibi görünür, aksi durumda siyah olur.
Aynı şey çiçek fotoğrafı için de geçerli. Gerçek görüntünün bu ikisinin birleşimi olduğunu düşünüyorum balık gözünde. Bunun nedeni sarının, yeşilin balığın gözünün algılayabileceği dalgaboyundaki renklerde olması.
Ancak balığın gözündeki fotoreseptörlerin hangi dalgaboylarına karşı duyarlı olduğu önemli. Mesela arılar o resimdeki sarıyı çok cılız görürken (fotodaki gibi), yeşili neredeyse bizim gibi görecek ancak ultraviyole renkleri çok iyi göreceklerdir. Zaten çiçeğin ortasındaki koyu alan, arıyı nektara yöneltmek içindir, bir nevi hedef tahtası. Göz, konik hücre, fotoreseptörler gereksiz derecede çetrefilli konular.

Sahtelerde çok da dikkate almamak gerekir bence bu tür şeyleri. Belli bir yüzdedeki balıkçıyı belli bir şekil, renkteki sahteye yönlendirebilirseniz, çok kullanılmaya başladıkları için haliyle çok balık tutacaklardır. Birkaç sene sonra da yerlerini başka ürünlere bırakacaklardır. Şu 10 yılda gözlemleyebildiğim en az 8 farklı sahte markası, renkleri ve modelleri geçti gitti. Çoğunun artık yüzüne bile bakılmıyor.

Örnek vereyim avcının renk konusunda nasıl aldatıldığına.
Yanılmıyorsam Redline adında adı üzerinde kırmızı bir misina vardı Cabelas'ta. Pazarlama stratejisi şunun üzerine kurulmuştu,
Kırmızı renk suda ilk 7-8 metre içinde soğrulur ve bu derinlikten sonra kırmızı görülmez. Bu yüzden misinalarımız kırmızıdır.
Şimdi kırmızıyla ilgili bilgi doğru ama velakin bir yönü eksik, o derinlikten sonra kırmızı nesneler ve bu misina siyah görünecektir.
Tabii ki ürünü çıkartanlar bundan söz etmez. 2 yıl 3 yıl satıp paracıklarını kazanır ve ürünü rafa kaldırırlar.


Yani buradan çıkan fikir, yanlışım var ise lütfen düzeltin ;

Uv glow olarak lanse edilen sahtelerde yayınlanan fotoğraflar aslında o sahtenin boyasındaki floresan boya pigmentlerinin ultraviyole ışık altında verdiği tepkiyi gösteren fotoğraflar oluyor. Aynen aşağıdaki sahtenin boyasının mor ötesi ışığa verdiği tepkiyi gördüğümüz şu fotoğraftaki gibi (mi?)Peki bir de madalyonun öteki yüzü mü var acaba? Şöyleki ; İnsan gözü ile mor ötesi renkleri göremiyoruz ama balıklar mor ötesini görebildiği için balık yukarıdaki sahteyi fotoğraftaki gibi çekici renklerde görmese bile acaba aşağıdaki fotoğraftaki gibi farklı tonlarda mı görecek?

Yoksa bu sahtelerin boyasına eklenen maddeler gerçekten balığın yukarıdaki fotoğraftaki gibi görmesini mi sağlar?

 

Mektupla

Daimi Üye
Katılım
12 Eyl 2017
Mesajlar
5,430
Tepkime puanı
12,159
Puanları
113
Yaş
52
Konum
İstanbul
:okyrm::tskler:
 

Spin on the beach

Daimi Üye
Katılım
3 Tem 2015
Mesajlar
584
Tepkime puanı
1,403
Puanları
93
Yaş
44
Konum
Balıkesir / Burhaniye
Adı
Cihan BALCI
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Son düzenleme:

Çaça

Aktif Üye
Katılım
17 Nis 2018
Mesajlar
214
Tepkime puanı
433
Puanları
63
Yaş
40
Adı
Cihan
Özeti: "Once again, fish start seeing outlines and silhouettes of your lures more so than actual colors……."

Benim anladığım renklerden daha çok kontrastın öne çıktığı. Güneşli, açık yerlerde doğal renkler; karanlık, gece, bulanık yerlerde koyu renkler tercih edilmeli.

"What colours do fish see?
The combination of colours we see probably appear different to fish.
Fish may be sensitive to different portions of the colour spectrum and some fish can see ultra-violet light.
Most fish have a poor eye-sight resolution.
A fishes eyes are usually adapted to see the colours where they live.
Specialised movement detecting nerves have been found in the eyes of fish. These are designed to detect small dots that contrast against the background. So eyes on a lure may be much more important than we think."
 
Son düzenleme:
Katılım
19 Eki 2018
Mesajlar
36
Tepkime puanı
71
Puanları
18
Yaş
38
Konum
ANKARA
Adı
Sertaç Batmaz
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Gerçekten mükemmel bir konu başlığı olmuş. Bu hobiye yeni başlayanlar için eşsiz bilgiler. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.
 

Mektupla

Daimi Üye
Katılım
12 Eyl 2017
Mesajlar
5,430
Tepkime puanı
12,159
Puanları
113
Yaş
52
Konum
İstanbul
Yapay Yemlerde Görüntü, Renk ve Işık Faktörü

Balıklar renkleri görüyorlar mı? Evet, çoğunluğu aynen görüyor. Fakat karada yaşayan canlılardan biraz farklılıklarda görüyorlar. Akvaryumlarda yaşayan balıklar saydam olan bir camı doğrudan görmüyor ama cama da devamlı çarpmıyorlar, çünkü gözlerinin haricinde başka görme (algılama) metodları var. Diğer canlılardan daha fazla geniş açıyla görme yeteneğine de ayrıca sahipler. Derinlerde yaşayan türler kediler gibi az olan ışığı tekrar yansıtarak karanlıkta görme yeteneklerini artırabiliyorlar. Ayrıca 24 renge kadar ayırt edebiliyorlar. Bazıları uzak nesneleri yakınlaştırabilme yeteneğine sahipler. İnsanlardan beş kat daha fazla renkleri algılayabiliyorlar.

Suyun altında cisimlerin ve renklerin nasıl göründüğünü ve bu iki faktöre ışık etkisinin ne gibi sonuçlar ortaya çıkardığını da bilmemiz gerekiyor.

İlk etken, yemin boyutudur. Cisimlerin su içinde gerçek hacimlerinden daha büyük gözüktüğünü unutmamak gerekiyor. Bunun için seçeceğimiz yemin boyutu avlayacağımız balığa göre olmalıdır.

Avınızdan çok küçük bir yem onun ilgisini çekmeyebilir, aynı boydaki bir yem ona sadece arkadaş olur ve onun yanında gezer, daha büyük bir yem ise onu korkutur ve kaçmasına sebep olur.

İkinci etken olarak renk faktörünün sualtındaki canlılar üzerindeki etkisini ve renk terminolojisini bilmeliyiz. Hangi renk yapay yem veya tüylü takımları kullanmamız gerektiğine o zaman doğru karar verebiliriz. Bunun için başta yedi ana renk olmak üzere renklerin sualtında gösterdiği etkiye bakalım.

Renkleri kırmızı, pembe, kavuniçi, sarı, yeşil, mavi, mor ve siyah olarak terminolojideki sırasıyla saydıktan sonra bunların sualtında bir canlı tarafından kaç metreden öz renklerini kaybetmeden görülebileceğini de şöyle sıralayabiliriz.

Kırmızı: Kırmızı renk, suyun altında ilk sekiz metreye kadar kendi rengini muhafaza eder, sonraki uzak metrelerde açık griden koyu gri renge doğru koyulaşarak nihayetinde bir canlı tarafından en uzun mesafeden siyah olarak algılanır.

Kavuniçi: Kavuniçi rengi oniki metreye kadar,

Sarı: Sarı renk yirmibir metreye kadar,

Yeşil, mavi, grive mor rengibunların arkasından sayarak en son siyah renginde otuz metreden sonraya kadar, suyun elverdiği berraklık ve aydınlık bir havada canlılar sualtında bu renkleri doğru olarak görebileceğini söyleyebiliriz.
Ayrıca gün ışığının içindeki yedi ana rengin aynı sırayla suyun içinde yol aldığınıda unutmamak lazım.

Üçüncü etken ışığın su içindeki kuvveti: Bu suyun berraklığı ile orantılıdır. Doğru yapay yem rengini ve büyüklüğünün seçimini ancak bu son etkenin o anki durumuna göre yapabiliriz. Işık etkisinin yoğunluğu zaten su içinde olduğundan daha büyük gözüken cisimlerin bir de açık renklerin daha fazla yansıtma özelliğinden oluşacak extra bir büyüme görüntüsü avı kaçırırabileceği gibi, az ışığın onun yemini görmemesine de sebeb olacağını ayrıca bilmek gerekiyor.

Buna göre yukarıda açıklanan özellikler göz önüne alınarak aşağıda dikkat edilmesi gerekenler örneklerle açıklanmıştır. Ayrıca aşağıdaki sıralamayı okumadan önce, gece gökyüzünde dolunay, av bölgesinde kuvvetli bir ışık kaynağı veya gündüz çok güneşli bir ortam olduğu zaman, suyun altından yüzeye bakıldığını hayal edelim. O zaman su yüzeyindeki yansımanın su içindeki yemler için bir arka plan oluşturduğunu fark ederiz. Bu arka plan önünde veya su içindeki mesafelerde yemlerin gösterdikleri etkiyi de anlamamız daha kolay olur.

1-Eğer açık renkli bir kaşığa veya suni yeme balık vurmuyorsa hemen rengini bir ton koyu renk ile değiştirin.

2-Hedeflediğiniz avın büyüklüğüne göre de yemin büyüklüğünü veya kaşık ölçüsünü ayarlayın. Unutmayın su içinde nesnelerin olduğundan daha büyük gözükeceğini ilk etkende söylemiştik.

3-Çok güneşli veya sıcak havalarda koyu, mat ve donuk renkleri tercih edin. Fazla parlaklık özellikle sığ sularda küçük avları ürkütür.

4-Soğuk veya karanlık sularda veya gece gökyüzünde ayın olduğu avlarda veya bulutlu ışığın az olduğu havalarda; beyaz veya parlak ( :) :) :) :) veya fosforik) ve de büyük (geniş) yem kullanın. Suyun sıcaklığı ve ışık arttıkca, parlaklık ve ölçüsünü (boyutunu) azaltın, rengini açın (yeşil, sarı ve kavuniçi).

5-Suyun aynı renginde yem ve aparatları kullanmayın. Suyun içinde kamufle olur ve avın dikkatini çekmez. Derin sularda mavi-yeşil (çok açık canlı renk tonlarında) veya mor renk daha iyi bir görüntü verir. Mavi rengi kullanırken dikkat edin, suyun rengi ile aynı olmasın.

6-Derin, karanlık sularda veya ayın gökyüzünde olduğu gece avlarında beyaz veya parlak :) :) :) :) suni yemler koyu arka plan içinde av için daha iyi görüntü oluştururlar. Işık kaynağının hiç olmadığı ortamlarda fosforlu veya suni ışık kaynağı olan takımlar kullanılmalıdır.

7-Modern profosyonel balıkçılıkta ağlar mavi veya yeşil renklidir; çünkü açık denizlerde ve derin sularda salınan bu takımlar su ve arka plan ile aynı renkte olduğu ve sürüye görünmeyeceği için daha verimli av olanağı sağlarlar. Bazen kırmızı renkli ağlar görürüz, bunlar rengi atmış eski ağlardır. Bunlar yanlızca kirli veya bulanık sığ sularda ekonomik yönden kullanılmaya devam edilir.

8-Önemli bir uyarı da derin sularda kırmızı rengin etkisi:
İki etkisi vardır, biri iyi biri çok kötü.
Önce iyi olan: Normal gün ışığında kırmızı kısa mesafeden göründüğü için köpekbalıkları için görünürlüğü fazla olmayacağından dolayı daha az tehlikelidir, yakalanma şansları azalır.
Kötü olan: Gece ve ışığın olmadığı ortamlarda bu etki tersine dönüp (bu balıkların biyolojik yapılarında olan gece için kızıl ötesi bir algılama "kırmızı ışık üretme" ) sistemleri devreye giriyor ve bu rengi hemen çok uzun bir mesafeden fark edebiliyorlar.

9-Yüzey balıkları renkleri tamamen görüyorlar. Dip balıkları siyah ve beyazın yansımasını görürler

Bir tam gün içinde, yapay yem renklerinin basitce seçimini aşağıdaki şekilde yapabiliriz.

Sabah: Mavi, pembe,siyah

Güneş yeni parlamaya paşladığında: Çok açık yeşil ve pembe

Güneş tepedeyken:Yeşil, kırmızı, sarı, portakal; mat renkler

Güneş çok parlak ise: Kahverengi ve gri

Güneş batarken (gökyüzü kızarık iken): Kırmızı ve portakal; parlak renkler.

Gece dolunayda: Parlak sarı ve gümüşi :) :) :) :) veya koyu renkli parlayan renkler ve siyah veya beyaz etek

Gece zifiri Karanlıkta: Fosfor (mavi, yeşil ve sade tonlar) veya ışıklı yapay yemler.

Derin suda: Mavi ve mor

Orta suda: Yeşil

Bulanık sularda: Siyah, kırmızı ve parlak gümüş
:tskler:
 

BaşMinekolos

Moderatör
Katılım
29 May 2014
Mesajlar
2,360
Tepkime puanı
5,237
Puanları
113
Yaş
45
Konum
Bursa / Gemlik
Adı
Hakan Kayhan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Demekki yeşil ve pempe en iyisi :)
Kırmızı bildigin siyah oldu

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi