Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yeni Başlayana "hedef Balığın Ne" Diye Sormak

Orhan Kılıçaslan

Aktif Üye
Adı
Orhan K.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
5 metre bedene 1 igne bir midye ekmekle pideyle bile balik yakalanir illaki sahteye makinaya kamisa ona buna gerek yok size anlatilanlari dinleyin acele etmeyin balik bugun olmaz yarin olur bilmediginiz malzemelere bos yere paralar harcamayin isinize yarayacak ekipmanlar alin size burda dil doken herkez bu yollardan gecti acemiligimizde bizde saldiriyorduk dukkanlardaki malzemelere balik tutabilmek icin sonrasinda ogrendikki hersey zamanla uygulaya uygulaya deneye deneyeeee oluyormus

Son düzenleme:

Outdoor

Üye
Adı
Çağatay
Kan Grubu
A Rh Pozitif
vardır illa ki geniş bi aralığa hitap eden sahte yem çeşidi. çok samimi söylüyorum. oturup düşününce kafamda hedef bi balık belirmiyor.

dostum siz once ne tutmak istediginizi bir ogrenin sonra onca kisinin dediklerini uygulayin baska birseye kafa yormayin..bir suru msj yazdiginiza karsilik onlarca kisi size yardim ediyor halaaa birseyleri anlamakta israr ediyorsunuz
youtube'da antalya bölgesinde

baby jig yazıyorum tral, zargana, melanur, istavrit, barakuda, palamut, yazılı orkinos, levrek avları var.
sandeel silikon yazıyorum levrek, lüfer, istavrit, baraküda, tral, kefal, çipura, kofana, yazılı orkinos avları var.

videoların çekim tarihlerini inceliyorum. yılın geneline yayılmış durumda. avların geneli gündüz, berrak suda yapılmış. her iki sahte çeşidi de benim takımımla atabileceğim türden.

iki farklı yem neredeyse aynı türde balıkları yakalıyor. bu yemler yılın her mevsiminde kullanılmış. yukarıdaki türler antalya bölgesinde çıkan balıkların sanırım 2/3 sini oluşturuyor. ben bu bilgiyi bilenlerden alamıyorum, youtube videolarından bu sonucu çıkarıyorum.

yani şu iki öneriyi verecek insan bulamıyorum. bunun yerine bana neredeyse su ürünleri fakültesine başlamamı önereceksiniz. benim için şu an tral da aynı balık, kefal de, orkinos da aynı balık. bunlara ben şu an "balık" olarak görüyorum.

e madem bu balıkların biri olmasa öteki, öteki olmazsa bir başkası değişik mevsimlerde antalya'da avlanabiliyor, madem ufak jigler bu balıkların bir çoğunu yakalayabiliyor (videoların yalancısıyım), e öyleyse örneğin hafif jigler birçok çeşit balığa hitap eden, antalya'da yeni başlayanlar için başlangıçta netice alabilecekleri bir yem değil midir. gece ve gündüz için 4-5 çeşit renk tercih edip "bir şeyler" yakalayamaz mıyım.

benim bu başlığı açmaktaki amacım, bu bilgiyi işletmecilerden, forumlardan veya bu işi anlatanlardan alamadığım için sitem etmekti. 20 yaşında bir delikanlı, 20 saniyede derdimi anlayıp, hedef balık diye ısrar etmeden "bak abi bundan kullanıyorum, 4-5 çeşit balık aldım, hiiç başka yemle uğraşma" dedi.

Mustafa BİLGE

Aktif Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Arkadaşlar balıkla alakalı ortamlarda (forum, mağaza, deniz) soru sorunca (yeni başladığımı belirtmeme karşın) "hedef balığın ne" diye soruyorlar.

kendimi ele alacak olursam, 40 yaşından sonra bu işe heves ettim. balık avına sıra gelene kadar bir çok hobiyle uğraşıyorum. yani bu olayı hayatımın merkezine alacağımı sanmıyorum. oltayı sallayıp "bir şeyler" çekmek yetecek (başlangıç için), ayrıca balık türlerini de tanıdığım söylenemez. Balıkçı tezgahında gördüğüm çipura, levrek, hamsi, sardalya, ton, mezgit gibi standart balıkları tanıyorum o kadar.

şimdi arkadaşlar, yeni başlayan birine "hedef balık" sormak absürt kaçmıyor mu sizce? belli ki "bi şeyler" çekmek için kıvranıyorum. üstelik hedef balık sorduklarında "hiç fark etmez" diye belirtmeme karşın ısrarla hedef balık soruyorlar :)

en son balık malzemeleri mağazası ziyaretimde sahte seçiminde gene bu olay karşıma çıktı. arkadaşa "yahu bir şey ver, attığımda bir şey çıkarsın" diyorum, yok "hedef balık" diyor başka bir şey demiyor. la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim..

neyse ağzından cımbızla laf alarak baby jiglerin bir çok balığa hitap eden sahteler olduğu sonucuna vardım. bunu da "şu sahteyle ne tutulur, bununla ne tutulur" diye sıradan sorarak öğrendim. en çok balığı baby jigde saydı :) şu alemde biraz empati kıtlığı var bilginiz olsun.
:D:D:suspus::srnsml:

Apathetic

Daimi Üye
Adı
Kyhn Kygl
Kan Grubu
O Rh Pozitif
youtube'da antalya bölgesinde

baby jig yazıyorum tral, zargana, melanur, istavrit, barakuda, palamut, yazılı orkinos, levrek avları var.
sandeel silikon yazıyorum levrek, lüfer, istavrit, baraküda, tral, kefal, çipura, kofana, yazılı orkinos avları var.

videoların çekim tarihlerini inceliyorum. yılın geneline yayılmış durumda. avların geneli gündüz, berrak suda yapılmış. her iki sahte çeşidi de benim takımımla atabileceğim türden.

iki farklı yem neredeyse aynı türde balıkları yakalıyor. bu yemler yılın her mevsiminde kullanılmış. yukarıdaki türler antalya bölgesinde çıkan balıkların sanırım 2/3 sini oluşturuyor. ben bu bilgiyi bilenlerden alamıyorum, youtube videolarından bu sonucu çıkarıyorum.

yani şu iki öneriyi verecek insan bulamıyorum. bunun yerine bana neredeyse su ürünleri fakültesine başlamamı önereceksiniz. benim için şu an tral da aynı balık, kefal de, orkinos da aynı balık. bunlara ben şu an "balık" olarak görüyorum.

e madem bu balıkların biri olmasa öteki, öteki olmazsa bir başkası değişik mevsimlerde antalya'da avlanabiliyor, madem ufak jigler bu balıkların bir çoğunu yakalayabiliyor (videoların yalancısıyım), e öyleyse örneğin hafif jigler birçok çeşit balığa hitap eden, antalya'da yeni başlayanlar için başlangıçta netice alabilecekleri bir yem değil midir. gece ve gündüz için 4-5 çeşit renk tercih edip "bir şeyler" yakalayamaz mıyım.

benim bu başlığı açmaktaki amacım, bu bilgiyi işletmecilerden, forumlardan veya bu işi anlatanlardan alamadığım için sitem etmekti. 20 yaşında bir delikanlı, 20 saniyede derdimi anlayıp, hedef balık diye ısrar etmeden "bak abi bundan kullanıyorum, 4-5 çeşit balık aldım, hiiç başka yemle uğraşma" dedi.
ava cikmaya basladiktan sonra anlaycaginiz bir olgu var balik avinda o da ‘kismet’tir.. yanyana ayni sahteyi atan 5 kisiden biri olursunuz ve en ortadaki kisi baligi alir, mera bilgisi sarttir ayrica.. siz illa bir balik yakalamak istiyorsaniz herkesin israrla soyledigi gibi su an en cok hangi balik yakalaniyorsa onu ‘hedef’leyin.. liman icine kibris takimla ekmek sarip atin, kefal yakalamaya calisin, baska avlananlar varsa izleyin.. gene samandirali takima ikili-uclu igneye ekmek takip atin sizin bolgede bol olan sokar baligini yakalamaya calisin (dikenleri zehirlidir) siz elinize olta aldiginizda saniyorsunuz ki hemen herseyi yakalayabilirim ancak oyle degil.. herkesin israrinin sebebi bu.. burda bu konuda bizimle inatlasacaginiza (ki gercekten gerek yok herkes yardimci olmak istiyor) cikip bakin insanlar neler avliyor.. baby jig dediginiz sahte ile ben denememe ragmen hic balik alamadim misal.. bu kisiden kisiye degisen bir deneyimdir, zamanla olusur..

Son düzenleme:

finansaldanışman

Aktif Üye
Adı
Erdem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Aslında ben arkadaşımızı büyük çoğunlukla anlıyorum.80 li yıllarda tekne ile balığa çıkarken elimizde el oltası 10 lı beyaz tavuk tüylü 7-8- nolu iğneli çapari takımı ile avlanıyorduk.Ne jig vardı,ne sahte.Kırlangıcı,iri kolyozları,çinekopları ki o çinekopları bu gün sarıkanat diye alırsınız ve hatta lüferleri bile almışlığımız var.Bizde çıktığımızda hedef balığımız şu diye çıkmıyorduk.Gelen bize de süpriz oluyordu.O zamanları bilen arkadaşlarım hatırlar.Öyle sahteler,kamış ve makine türleri FC misinalar yoktu.En üst düzeyler, teknede zoka,karada kaşıktı.Ama asıl avcılık iğneye istavrit sardalya yada midye ile paran varsa ( o zamanlar lüks yemekti)karides takıp sabırla bekler ve ne çıkarsa bahtına dersin.
Ancak aradaki fark şu.O zamanki balık yok.Eski yuva yerleri,yumurtlama alanları bilinçsiz avcılıkla yada sanayi ülkesi olma adına ya yok edildi ya da kirletildi.Bu yüzden balık avı da evrimleşerek daha hedef odaklı,az olan balığı daha cezbeden,kıyıda 50 kişi cuma namazında saf sıkılaştırmış gibi balık avlarken o balığın senin oltana gelmesini sağlayacak yada en azından ihtimalini arttıracak yönde geliştirildi.Eğer dediğim o eski yıllarda bu konu açılsaydı denilecek şey alın bir ağırlıkla iğne ucuna yem takıp denize atın illa bir şey gelir.Evet mutlaka tutardınız.
Siz doğa sporlarıyla uğraşıyorsunuz.O nedenle teori ile deneyim arasındaki farkı en iyi sizin bilmeniz gerekir.Doğru ekipmana sahip değilseniz bir dağ tırmanışında hayatınızın tehlikede olduğunu bilirsiniz.Oysaki gene videolarda çıplak ellerle düz dağlara tırmanan dağcı videoları bulabiliriz.Bu sizin de yapabileceğiniz anlamına gelmez.
Şöyle düşünün.Aynı standart ekipmanla ben her dağa tırmanır her doğal yerde gezerim diyebilirmisiniz?Hemde daha yeni başlamışsanız.Buzda tırmanmak için bile özel ayakkabı almanız gerekirken yumuşak karda başka bir ayakkabı aparatı kullanmanız gerekir.Arabanızla bile giderken soğukta antifriz, zincir veya kış lastiği almak zorunda kalıyorsunuz.
Balıkçılığı da bu şekilde düşünürseniz kafanızı kurcalayan sorular hakkında cevap bulabileceğinize eminim.Sonuçta ben size gelsem dağa tırmanmak istiyorum ve doğada gezmek istiyorum ama hedef dağım ve doğam yok.Ancak Evereste de tırmanayım amazonda da kaybolayım,sahra çölünde de kum tepelerini aşayım aynı ekipmanla dersem ve daha yeni başladım ama çok video izledim dersem sanırım terbiyenizden ötürü hafif bir tebessüm eder,hepsinin aynı malzemelerle yapılamayacağını,her doğa sporunun ve aktivetisinin özel ekipmanlara ayrı ayrı ihtiyaç duyduğunu belirtir ve en önemlisi ilk başta bu konuda deneyim kazanmamızı belirtip bizi gönderirsiniz.
Yok geldi bir acemi de der, ne var ne yok da satabilirsiniz.O ayrı.Ahlaki sorumluluk kişiye kalmıştır.
Balık tutmak, önce deneyim sonra sabır işidir.Ekipman bunlardan sonra başlar.Yeterli deneyiminiz varsa ki buradaki arkadaşlarımız inanın sizi eleştirmek için değil yardımcı olmak için bu kadar konuları uzattılar, kendinize özel en iyi ve doğru takımı kurmamanız için bir sebep yok.Ayrıca ilerde kendi olta takımlarınızı da yapmaya başlarsanız deneyim süreciniz hızlanacaktır.Arkadaşların bir kere kullanıp attığı takımları alıp yeni takımlar yapıyorum.Gayet güzel de balık avı yapabiliyorum.
Son olarak deneyimli arkadaşlarımızın sunduğu size uyan fikirleri biriktirin.Bunun üzerine kendi yol haritanızı belirleyin.Böylece kaybolmazsınız.Tabi cebinizde yanmaz.
Burada 40 kişiden fazla olduğumuz için kuyuya atılan tüm taşları atan kişiye onun için değerli olacağını düşündüğümüzden ve yardımcı olmak maksatıyla çıkartır ve iade ederiz.Umarım sizde bizlerin iyi niyetle size yardımcı olmak istediğimizi anlamışsınızdır.
Bol trofeli avlar dilerim.

Mustafa BİLGE

Aktif Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
:)
Dostum öncelikle , Rastgele...

konunun tamamını işimin yoğunluğu nedeniyle okuyamadım. bu nedenle arkadaşların ne cevap verdiğini bilemiyorum,, son mesajinizin içeriğinden tatmin olmadığınızıda sezdim. bu nedenle de iş yoğunda olsa bir hobi daşı kaybetmemek için işi biraz bekleterek sorunuza nacizane kendimce cebap vereyim...

Öncelikle gerek satıcılar gerek hobidaşlar tarafından sorulan hedef balık ne sorusu size daha verimli cevap verebilin mesi açısından erdem bir soru olduğu gibi birde sizinle muhabbeti kestirip atmak yerine bir sonraki sorunuza daha sağlıklı cevap verile bilmesi için .....

Satıcı tarafından size bu soru soruluyorsa o yönde satış yapılmak isteniyorsa bu da iyidir... diyer türlü saten av bayii indeki bütün malzemeler balık tutmak için dolayısıyla yeni başlayan birisi olarak satıcı elinize satılmayan bir kaç malzeme tutuşturup göndere bilir. keza böyle olaylarla bir çok yerde karşılaşıyoruz. ve ayrıca bu tür satış yapan av bayılerinide sosyal medyadan teşir ederek hobidaşları uyarmaya da özen gösteriyoruz ki sizin gibi yeni başlayan arkadaşların başına böyle olaylar gelmesin...

"hedef balık ne"
İşiniz ve ya diğer hobilerinizi bilseydim onlar üzerinden örnek verirdim. daha net anlaşıla bilmesi için...

Yeni başladığınızı masajlarınızdan okudum bir çok youtube video larını izlediğinizi de ve bunlara verdiğiniz yorumuda ....
Herne kadar videolar da balık tutanları incelesenizde her balığın avında kendine göre bir tercübe birikimi ve takım kombinasyonu, takım kobinasyonunun da kişinin avlanma zevkine göre ceşitleri vardır.
bir çok arkadaşın olduğu gibi benim arbam da ve evimde aşağı yukarı her türlü balık avı için envayi çeşit av malzemesi var ancak bir şey itiraf edeyim Antalya ' ya senede 1, ,2 kere 20 senedir gelirim daha o videolarda izlediğiniz at çek avlarından beceremedim. formda bir çok arkadaştan bir çok tavsiye almama nazaran... şans,.. :)

evet bim den A101 den bir takim alıp ucuna 3 lü dip takip iğneye de tavuk göğüsü taktınmı illaki bi balık oltaya tekabül edecektir. (sanırsam sorularınıza istediğiniz cevap bu)

rastgele

Mustafa BİLGE

Aktif Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Aslında ben arkadaşımızı büyük çoğunlukla anlıyorum.80 li yıllarda tekne ile balığa çıkarken elimizde el oltası 10 lı beyaz tavuk tüylü 7-8- nolu iğneli çapari takımı ile avlanıyorduk.Ne jig vardı,ne sahte.Kırlangıcı,iri kolyozları,çinekopları ki o çinekopları bu gün sarıkanat diye alırsınız ve hatta lüferleri bile almışlığımız var.Bizde çıktığımızda hedef balığımız şu diye çıkmıyorduk.Gelen bize de süpriz oluyordu.O zamanları bilen arkadaşlarım hatırlar.Öyle sahteler,kamış ve makine türleri FC misinalar yoktu.En üst düzeyler, teknede zoka,karada kaşıktı.Ama asıl avcılık iğneye istavrit sardalya yada midye ile paran varsa ( o zamanlar lüks yemekti)karides takıp sabırla bekler ve ne çıkarsa bahtına dersin.
Ancak aradaki fark şu.O zamanki balık yok.Eski yuva yerleri,yumurtlama alanları bilinçsiz avcılıkla yada sanayi ülkesi olma adına ya yok edildi ya da kirletildi.Bu yüzden balık avı da evrimleşerek daha hedef odaklı,az olan balığı daha cezbeden,kıyıda 50 kişi cuma namazında saf sıkılaştırmış gibi balık avlarken o balığın senin oltana gelmesini sağlayacak yada en azından ihtimalini arttıracak yönde geliştirildi.Eğer dediğim o eski yıllarda bu konu açılsaydı denilecek şey alın bir ağırlıkla iğne ucuna yem takıp denize atın illa bir şey gelir.Evet mutlaka tutardınız.
Siz doğa sporlarıyla uğraşıyorsunuz.O nedenle teori ile deneyim arasındaki farkı en iyi sizin bilmeniz gerekir.Doğru ekipmana sahip değilseniz bir dağ tırmanışında hayatınızın tehlikede olduğunu bilirsiniz.Oysaki gene videolarda çıplak ellerle düz dağlara tırmanan dağcı videoları bulabiliriz.Bu sizin de yapabileceğiniz anlamına gelmez.
Şöyle düşünün.Aynı standart ekipmanla ben her dağa tırmanır her doğal yerde gezerim diyebilirmisiniz?Hemde daha yeni başlamışsanız.Buzda tırmanmak için bile özel ayakkabı almanız gerekirken yumuşak karda başka bir ayakkabı aparatı kullanmanız gerekir.Arabanızla bile giderken soğukta antifriz, zincir veya kış lastiği almak zorunda kalıyorsunuz.
Balıkçılığı da bu şekilde düşünürseniz kafanızı kurcalayan sorular hakkında cevap bulabileceğinize eminim.Sonuçta ben size gelsem dağa tırmanmak istiyorum ve doğada gezmek istiyorum ama hedef dağım ve doğam yok.Ancak Evereste de tırmanayım amazonda da kaybolayım,sahra çölünde de kum tepelerini aşayım aynı ekipmanla dersem ve daha yeni başladım ama çok video izledim dersem sanırım terbiyenizden ötürü hafif bir tebessüm eder,hepsinin aynı malzemelerle yapılamayacağını,her doğa sporunun ve aktivetisinin özel ekipmanlara ayrı ayrı ihtiyaç duyduğunu belirtir ve en önemlisi ilk başta bu konuda deneyim kazanmamızı belirtip bizi gönderirsiniz.
Yok geldi bir acemi de der, ne var ne yok da satabilirsiniz.O ayrı.Ahlaki sorumluluk kişiye kalmıştır.
Balık tutmak, önce deneyim sonra sabır işidir.Ekipman bunlardan sonra başlar.Yeterli deneyiminiz varsa ki buradaki arkadaşlarımız inanın sizi eleştirmek için değil yardımcı olmak için bu kadar konuları uzattılar, kendinize özel en iyi ve doğru takımı kurmamanız için bir sebep yok.Ayrıca ilerde kendi olta takımlarınızı da yapmaya başlarsanız deneyim süreciniz hızlanacaktır.Arkadaşların bir kere kullanıp attığı takımları alıp yeni takımlar yapıyorum.Gayet güzel de balık avı yapabiliyorum.
Son olarak deneyimli arkadaşlarımızın sunduğu size uyan fikirleri biriktirin.Bunun üzerine kendi yol haritanızı belirleyin.Böylece kaybolmazsınız.Tabi cebinizde yanmaz.
Burada 40 kişiden fazla olduğumuz için kuyuya atılan tüm taşları atan kişiye onun için değerli olacağını düşündüğümüzden ve yardımcı olmak maksatıyla çıkartır ve iade ederiz.Umarım sizde bizlerin iyi niyetle size yardımcı olmak istediğimizi anlamışsınızdır.
:harika: üstadım elinize sağlık ...

[QUOTE="az olan balığı daha cezbeden,kıyıda 50 kişi cuma namazında saf sıkılaştırmış gibi balık avlarken[/QUOTE]
:koptum::koptum:

... rastgele..

Son düzenleme:

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Ben firmamı kurarken düşünerek bu ismi buldum www.hedefbalik.com :) Soranlara kızmayın bence. Nedeni ise her balığın avlanma tekniği ve malzemesi farklı. Her balık her yerde çıkmıyor. Öncelikle siz bilgi vermelisiniz. Örnek olarak; şu bölgede avlanacağım.. Şu balıklar çıkıyormuş. gibi örnekler vermelisiniz ki size doğru ekipmanı verebilsinler.
abi başlık viral reklam olabilir mi? :p:D:D

Mustafa BİLGE

Aktif Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
:harika: üdtadım elinize sağlık ...

kıyıda 50 kişi cuma namazında saf sıkılaştırmış gibi balık avlarken
:koptum::koptum:

rastgele..