Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yasaklara Dair Ne Yapabiliriz?

ErdenEren

Daimi Üye
Adı
Erden
Öncelikle tüm hobidaşlara, arkadaşlara ve üstadlara selam olsun. Yasaklar ve güncellemeler 2 ayrı başlıkta ara ara mesaj atılarak tartışılıyor. Avmler'in, pazar yerlerinin, berberlerin açık olması, birkaç gün içerisinde restaurantların ve hatta otellerin, bu kapsamda havuzların bile açılacak olmasını, bu ve benzeri 'normalleşme' adı altındaki verilen izinleri - kaldırılan yasak ve kısıtlamaları yeniden yazıp çizmeyeceğim.
Benim bu başlığı açmamdaki sebep, biz ne yapabilirizi tartışmak. Yani devleti yönetenler doğal olarak finansal sektörlere dikkat veriyor, olası bir para akışının sağlanabileceği hususlarda kısıtlamaları-yasakları kaldırıyor ama bu esnada biz kıyı olta balıkçıları es geçiliyoruz. Evet, buradaki en büyük engel park ve bahçeler ile sahil şeritlerine getirilen yasaklar. Bu yasaklar devam ettiği sürece bizim de gidip kıyıdan balık tutmamız zor gözüküyor ama bizler de bir olsak, birlikte olsak ve yasal mevzuat çerçevesinde sesimizi duyurmaya çalışsak?

Ben CİMER'e gayet uzun bir mesaj atmıştım ama kişisel başvurunun getireceği sonuç nedir ki? Ne zaman arasam tenezzül edip de telefonlarını açmayan İstanbul Balıkçılık ve Su Ürünleri Müdürlüğü'nden kopyala-yapıştır şeklinde cevap geldi. Velhasıl kelam, birbirinden farklı alanlarda birçok yasak ve kısıtlamanın gevşetildiği yahut kaldırıldığı bir süreçte Twitter'dan aynı gün, aynı saatte yüklenilse ya da ortak bir makale belirleyip, topluca Cimer'e yollasak olumlu bir etki yaratabilir miyiz sizce?
Amatör olarak, hobi tadında avlananlar olsun, bu işten evine ekmek götürenler olsun, aylardır dükkanları kapalı balık av malzemesi satan esnaf olsun, farklı örnekleriyle birlikte binlerce insanı ilgilendiren bir konudur balık avı.
Sonuç olarak, ne yapabiliriz? Teşekkürler, selamlar.

Nedim Ceylan

Daimi Üye
Adı
Nedim Ceylan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Mutlaka etkisi olur. Bir çok konuda olduğu gibi.
Ancak bu tür konular daha çok valilik düzeyinde çözüme ulaşabilir.
Çünkü balık avı yasağı ilden ile farklılık gösteriyor.
Bence valiliklere twitter üzerinden ulaşmak daha etkili olacaktır.

ErdenEren

Daimi Üye
Adı
Erden
Mutlaka etkisi olur. Bir çok konuda olduğu gibi.
Ancak bu tür konular daha çok valilik düzeyinde çözüme ulaşabilir.
Çünkü balık avı yasağı ilden ile farklılık gösteriyor.
Bence valiliklere twitter üzerinden ulaşmak daha etkili olacaktır.
Gerek İstanbul Valiliği'nin gerekse sayın valinin aktif twitter hesapları var. Gerçi park ve bahçeler ile sahil şeritlerine dair ortada topyekun bir yasak var ve bu yasağı kaldıran bir vali yok sanırım henüz? Eksik biliyorsam düzeltirsiniz, sizden ricam. O açıdan valiliğin de yetkisini aşan bir durum söz konusu olabilir?

EmreLrf

Yeni Üye
Adı
Emre
Kan Grubu
B Rh Pozitif
sabırla beklemeliyiz, şurda Haziran ayına bir şey kalmadı.

AhmetAkin

Aktif Üye
Adı
Ahmet Akın
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Abiler İstanbul için konusuyorum bu işin tek çözümü Sayın Vali Ali Yerlikaya ya tweet atmak çünkü bu yasağı getiren il umumi hıffızsıha kararı valilik tarafından çıkıyor

AhmetAkin

Aktif Üye
Adı
Ahmet Akın
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Gerek İstanbul Valiliği'nin gerekse sayın valinin aktif twitter hesapları var. Gerçi park ve bahçeler ile sahil şeritlerine dair ortada topyekun bir yasak var ve bu yasağı kaldıran bir vali yok sanırım henüz? Eksik biliyorsam düzeltirsiniz, sizden ricam. O açıdan valiliğin de yetkisini aşan bir durum söz konusu olabilir?
Sayın Eren abim bak valiliğin kararı burda bu şekilde bence valilik çözerse çözer, altta kararı paylaşıyorum

T.C.
İSTANBUL VALİLİĞİ
İl Sağlık Müdürlüğü
Sayı : 83362133-050.01.04
Konu : İl Hıfzıssıhha Meclis Kararı No 11
KARAR
İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 28.03.2020 Cumartesi günü saat 10.30'da Vali Yardımcısı
Cemalettin ÖZDEMİR başkanlığında olağanüstü toplanmıştır.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi (salgın) ilan edilen ve ülkemizde salgınriski olan
Koronavirüs (COVIT-19) hastalığının solunum yolundan damlacık suretiyle yayılması, cisim
yüzeylerinden el teması vb yollarla bulaşabilmesi dikkate alınarak insanların çok yakın mesafede bir
arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini artıracağı gerekçesiyle;
1. Vatandaşlarımızın sahil bantları, mesire, piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak,
spor, yürüyüş vb. faaliyet yapmaları ile İstanbul Boğazı, Haliç, Marmara Denizi, Karadeniz’i
kapsayan İstanbul İli kıyı-sahil şeridi ve iç sularda her türlü amatör ve sportif amaçlı su
ürünleri avcılık faaliyetleri 28.03.2020 tarihinden başlamak üzere virüsle mücadele
sonuçlanıncaya kadar durdurulması,
2. İller arası otobüs seferlerinin 28.03.2020 tarihi saat:17:00’den itibaren Kaymakamlık izni ile
yapılabilmesi, tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece
yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu
yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların Kaymakamlık izni ile şehirlerarası yolculuk
yapabilmesi,
Kararları alınmıştır.

ErdenEren

Daimi Üye
Adı
Erden
Sayın Eren abim bak valiliğin kararı burda bu şekilde bence valilik çözerse çözer, altta kararı paylaşıyorum

T.C.
İSTANBUL VALİLİĞİ
İl Sağlık Müdürlüğü
Sayı : 83362133-050.01.04
Konu : İl Hıfzıssıhha Meclis Kararı No 11
KARAR
İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 28.03.2020 Cumartesi günü saat 10.30'da Vali Yardımcısı
Cemalettin ÖZDEMİR başkanlığında olağanüstü toplanmıştır.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi (salgın) ilan edilen ve ülkemizde salgınriski olan
Koronavirüs (COVIT-19) hastalığının solunum yolundan damlacık suretiyle yayılması, cisim
yüzeylerinden el teması vb yollarla bulaşabilmesi dikkate alınarak insanların çok yakın mesafede bir
arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini artıracağı gerekçesiyle;
1. Vatandaşlarımızın sahil bantları, mesire, piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak,
spor, yürüyüş vb. faaliyet yapmaları ile İstanbul Boğazı, Haliç, Marmara Denizi, Karadeniz’i
kapsayan İstanbul İli kıyı-sahil şeridi ve iç sularda her türlü amatör ve sportif amaçlı su
ürünleri avcılık faaliyetleri 28.03.2020 tarihinden başlamak üzere virüsle mücadele
sonuçlanıncaya kadar durdurulması,
2. İller arası otobüs seferlerinin 28.03.2020 tarihi saat:17:00’den itibaren Kaymakamlık izni ile
yapılabilmesi, tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece
yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu
yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların Kaymakamlık izni ile şehirlerarası yolculuk
yapabilmesi,
Kararları alınmıştır.
Ahmet Akın dostum öncelikle selam olsun.
Yasaklar valilik emriyle gelmiş olmasına rağmen valilik emriyle x bir şehirde kalkan herhangi bir park ve bahçeler ile sahil şeritleri yasağı yok diye biliyorum. Bunu sormak istedim, eğer bir eksiğim varsa düzeltilmek üzere.
Zaten bu yasak kalkmadan da kıyıdan balık av aktivitesi doğal olarak gerçekleşemez.
Velhasıl kelam, sen yahut diğer arkadaşlar, kardeşler, abiler olsun hiç fark etmez, bir öneri altında birleşip hamle yapalım şu İstanbul adına? (twitter'da yüklenmek gibi mesela.)
Ben bu gece 5 saate yakın gezdim anadolu yakası Küçükyalı-Kartal sahil hattında ve yürüyüş olarak artık insanlar ellerini kollarını sallayaraktan gezmelerine rağmen tek bir tane olta atan, bir şamandıra ışığı mevcut değildi.
Çıkmaza saracak gibi bu iş.

AhmetAkin

Aktif Üye
Adı
Ahmet Akın
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Ahmet Akın dostum öncelikle selam olsun.
Yasaklar valilik emriyle gelmiş olmasına rağmen valilik emriyle x bir şehirde kalkan herhangi bir park ve bahçeler ile sahil şeritleri yasağı yok diye biliyorum. Bunu sormak istedim, eğer bir eksiğim varsa düzeltilmek üzere.
Zaten bu yasak kalkmadan da kıyıdan balık av aktivitesi doğal olarak gerçekleşemez.
Velhasıl kelam, sen yahut diğer arkadaşlar, kardeşler, abiler olsun hiç fark etmez, bir öneri altında birleşip hamle yapalım şu İstanbul adına? (twitter'da yüklenmek gibi mesela.)
Ben bu gece 5 saate yakın gezdim anadolu yakası Küçükyalı-Kartal sahil hattında ve yürüyüş olarak artık insanlar ellerini kollarını sallayaraktan gezmelerine rağmen tek bir tane olta atan, bir şamandıra ışığı mevcut değildi.
Çıkmaza saracak gibi bu iş.
Eren abi öncelikle saygılar,
Bencede bir birleşme yapıp yüklenmeliyiz burdan konuyu gören herkesin cevap yazmasını bekliyorum lütfen destek abiler