Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yolculuk Süresi Sorunu

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında ArdaCmr tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. ArdaCmr

ArdaCmr Yeni Üye

Merhaba abilerim, ustalarım forumda yeniyim. Kütahya'da ikamet ediyorum :)
    Geçtiğimiz günlerde koç marinden 4.55 tekne ve 20 lik tohatsu motor aldık 4 zamanlı. Bandırma kısmından marmara adası çınarlı köyüne yolculuğa çıkmak istiyoruz. 5 kişi olacağız 3 tane 70lik 2 tane 90lık insan olacak teknede. (Tekne fiber kendi başına 250 kilo civarı motor 50-55) (390+250+50=690 yarım tondan fazla olacağız anlaşılan) Full devirde yolculuğumuz kaç saat sürer, tekne ne kadar hız yapar? Yolculuk başlangıcından bitişe kaç litre benzin yakar?Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim iyi günler dilerim :)

Motor özellikleri;
    Hacim- HP : 351 cc 21,41
    Devir : 5400-6100
    Ağırlık : 51.5KG. S -53KG L -55,5KG EPL
    Motor Tipi : 4 ZAMANLI 2 SİLİNDİR
    Pervane Gücü : 20 14,7 KW
    Soğutma : SU SOĞUTMALI
    Şaft : 15/20
    Yakıt : KURŞUNSUZ BENZİN /DEPO 11 LT.
    Dişli Oranı : 2,15 13:28

MANUEL MARŞLI

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Çok zor ve tehlikeli bir yolculuk olur diyebilirim.
    Bu tarz tekne ve motorlar kıyı kıyı gitmek için.
    Bununla fazlaca açılır da kötü bir havayla karşılaşırsanız felaketiniz olabilir.

İlle de gidilecekse kıyı kıyı yol alarak adaya en kısa mesafenin olduğu bir kıyıya ulaştıktan sonra gidilmeli.

Son düzenleme: 27 Temmuz 2018
    depthmeter ve Ersin1903 bunu beğendi.
  4. BS Okuru

BS Okuru Misafir

Aynı marka ve boyutta teknem var.Bu tekne ile zaten 3 yetişkin bence sınır kapasite ve tecrübelerime göre denizde birkaç
    saatten uzun yolculuk planlamanız tehlikeli olur. Uzun yol romorkü ile avlanmayı planladığınız bölgeye mümkün olduğu kadar yaklaşarak suya inmeniz mantıklı olacaktır.Şunu da belirtmekte fayda var tekneyi suya indireceğiniz yeri de önceden belirleyip kontrol etmenizde fayda var.

gencery ve Mektupla bunu beğendi.
  5. ferhat920

ferhat920 Aktif Üye

Bu yolculuk Bandırma'dan değil Erdek'ten sonraki İlhanköy limanından yapılırsa daha kısa sürer.
    Ancak bahsettiğiniz tekne için 5 kişi çok çok çok fazla. Bunun ideali 2 veya maksimum 3 kişi olmalı.
    Motoru yeni aldık diyorsunuz? İlk kez suya inecekse, ilk kullanımda tam gaz yapmamalısınız. Rodaj sorunu olabilir ve motorunuz ömrü kısalabilir. Satın aldığınız yerden bu konuyla ilgili bilgi alsanız iyi olur.
    Çınarlı köyü adanın neresinde bilmiyorum ama İlhanlar'dan Marmara'ya 3 kişi ile yaklaşık bir saat on beş dakika ile bir buçuk saatte gidersiniz diye tahmin ediyorum (havanın yatık, dalgasız olduğunu ).

Ben olsam beş kişi o tekne ile oraya kesinlikle gitmeye çalışmam. Erdek'ten Marmara adasına giden arabalı feribotlar var, hiç macera aramayın derim. hem güvenli olur ve benzinden daha ucuza gelir emin olun.

gencery ve Mektupla bunu beğendi.
  6. Nedim Ceylan

Nedim Ceylan Aktif Üye

Yakıt biter

Mektupla bunu beğendi.
  7. katilhamsi

katilhamsi Aktif Üye

Birde şu sıralar çok değişken hava şartlarını göz önünde bulundurun...

8. yeknet

yeknet Aktif Üye

Bütün Kapıdağı dolaşmak mantıksız. Bir romörk ayarlayıp İlhanköy'den denize indirin. Bir de neden 5 kişi, küçücük tekne ile gitmek zorunda mı? 2 kişi götürebilir. Diğer 3 kişi Erdek'ten feribota binebilir.

ArdaCmr bunu beğendi.
  9. ArdaCmr

ArdaCmr Yeni Üye

Teşekkürler tavsiyeleriniz için, tekneyi 3 büyüğe bırakmak en mantıklısı olacakmış gibi duruyor. Daha önceden tecrübe etmediğim için 5 kişinin nasıl bir yük olacağını kestiremedim. Peki 3 kişiyle yolculuk ne kadar sürer?

10. ArdaCmr

ArdaCmr Yeni Üye

Tekneyi en az 3 kişiye bırakmak zorundayım, 2 kişinin acemilik belgesi yok 20lik kullanamazlar 0 tekneden olmayalım. Teknede dedem(80+) de olacağı için biraz endişeliyim o yüzden 3 kişi şuanlık tercihim.

11. ArdaCmr

ArdaCmr Yeni Üye

İlhanköy fikri aklıma yatmadı değil :D yolculuk 69 dan 19.8 kilometreye düşüyor

Sayfayı Paylaş