Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

YURTDIŞINDAN GELEN ÜRÜNLERLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Bahadır Sarıca

Daimi Üye
Adı
Bahadır Sarıca
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bir hap bilgi de ben sorayım.
Uzun zamandır yurt dışından malzeme getirtmedim, bu yüzden son uygulamayı bilen arkadaşlar varsa ricam olacak;
700$ tutarında bir olta makinesi sipariş edeceğim. Sorum şu;

1- Cabelas, Basspro gibi güvenli sitelerden alırsam vergi ne kadar öderim? (Gene %20'si mi?) Ayrıca kargo firması gümrük işlemleri için para alır mı? PTT ile istersem gümrükte sorun yaşar mıyım?(İl İzmir)
2- e-bay 'den alıp, faturasını düşük yazdırsam ve kargoyu PTT istesem(normal kargo), gümrük geçişinde oran nedir?(Gene %20'si mi?) Ve düşük faturayı tabir caizse yerler mi?

Not: Cabelas ve e-bay fiyatları aynı.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

dogu

Aktif Üye
Adı
Doğu Eyler
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhabalar @Bahadır Sarıca abi, benim tavsiyem kesinlikle kargo PTT olsun aksi taktirde İstanbul gümrüğüne takıyorlar ve gümrükçü olmadan işini halledemiyorsun.
PTT de sorun çıkmıyor ve daha hızlı geliyor, faturayı düşük yazdırır isen (75Euro altı) gümrüksüz gelme ihtimali var olmadı adliye yanındaki ptt ye gidip gümrüğünü öder alırsın.
Ne alacaksın bilmiyorum ama rakuten e bakmanı da öneririm.
Görüşmek dileğiyle, iyi günler.

Bahadır Sarıca

Daimi Üye
Adı
Bahadır Sarıca
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhabalar @Bahadır Sarıca abi, benim tavsiyem kesinlikle kargo PTT olsun aksi taktirde İstanbul gümrüğüne takıyorlar ve gümrükçü olmadan işini halledemiyorsun.
PTT de sorun çıkmıyor ve daha hızlı geliyor, faturayı düşük yazdırır isen (75Euro altı) gümrüksüz gelme ihtimali var olmadı adliye yanındaki ptt ye gidip gümrüğünü öder alırsın.
Ne alacaksın bilmiyorum ama rakuten e bakmanı da öneririm.
Görüşmek dileğiyle, iyi günler.
Sevgili Doğu,
İlgin için teşekkürler. Çok eski bir alışverişimde(Cabelas'tandı) Istanbul gümrüğe takılan bir malzemem olmuştu. Dediğin gibi orada UPS veya DHL 'e çok ciddi para ödemiştim.(Gümrük işlemleri için) Onlarda giriş Istanbul'muş. Dediğin gibi normal kargoyu seçip PTT kanalıyla İzmir girişi(gümrük olarak) tercih etmekte fayda var.
Olta makinası getirteceğim Van Staal VS150. Rakuten'i bilmiyorum.
Sevgi ve selamlarımla...

OZAN IŞIK

Moderatör
Yönetici
Adı
OZAN
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Abicim artık çok kolaylaştı, %20 sini verip çıkartıyorsun, geçmişte kalan ürünün muhtemelen birden fazla olduğu için, dhl de ordinodan para kazandığı için ticari olarak sınıflandırılmıştır, bu yüzden sıkıntı yaşamassın, tek parça üründe vereceğin %20 vergi dışında belki ardiye olur, o da fazla tutuyor, en güzeli ptt den zar at, belki tutar :)

Bahadır Sarıca

Daimi Üye
Adı
Bahadır Sarıca
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Abicim artık çok kolaylaştı, %20 sini verip çıkartıyorsun, geçmişte kalan ürünün muhtemelen birden fazla olduğu için, dhl de ordinodan para kazandığı için ticari olarak sınıflandırılmıştır, bu yüzden sıkıntı yaşamassın, tek parça üründe vereceğin %20 vergi dışında belki ardiye olur, o da fazla tutuyor, en güzeli ptt den zar at, belki tutar :)
Sevgili Selahattin teşekkür ederim. Ptt kanalıyla 200 $ civarı bir rakam yazdırıp denemeye değer bence de...

Adı
Levent
Kan Grubu
A Rh Negatif
Uzun zamandır yurt dışından malzeme getirtmedim, bu yüzden son uygulamayı bilen arkadaşlar varsa ricam olacak;

1- Cabelas, Basspro gibi güvenli sitelerden alırsam vergi ne kadar öderim? (Gene %20'si mi?) Ayrıca kargo firması gümrük işlemleri için para alır mı? PTT ile istersem gümrükte sorun yaşar mıyım?(İl İzmir)
2- e-bay 'den alıp, faturasını düşük yazdırsam ve kargoyu PTT istesem(normal kargo), gümrük geçişinde oran nedir?(Gene %20'si mi?) Ve düşük faturayı tabir caizse yerler mi?

Merhaba. İlk önce şuna bir açıklık getirmek isterim. Hangi ülkeden ürün alırsanız alın ve ne yaparsanız yapın zaten bu ürün türkiyeye girdiği anda size ptt ile gelecektir. sizin seçebileceğiniz kargo bölümü sadece ve sadece yurt dışındayken hangi firmayla gideceğidir. o firmayı ise ürünü aldığınız ülkenin devlet postası hangisiyse onu seçin. çünkü özel kargolar yurtdışında birçok soruna ve karışıklığa neden olabiliyorlar. onun dışında ürün ülkemize girdikten sonra 75 euro nun üzeri bir fiyatı varsa %20 gümrük vergisi ödersiniz. ama kesin değil. mesela ben yurtdışından 500 dolara foto makinesi getirttim ve hiç vergi ödemeden aldım. ve bunun gibi birçok ürünü vergi ödemeden aldığım oldu. ancak bir çok üründe de vergi ödedim tabiki. bazen gözden kaçabiliyor. yurtdışından çok alışveriş yaparsanız eğer konuya vakıf olacaksınız. hayırlı günler.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref

Merhaba Bahadır
Cabelas minimum 26 USD olmak üzere ürün toplamının %20 si kadar taşıma bedeli alıyordu, eğer sistemini değiştirmediyse. Bu durumda facia bir kargo bedeli ödersin Cabelas için. Bu yöntemi ben hiç denemedim ama Cabelas'ın ayrıca Enhanced Shipping modeli var ki burada da vergileri peşin kesip garantili gönderiyorlar.
Bu şartlarda Cabelası listeden çıkarmak gerek bence.. :)

EBAY daha mantıklı bir seçenek gibi duruyor. Gerçi onda da import charge diye bir bedel istiyorlar gibi görünüyor.. :)

Olaya bir de şu tarafından bakmak lazım. Bana göre Van Staal'lar vitrinlik makinalar. :)

Klasik posta ile ile ülkemize giriş yapan paketler belirli bedelin üzerindeyse gümrük vergisine tabi. Bu Avrupa için 18, ABD ve diğerleri için %20 olmalı. Eğer şansın varsa hiç takılmadan da gelebilir.

Adı
mustafa
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Arkadaslar su an kusadasi pamucak aciklarindayiz hic bisi yakaliyamadik sakagbii balikta olan varmi durum nasil merak ettim

Bahadır Sarıca

Daimi Üye
Adı
Bahadır Sarıca
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba. İlk önce şuna bir açıklık getirmek isterim. Hangi ülkeden ürün alırsanız alın ve ne yaparsanız yapın zaten bu ürün türkiyeye girdiği anda size ptt ile gelecektir. sizin seçebileceğiniz kargo bölümü sadece ve sadece yurt dışındayken hangi firmayla gideceğidir. o firmayı ise ürünü aldığınız ülkenin devlet postası hangisiyse onu seçin. çünkü özel kargolar yurtdışında birçok soruna ve karışıklığa neden olabiliyorlar. onun dışında ürün ülkemize girdikten sonra 75 euro nun üzeri bir fiyatı varsa %20 gümrük vergisi ödersiniz. ama kesin değil. mesela ben yurtdışından 500 dolara foto makinesi getirttim ve hiç vergi ödemeden aldım. ve bunun gibi birçok ürünü vergi ödemeden aldığım oldu. ancak bir çok üründe de vergi ödedim tabiki. bazen gözden kaçabiliyor. yurtdışından çok alışveriş yaparsanız eğer konuya vakıf olacaksınız. hayırlı günler.
Sevgili Levent, bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Yurt dışından alişveriş sıkĺığım yılda 4-5 geçmez, bir de araya uzun zaman girince malum Türkiyede an be an kanunlar kurallar değiştiginden son durumu ogrenmek istedim. Siz 500dolarlik fotograf makinasini getirtirken fatura mevcut muydu? E bay gibi bir yerden mi getirtmiştiniz? Yahut düşük faturamı düzenlettirmiştiniz datıcıya?
Sevgi ve selamlarımla. ..

Bahadır Sarıca

Daimi Üye
Adı
Bahadır Sarıca
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Merhaba Bahadır
Cabelas minimum 26 USD olmak üzere ürün toplamının %20 si kadar taşıma bedeli alıyordu, eğer sistemini değiştirmediyse. Bu durumda facia bir kargo bedeli ödersin Cabelas için. Bu yöntemi ben hiç denemedim ama Cabelas'ın ayrıca Enhanced Shipping modeli var ki burada da vergileri peşin kesip garantili gönderiyorlar.
Bu şartlarda Cabelası listeden çıkarmak gerek bence.. :)

EBAY daha mantıklı bir seçenek gibi duruyor. Gerçi onda da import charge diye bir bedel istiyorlar gibi görünüyor.. :)

Olaya bir de şu tarafından bakmak lazım. Bana göre Van Staal'lar vitrinlik makinalar. :)

Klasik posta ile ile ülkemize giriş yapan paketler belirli bedelin üzerindeyse gümrük vergisine tabi. Bu Avrupa için 18, ABD ve diğerleri için %20 olmalı. Eğer şansın varsa hiç takılmadan da gelebilir.
Sevgili Şeref merhaba,
Benim de son kararım ebay üzerinden normal yerel kargo ile satın almak. Bazı satıcılarda import charge yok. Onlardan almayı düşunüyorum.
Karar veremediğim nokta; 200dolar gibi bir bedel yazdırip belirli bir miktar gumruk odeme yoluna mı gideyim, yoksa faturasız getirtip 0 gumruk ile şansimi mi deniyeyim?
Bir de gumruktekiler fatura yokken malzemenin bedelini belirlemek isterlerse nasil bir yol izliyorlar?
Selamlarımla. ..