Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yunan adalari icin spin takim onerisi

yasar01

Yeni Üye
Adı
yasar
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Merhaba arkadaslar, spin tecrubem hic yok ama hep icimde kalmistir simdi neden olmasin diyip Yaklasik 5 haftalik Yunanistan seyehatinde yanima bir set almak istiyorum. Yunan adalarinda(egedekiler) ne avlanir bir bilgim yok, biraz arastirdim ama Yunanca forumlardan da pek bir sey anlasilmiyor ki sizlere avlanabilecek baliklarin bilgisini veremiyorum.

Forumda neredeyes son birkac yillik konulari okudugumu belirtmek isterim, bunun sonunda da bana 3000-3500'luk bir makine uygun diye dusunuyorum. Teknede olmayacagim kayalik bolgelerden avlanacagim. Kamisin araca sigmasi gerek, hem de makineyle uyumlu olmasi acisindan sanirim maksimum 270'li birsey isimi gorur.

Makine ve kamisin otesinde olta, igne ve diger gerek olacak seylere hic dikkat etmedim, sizlerin su igneden al, su oltayi al, takim yapmak icin ekstra ihtiyacin olacak seyler sunlar derseniz onlari alacagim direk. Ilk etapta belki 5-10 tane sahte alip sonrasinda adadaki balik dukkanlarina da bakabilirim.

Butce olarak makine ve kamisa 200 euro gibi bir butce ayirdim, 50-100 euro kadar da olta, igneler, sahteler, adini bilmedigim kucuk metal aparatlar(igne ile oncu olta arasina falan baglanan donen seyler :) ) icin ayirmayi dusunuyorum.

Yurtdisinda yasadigim yer denize 3-4 saatlik mesafede(Fransa-Italya siniri) belki yil boyunca uygun sezonda haftasonlari denize de gidebilirim, onu haricinde etrafimda bol bol nehir var nehirde avlananlari da goruyorum ama niyeyse bana cok cazip gelmiyor, deniz bir baska sanirim.

Tavsiyeleriniz icin simdiden tesekkurler.

Forumu okuduktan not aldigim makine ve kamislardan bu ikili indirimde gorunuyor suan:

Daiwa Legalis Lt 2020 3000 CXH (65 euros)
Savage Gear SG6 veya SG8
Legalis Seabass - 2.72m - 181g - P.14-42g (65 euro)

Son düzenleme:

yasar01

Yeni Üye
Adı
yasar
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Aslinda arama sonuclarina gore adalarda daha cok "shore jigging" yapiliyor sanirim.

Bedri35

Aktif Üye
Adı
Bedri
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Merhaba,

Öncelikle 5 haftalık bir Yunan tatiline gerçekten özendim :) Darışı başımıza diyelim. Umarım tatiliniz mükemmel geçer. Shore jig konusunda bilgim 0 denecek kadar az dolayısı ile spin avı düşünceniz hakkında yorum yapabileceğim. Yunan tarafında avlanan bir çok Yunan hobidaşın videolarını izleyen biri olarak 7-35 gibi bir spin kamışı sizi daha mutlu edebilir. Bir tık küçük sahte de atabiliyor olmak zaman zaman şansı ciddi arttırıyor. Yine izlediğim videolardan gördüğüm kadarıyla bölgede levrek, çipura gibi balıklar gırla bulunmakta. Dolayısı ile sahte alırken su üstü, az dalarlı ve dalarlı seçeneklerden her birinden en az 1 adet edinmekte fayda var. 7-35 gibi ya da 10-30 gibi atar aralığına sahip bir kamış alırsanız 3000 lik bir makine işinizi görecektir. Shore jig hakkında bilgisi olan arkadaşlarda o konuda size yardımcı olurlar diye düşünüyorum.

Şimdiden hem iyi tatiller hem de rastgele.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
20-25 grlok jiglerle shore jig yapmak mümkün.
Burada bir şeyler tavsiye etmeye çalışırken olta tutmaya, sahtelere aksiyon vermeye, düğüm atmaya yatkın olduğunuzu düşünüyorum.
Eğer daha önce kamış makina kullanmadıysanız hem işiniz, hem kayıplarınız çok olacak demektir.
En basit avlanma yöntemlerinden biri dip avlarıdır. Bunun için fırdöndünün ucuna bir m misina ekleyip ona da delikli kurşun geçirerek bir ara beden yapmak, onun da ucuna 40-50 cmlik bir misina ile iğne bağlamak. bu iğneye boru kurdu, sülünez, midye, yengeç ve hatta tavuk göğsü ve karides takarak denize attığınızda işe yarar ya da yaramaz balıklardan yakalamanız hemen hemen garanti.
Lütfen tanımadığın balıklara kesinlikle dokunma. ve çırpınırken sana temas etmesine de izin verme. Bunun için mutlaka bir balık maşası ve uzun burunlu bir pense yanında olsun.
Tehlikeli balıklardan olan İskorpit ve Trakonya Ege denizinde de bolca bulunur. Bu balıkları tanımaya çalış.
Rast gelsin

yasar01

Yeni Üye
Adı
yasar
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
çocukluktan beri baliga giderim aslinda ama tamamen amator ve bilinsiz bir sekilde dayilarimla takilirdim. Atmayi, cekmeyi, olta yapmayi, baglamayi, pisirip yemeyi vs biliyorum ama alet ve ekipmanlarin isimine hakim degilim.