Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yardım : Olta Seçimi

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında Sadik157 tarafından paylaşıldı.

1. Sadik157

Sadik157 Üye

Değerli Hobidaşlar ,

Öncelikle herkese iyi akşamlar , oltası suda olanlara ise rastgele diyerekten konuya başlamak istiyorum . Daha önceki konuları araştırdığımda ya cevaplar çok ucu açık yada biraz eski yorumlar ki olta popilasyonu oldukça fazla .

Her zaman aklımda , bir olta alıp bir sahil kenarında oltamı atıp iki balık çekip zevk-i sefa yaşamak ideallerim arasında olmuştur. Fakat bi türlü başlayamamıştım ta ki kız arkadaşım içimi okumuş olucak ki bauer marka tamda amatörlere uygun bir olta getirene kadar . Bi süre çapari takıp , istavrite attım ( Emirgan , tarabya ) gibi yerlerde . Bu uğraş o kadar haz vermeye başladı ki sonuç dahi alamasam bıkmıyor sürekli bir avlak peşinde oluyorum :) Tabi bu da hem tezcanlılığımla pekiştirilince bi nebze olsun bu hobide bilinçsizlik ile yanlış ilerlediğimi fark ettim . Yani ; Linaefe markasına ait 40 gr atarlı bir spinn kamış aldım 40 kafa da okumaya ait makina , ardından lrf ye sardım tabi bu sırada ilk göz ağrım bauer miladı doluyor paslanması hızlanıyordu.

Geçtiğimiz günlerde yine tarabya tarafında , çapariyle istavrit kovalarken bir arkadaş da surf kamış ile aynı şekilde istavrit avlıyordu , şans işte tek seferde hem zargana hemde istavrit çekiyor surfcu arkadaş ise boş çekiyordu . Tam keyfim nirvanalardaydı ki , bir tane hanım ablamız geldi oltası çok da uzun değildi ( lrf yada spin değildi )ve sıyırtma kurşunu ucunda da sadece iğne başka hiçbirşey yok , ilk iri bir istavrit ardından mırmır ( yada ispari uzaktım az göremedim ) çekiyordu . Baya imrenerek izledim , tebrik de ettim . Malum yanımda kız arkadaşım olduğundan , biraz da kıskançlık seviyesi normal üstü olduğundan konuşma fırsatı bulamadım hanım abla ile . :D Şimdi bunları az çok aklınızda profilim oluşsun diye belirttim , lütfen anlayış gösterin acemiliğime . sorularıma gelecek olursam ;

• Yeni bir olta almayı planlıyorum , bu oltada istediğim hissiyat iyi olmalı aynı zamanda aksiyon rahat verilmeli,
    • Aynı zamanda makina ve ip konusunda da yüzeysel de olsa bilgi ihtiyacım olacak
    • Bu oltada , sıyırma zargana topu ve çapari gibi ( aynı zaman da yemli ) kullanmak istiyorum
    • Meram ; emirgan ve tarabya olacak
    • 600 TL Kadar limitim var , bu limite takımlar da dahil olacaktır.
    • Özellikle link atmanız , beni mutlu edecektir.
    Spin kamışım için ise ;

• Merada olan balık popilasyonu hakkında umarım aklınızda ufakta olsa bir şey oluşmuştur . Bu mera sahil ya da kayalık değil tamamen kıyı ,
    • Burada ugulayabileceğim takımlar nelerdir?
    LRF kamışım için ise ; üsteki sorular aynıdır :)

NOT; Tekrar söyleme gereği duyacağım , lütfen bu konuda bilinçlenirken insanlar sizlerin deneyimlerinin ve fikirlerine objektif olarak ihtiyacım olacak :) Çok soru sordum farkındayım , umarım uzun olan bu yazıyı okuyup olumlu olumsuz bilgi aktarımında bulunursunuz :)

Herkese bol avlar

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Sadik157

Sadik157 Üye

Bu kadar uzun yazılır mı bee dediniz sanırım :D

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Sadık,
    Önemli olan uzun yazmak değil ya da çok soru sorman değil ama bizim cevap vermemiz için aksiklopedi yazmamız gerekecek.

İlk tavsiyem, sakin olman ve ne avlamak istediğine karar vermek. Hepsi bir arada olmaz, olur da en baştan olmaz, yavaş yavaş olur.

Önümüz sonbahar, yani önce lüfer, ardından yavruları ve kardeşleri olan sarıkanat ile çinekoplar gelecek. Bu balıkları avlayabilmek için uzak atış talimleri yapman gerek, yeri gelince 200-250 gr kurşun atman gerekecek. Böyle bir takımla istavrit de yakalayabilirsin aynı zamanda.
    Gerekli olan malzemeler;
    1 adet 4,20m 200-250 gr atarlı surf kamış. 5-6 bin liraya kadar olanları bile var.
    1 adet surf makine
    200-300 m kadar ip misina 0,15mm 0,20mm arası sana uygun olabilir
    Sarf malzeme olarak da sıyırtma kurşunları, istavrit için silikonlar, istavrit ve çinekop çaparileri, çapari için 100-250 gr arası kurşunlar vs gibi şeyler lazım olacak.
    Bu kadar şey 600 liraya olur mu bilemedim. Ya da olursa kaçıncı gün elinde kalır tahmin etmek zor.

Tavsiyem bütçeni biraz daha genişletmen..
    Kamış
    Okuma Fina Pro Tele Surf 420 cm 100-250 gr Surf Kamışı Okuma Surf Kamışlar | Hedef Balıkta 340 TL
    Kamış için bu fiyatlara yakın farklı alternatifler de çıkabilir. Ben kullandığım için tavsiye etmedim. Fiyat olarak uygunca ve marka olarak da arkası olan bir ürün olduğu için seçtim.

Makine
    Ryobi Ecusima 8000vi makine Yedek Kafa Olmasın - AVmarketi.com 500 TL
    Makine için de farklı alternatifler olabilir ama kaliteyi aşağı düşürürsen balıktan soğursun.

İp
    Kendo Dynema 4 Örgü İp Misina 120Mt (Green) 0,16mm Kendo İp (örgü)Misinalar | Hedef Balıkta 200 metre 36 TL
    İp için de çok çeşitli alternatifler olabilir. Ben fiyata göre seçim yaptım. Bu markanın boğazda oldukça fazla kullanıcısı da var sonuçta.

Diğerleri çok bir şey tutmaz

Elindeki lrf dediğin takım bizim spin dediğimiz sınıfta.
    LRF için çok daha küçük makine ile 0,5-7 gr veya maksimum 10 gr atarlı kamış gerekir

sencan, Sadik157 ve ahmetksc bunu beğendi.
  5. Sadik157

Sadik157 Üye

Sanırım aradigim cevap buydu ☺️ çok teşekkür ederim , bilgiler adına .

6. SKARPİ66

SKARPİ66 Daimi Üye

Boğaz şartlarında ( bütçe genişletebilinirse tabii ) kamış olarak ( çapari ve yemli - dişli avları ) için en uygun olabilecek denenmiş kamışlar aşağıdaki gibi olabilir bence..

Okuma Salina Surf 14' 420 cm 3 Parça Surf Kamışı

Okuma Savant Surf 420 cm 4 Parça Surf Kamışı

Okuma Carbonite Pro Tele Surf 420 cm Surf Kamışı

Lineaeffe Spıder Surf 420cm Up To 220g Surf Kamışı

Lineaeffe FF Leader Surf 420cm 100-250gr Surf Kamışı
    Makina yatağına dikkat

Vs vs
    Yeni takım kurulacağı için eğer bilen birinden bilinen bir takım tavsiyesi alınmıyor ise şayet mağazaya gidip satıcıdanda destek alarak uygun şartlarda kamış + makina alınmalı. Gereksiz masraf yapmamak adına. Malum fiyatlar çok uçuk.

7. Sadik157

Sadik157 Üye

Özcan Bey,

Vallahi çok teşekkürler, bu tür konularda ilk koşan sizsiniz emeğiniz çok :)

8. Sadik157

Sadik157 Üye

Okuma Salina Surf 14' 420 cm 3 Parça Surf Kamışı için; aşağıdaki makina ufak mı kalır dersiniz? Okuma Boxter 65'lik Olta Makinası|Okuma|

9. SKARPİ66

SKARPİ66 Daimi Üye

okuma salina surf boğazda her 10 kişiden 3 ünde görebileceğiniz bir kamış. özellikle dişlide yemli beklemeli avlarda.
    boxter boğazda - salina surf kamış üstünde yetersiz kalır bence. ve birazda ağır 635 gr. yemlide sorun olmaz ama çaparide sizi yorar.
    eğer mümkünse bütçeyi biraz yükseltmeye çalışın.

Sadik157 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş