Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni başlayan için spin kamış ve makina tavsiyesi

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında OkNisT tarafından paylaşıldı.

1. OkNisT

OkNisT Üye

Arkadaşlar merhaba,
    yeni üyeyim, tanışma bölümüne konu açtım.
    Spin takım toplamak istiyorum, daha önce hiç spin takımım olmadı kullanmadımda.

Cumartesi akşamı yine surf kamışımla balığa gittim, baktım kimsenin birşey çektiği yok. oturdum spin kamışla avlananları izledim çok hoşuma gitti yem derdi yok at çek istavrit çaparisi gibi [​IMG]
    Sonra kendime bir spin set toplamaya karar verdim sabahtan beridir de spin set toplamaya çalışıyorum okuduklarımdan kendime pay çıkararak.
    Alacaksam bir sefer alayım düşüncesindeyim fakat öyle çok para verecek durumum yok açıkcası maksimum düşündüğüm ürünleri paylaştım sizinle

makina olarak Okuma Ceymar FD CY40

ilk önce 25lik makina bakıyordum fakat daha sonra tatlısuda turnada felanda kullanırım diye makinayı biraz daha büyük düşündüm yanlış mı düşündüm bilemiyorum.

kamış olarakda bir kaç ihtimal üzerinde durdum
    Boyum 1,75m.
    2.70m kamış boyuma ve kıyıdan uygunmudur onuda bilmiyorum [​IMG]

Abu garcia Devil 902m Spin Kamış 270cm 15/40gr
    Savage Gear MPP 2.74cm Softlure 10-30g 2P. Spin
    Shimano Scimitar AX Spin MH 2,70m 15-50g
    Daiwa Crossfire 2.70m 10-40gr veya 14-56g
    Okuma v system 2.70 10-30 ( Bu kamışla ilgili çekincelerim var bir kaç konuda kırıldığını okudum)

Bu kamışlar arasında seçim yapamadım birtürlü, bildiğimden değil ama biraz kaliteli olsun birazda ucuz olsun derdindeyim maddi yönden çok açılmak istemiyorum, normalde kendime kamış için çok daha düşük bütçe ayırmıştım fakat nasıl bu noktaya geldim bende bilmiyorum [​IMG]
    Hemen yarın alacağım ürünler değil kısmetse ayın 11 inde almayı düşünüyorum.
    Değerli yorumlarınız için peşinen teşekkürler,
    sürç-i lisan ettiysem affola.
    iyi forumlar.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. matu

matu Aktif Üye

ben de v-syetem okuma 270 10-40 ve shımanano catana 240 15-40 kamıs var v sytemı aldıgımdan berı kullamıyorum gercı shımanoyuda cok kullanmadım ama vsytem daha esnek bır kamıs catana daha sert ve saglam duruyor.Kırılırmı dusuncesını aklınızdan cıkarım bugun yuzbınlere euro para verıp bır arac alsanız bozulmayacagının bır garantısı yok..okuma markasının bır artısı bazuka cantası kı ıse yarıyor ama pıyasada 50 tl ve daha altını bulursun ve bır artısıda daha var cengız balıkcı dıspırıtor luk yapıyor yanı en ufak konuda bıle yardımcı oluyorlar gıder markalarda boyle bırsey yok malesef..ben vsystemden arkadasımda catana dan cok memnun yanı herkez kendı kullandıgımdan cok memnun kalıyordur emınım bende cok arastırdım bol bol aldım ne varsa evde duruyor sımdı eksıltmeye calısyorum:)) kolay gelsın..bu arada belkı yerı deil ama 240 catana dx bende bosta uygun fıyatlı bırsey ıstıyorsan verebılırım sıfır ayarında en azından sana kalan para ıle sahte+rapala kutusu ıp mısına gıbı seylerıde alabılırsın.

OkNisT bunu beğendi.
  4. Red Snapper

Red Snapper Aktif Üye

Ceymar kendim kullanmasam da (test ettiğimde güven verdi ama) genel olarak memnun kalınan ve uygun fiyatı olan bir makine. Ceymar-25 227g, 5.0:1 devirli, 3.6 kg draglı ve 1 turda 63,5cm sarım yapıyor. Ceymar-40 ise 265g, 5.0:1 devirli, 6 kg draglı ve 1 turda 73,7cm sarım yapıyor. Yani ceymar-40 tercih etmek ekstra 38 gram getirirken yanında daha yüksek drag gücü ve daha hızlı sarım imkanı veriyor. 25' lik olanla büyük balık çekilmez mi? Elbet çekilir. Eğer lüfer familyası peşinde koşacaksanız ben olsam 25 i tercih ederdim. Ancak trofe levrek vs. de avlayabilirim diyorsanız 40 daha ideal olur bence.

V-system kendim kullanıyorum, kırılma gibi bir sorun yaşamadım. Esnek bir kamış olduğu doğrudur, fakat ne kimilerinin övdüğü kadar harika ne de kimilerinin yerdiği kadar berbat bir kamış olduğunu düşünmüyorum. Bazuka çanta avantajıyla beraber değerlendirilebilir bir kamış. Diğer kamışların (abu garcia hariç) farklı atarlı modellerini kullanmışlığım ya da denemişliğim var. Savage Gear kalitesiyle biraz daha öne çıkıyor bence. Ama elinize alıp incelemeden, elinize oturuşuna bakmadan tercih yapmayın bence. (Aynı şeyler makine için de geçerli) Kamış boyu ise kişinin boyundan ziyade avlandığı bölgenin şartlarıyla alakalı. Su seviyesine yakın yerlerden avlanacaksanız 270cm uzun kalır aksiyon verebilmek için. İstanbul gibi spin meralarının genelde sudan yüksekte olduğu yerlerde ise 240cm (ya da daha kısa) kamış yorar. 270cm (hatta yerine göre 300cm) iyidir diye düşünüyorum.

OkNisT bunu beğendi.
  5. matu

matu Aktif Üye

ben bu arada shımano catana 4000 fc kullanıyorum menunum ceymarla kafa kafaya bır makina ama bana gore artıları daha fazla bana gore tabıkı(100 gr daha agır..)

OkNisT bunu beğendi.
  6. fishbone_team

fishbone_team Aktif Üye

Selam hosgeldin ayni mantikla ben topladim imzamda gorundugu gibi fakat cok fazla vakit ayiramadim istanbuldamisiniz?

OkNisT bunu beğendi.
  7. SpinnerX

SpinnerX Yeni Üye

Kamış için halkaların Fuji veya SIC olmasına dikkat edip ve fazla ucuza kaçmazsanız gerisi sadece tercihinize kalıyor; Esneklik seviyesi, atarı, uzunluğu vs...

İki hafta önce kamışımı değiştirdim ve Daiwa Crossfire 2.7m 14-56 aldım ve memnunum.

OkNisT bunu beğendi.
  8. OkNisT

OkNisT Üye

Arkadaşlar değerli yorumlarınız için teşekkürler yazılan her cümle yeni birşey öğrenmemi sağlıyor daha öncede belirttiğim gibi surf kamış haricinde farklı bir kamışla avlanmadım :)
    Makina konusunda kendimi netledim, Okuma Ceymar FD CY40
    Olumsuz pek birşey duymadım kullananlar genellikle memnun, ürünleri sipariş geçmeden önce gidip inceleyecem son karı o zaman verecem zaten pis bir huyum var birşey almadan önce a-dan z-ye herşeyini bilmem lazım :) fakat mümkün oldukça net gitmek istiyorum ürünlere bakmaya, makinayı 25lik almayı düşündüm fakat Samsunda Eskişehirde Bilecikde istanbulda barajda, boğazda :) fırsat buldukca farklı yerlerde avlanıyorum hani bu makina bu kamışın sadece şunun için kullanacam diyecek kadar zengin değilim açık konuşmak gerekirse :) etinden sütünden faydalanırım hertürlü :) onun için 40lık makinada karar kıldım pek anormal bir durumda değilmiş sanırım :)

ip mi, misinamı diye düşünürken ip biraz daha zahmetli oluyormuş sanırım :)
    Mono misina diye birşey varmış onları inceleyecem.
    kamış konusunda kararsızlık devam ediyor kafamda Okuma V-Systemi eledim.

A.slm Hoşbuldum, hocam sen toplamışsın ama harbiden ne bulursan toplamışsın :)
    Evet istanbuldayım.

Hocam yukarıda yazdığım kamışlar bu özellikleri barındırıyor sanırım ?
    Daiwa Crossfire 2.7m Hayırlı olsun banada bir abim tavsiye etti onada bakacam :)

Son düzenleme: 8 Kasım 2016
  9. matu

matu Aktif Üye

v sytem elenıcek bır kamıs değil ama butce meselesi bunu soylıyeyım cok alıcısı kullanıcısı ve buna has beğenenı ve begenmıyenı var..ben bır acemı olarak soylıyebılırımkı bunu yenı başlıyanından tut ben bu ısı yedım bıtırdım dıyen bıle bu kamısı almış kullanmıştır çünki çoookkk populer..mısına konusunda orgu ve mono kullandım ve suanda orgu kullanıyorum ..esnemedıgı ıcın vuruslar ne hıssedılıyor fakat ılk baslarda dolanma cok yasanıyor ve pahalı..kendo orgu mısınaları kullanan ve memnun olan cok var en azından cope atsan dahı ıcın acımaz..mono mısına bıldıgımız mono mısına bulursan daiwa mega bass 0,25 veya trubucco super soft onerırım cok ıyıler..40 lik makına kesın net olsun ben dun spın kamısı yemlı avda kullandım banamısın demedı bogazda..daha kucuk boyutlular evet daha hafıf ama yıne 40 lık ideal..şu andan av roparlarına bakıyorum ust segment harıc kamışlarda herkez 2 seçim yapmıs bunu bıl sende bakarsan gorursun ;
    1.si shımano catana 10-30 veya 10-40
    2.si okumavsytem 10-40

bunu spin avın ile ugrasıpta(ust segment kamıslar harıc) 20 avdan 16 sı bu ıkı kamış tercıhını yapmıs...ıkısıde senı uzmıcek..asıl senı uzekcek olan sahte secımlerı kamıs makıne para deil aldıgım sahtelerle halde ortak iş kurardum(arkadaşlarım öyle diyor)

cemalettin bunu beğendi.
  10. pegasustoni

pegasustoni Aktif Üye

Geçen Cumartesi Karaköy ' den Ryobi Leader 2.55 cm 10-40 gr atar spin kamış aldim gayet güzel ve fiyatida uygun. Nakit 100 tl taksitli alirsan 125 tl. Aynı kamistan abimede aldik. Makine olarak abime Okuma Ceymar 40 aldik.( Gayet güzel ve başarılı bir makine). Bende Fishtech Neon 40 aldım 85 tl. Makina gayet hoşuma gitti. 9 bilyali ve 5.2.1 deviri var. Parça temini sağlandığından ve fiyati uygun oldugundan hiç düşünmeden aldım. Nakitte %15 indirim yapıyor. İlgilenirsen adresini veririm.

11. BS Okuru

BS Okuru Misafir

okuma inspirayı öneririm yedek kafada var plastik ama iş görür baya birine mono diğerine ip avda yedek makineye de gerek kalmaz :) okuma ceymarda iyidir bence rast gelsin herkese :) Yedek kafası var diye inspirayı öneriyim dedim :) yinede iyice araştırın bence

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Kasım 2016
    Serdar0405 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş