Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yayın Balığı Avı ve Teknikleri

burakgulas

Aktif Üye
Adı
Burak GÜLAS
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Merhabalar,

Yayın balığı avı ile ilgili teknikleri araştırıyorum ve dikkatimi çeken bu konunun levrek, turna avı gibi popüler olmaması veya çok tercih edilmemesi dolayısı ile açılan konuların ya eksik yada taaa 2010larda kalması.

Sahte veya beklemeli (yemli) avcılık gibi detayları bilen ustalarımızın burada bilgilerini paylaşmalarını canı gönülden isterim.
Benim gibi yayın balığına yönelik takım kuracak arkadaşlar da olur ise bu konu üzerinden bilgilenebilirler.
Tavsiye edeceğiniz, tecrübe ile sabit olan takımlardan tutunda meralarda yemin bırakılacağı potansiyel noktaya kadar her şeyi tartışalım isterim. LRF takımı ile bile yakalandığını gördüğümüz bu tatlı su kuzularını doğru tekniklerle nasıl yakalarız?
  • Hangi makina-kamış kombinasyonu ideal?
  • Tavsiye edeceğiniz makina-kamış kombinasyonunu alternatif olarak hangi avlarda kullanabiliriz? (tatlı suda yayın için olan takımla denizde çapari avı mesela?????)
  • Bu balık ne yer ne içer? Sahte ile mi yoksa yem ile şans daha fazla?
  • Kanca boyutları/ markaları ne olmalı?
Değerli tecrübelerinizi paylaşmanızı rica eder, sağlıklı günler dilerim.

Waller.gif

reelmaster

Daimi Üye
Adı
M.AKİF
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Kamış olarak bütçenize uygun ve malzeme kalitesine güvendiğiniz 3 - 3.6 aralığında 150-200 atarlı tüm kamışları kullanabilirsiniz. dikkat etmeniz gereken saf karbon kamışlardan ziyade karbon-fiber (hybrid) nispeten ağır ve esnek ancak ucuz ve dayanıklı kamış kullanmanızı tavsiye ederim. Kudos greenface serisinin 330-150 modeli muhtemel 200 lira civarında temin edilebilir. Ben yaklaşık 35 -40 yıllık daiwa Sensor ve Cormoran carb-o star-x kamışları kullanıyorum. Daiwa yı 18 kilo ve Cormaranı 32 kilo balıkla test etme şansım oldu problem yaşamadım. Yeni nesil saf karbon kamışlara onlar kadar güvenmediğimi belirtmek isterim. Makina konusunda alternatif çok fazla ancak adı geçen kalınlıklarda yeterli miktarda misina alabilecek ve kamışı pompaladığınızda anti-reverse sisteminin dayanabileceği ucuz alternatifler az.
Lineaeffenin Heavy Spacemen 70-80 modelini 300 lira cıvarında temin edebilirsiniz.Takımın genel maliyeti 500 tl yi bulur.
Takım konusuna gelince kendi tecrübe ettiğim ve avcılığına güvendiğim ancak ilişkensiz çamurlu dip yapısında kullanabileceğiniz bir model paylaşıyorum. Takımdan daha önemli olduğuna inandığım ve tecrübe ettiğim en hayati konu ise kesinlikle doğru yem seçimi.!
YAYIN TAKIMI.png

burakgulas

Aktif Üye
Adı
Burak GÜLAS
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Teşekkür ederim bilgiler için, yem tercihi genel olarak herkesin tavsiye ettiği tavuk ciğeri veya solucan akla geliyor. Ankara ve çevresinde özellikle Kızılırmak civarında avlanacak olanlarda gene bu yemleri mi tercih etmelidir?

reelmaster

Daimi Üye
Adı
M.AKİF
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Benim gençliğimde sülük ve kurbağa en tercih edilen yemler arasındaydı. Ama yayının nazlı olduğu dönemlerde özellikle merada mevcut bulunan canlı balık türlerini veya tatlı su istakozu (kerevit) kullanmak daha çok tercih edilirdi. Şahsi tecrübem yayının ses-hareket ve kokuya oldukça duyarlı olduğu yönünde. Bunun için en uç kancaya canlı yem ve şamandranın altında kalan kancayada tavuk bağırsağı (temizlenmemiş) takarak tavuk ciğeriyle kimsenin yayın alamadığı meralardan iyi trofeler çıkardığımı bilirim. Bu arada hayvancılık yapılan bölgelere yakın derelerde ve-veya küçük göletlerde trofe av şansınız çok daha yüksek. En son geçen sene haziran başında güneş paneli projesi için gittiğim bir besihanenin deresinde 25-30 kiloluk balıkları 2 karış suda yumurtlarken görmüş ve dayanamayıp besihane sahibinden temmuz ağustos gibi ava gelmek için izin istemiştim. Besihane sahibi gördüğümüz balıkların ufak olduğunu 50 kg ve 2 metreyi aşan trofeleri nerede bulabileceğimi söyleyince ağzım kulaklarıma çıkmıştı. Ama özellikle yayının gün batımının hemen sonrasından gün doğumuna kadar geçen sürede av verdiğini unutmayın.

burakgulas

Aktif Üye
Adı
Burak GÜLAS
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Makine: Okuma Ceymar CXT-55 15 kg drag
Kamış: D.A.M Steelpower Red Surf Kamış 360cm 100-250g
Misina: Trabucco Max Plus Allround 300m Monoflament Misina 0,35 10,5kg

tercihlerim ile ilk alışverişimi gerçekleştirdim.
İhtiyacım olan yukarıda @reelmaster abimin şemada belirttiği ekipmanları ve ekstradan tavsiye edebileceğiniz fırdöndü, misina, iğne gibi dip takımı yapabileceğim malzemeleri tedarik etmek. Gönül ister ki sokağa çıkabilsek de direk avmarketlerden elle dokunarak malzeme seçsem.

Leader tavsilerine,
Yedek makara için ip misina tavsiyesi,
Kurşun tipi tavsiyelerine,
Fırdöndü boyut ve tip tavsiyelerine ihtiyacım bulunmakta.

Power pro Aliexpress
Daiwa J-Braid Aliexpress

Aliexpress üzerinden bulduğum ama testlerini bulamadığım ip misinalar ile ilgili varsa yorumunuz öğrenmek isterim.
Aliexpress üzerinden daha önce lrf için 0.08 powerpro ip misina almıştım. Halen kullanıyorum dayanıklı ve çok aşınmayan bir ip olduğunu tecrübe ettim. Ancak genel olarak araştırdığımda belirtilen çeker değeri ve ip kalınlıkları tutmuyor ve tecrübe ile test edilmesi gerekiyor. Benim aldığım 0.08 de büyük ihtimalle daha kalındır.

Son düzenleme: