Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Zargana en lezzetli nasıl pişirilir?

leventt

Aktif Üye
Adı
leventt
Ben çorbasınıda içtim.Esasen balık çorbasını sevmemde . Hani sofrada senin yerine sipariş veren tipler vardır ya onların kurbanı oldum :D

emreersoz

Aktif Üye
Adı
Emre Ersöz
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Zarganayı fileto çıkarıp parmak boyunda parçalara ayır.galete unu tuz karabiber karışımına buladıktan sonra bol tereyağında kızart..tadından yenmez

ozgurarslan

Daimi Üye
tabii bu sene bulabilirsen... ben her sene gezdiğim ve balık aldığım hatta yatay geziyorum ipekle, denk gelmiyor. bu aylarda aldığımı hatırlıyorum. gezdiğim yer 5–6 mt. kıyıya yakın yüzen insanların yüzkeri seçilecek kadar yakın. mesafe veremiyorum kıyıya ama, uzun yüzüp geri dönenlerin gittiği mesafe diyeyim. acaba derinde olabilir mi bir sebepten?

umooth

Daimi Üye
Adı
umooth
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Ben de bu sene sadece 2 tane alabildim. Geçtiğimiz sezon lüferin bolluğu bu sezondaki zarganayı etkilemiş olabilir mi acaba,ne dersiniz?

Hamdi

Admin
Site Admin
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
Anlayamadığım şey ;
zargana ile beslenen lüfer nasıl bu kadar lezzetli olabiliyor !?
Zargana bol fosforlu bir balık. Ayrıca sadece onu yemiyor başka besinlerde alıyor :)

Levrek neler yiyor bir bilsen :p

murat karahan

Daimi Üye
Adı
Murat Karahan
Aslında zargananın en güzel tarafı kıyıdan avı ve yakalanınca yaptıkları. Boyuna göre kamçı gibi geliyor, ince takımla avcılığını hiçbir şeye değişmem. En son Eceabat'ta 10-15 tane almıştım fırtına var diye kuytudan.
En güzel bana göre tavası olur, bol unlu ve çok kızgın yağda yapılırsa eti yağ çekmez. Sonbahar aylarında daha yağlı olduğundan ızgaraya da gelir, mangalsöndüren cinsinden değildir ama.
Gelelim fosfor olayına, çok fosfor ihtiyacı olan süt içsin ya da somon yesin. Zargana'da normal bir balıktaki kadar fosfor var ancak. Yeşil kılçığı görenler fosforlu bu diye yapıştırmış. Ne gariptir ki en çok fosfor içerdiği söylenen bir diğer balık barbun ve tekir fakat onlar kırmızı :) Zargana kemiğine rengini veren biliverdin adında bir madde (safra salgısının yeşil olmasına yol açan madde). E artık biliverdiniz

Hamdi

Admin
Site Admin
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
Aslında zargananın en güzel tarafı kıyıdan avı ve yakalanınca yaptıkları. Boyuna göre kamçı gibi geliyor, ince takımla avcılığını hiçbir şeye değişmem. En son Eceabat'ta 10-15 tane almıştım fırtına var diye kuytudan.
En güzel bana göre tavası olur, bol unlu ve çok kızgın yağda yapılırsa eti yağ çekmez. Sonbahar aylarında daha yağlı olduğundan ızgaraya da gelir, mangalsöndüren cinsinden değildir ama.
Gelelim fosfor olayına, çok fosfor ihtiyacı olan süt içsin ya da somon yesin. Zargana'da normal bir balıktaki kadar fosfor var ancak. Yeşil kılçığı görenler fosforlu bu diye yapıştırmış. Ne gariptir ki en çok fosfor içerdiği söylenen bir diğer balık barbun ve tekir fakat onlar kırmızı :) Zargana kemiğine rengini veren biliverdin adında bir madde (safra salgısının yeşil olmasına yol açan madde). E artık biliverdiniz
Murat, Fosfor olayında bilimsel bir veri var mı? Hep öyle biliriz en azında okuyalım bakalım neymiş aslı.

murat karahan

Daimi Üye
Adı
Murat Karahan
zaten genel itibariyle fosfor açısından zengin besinlerde balık 3. sırada yer alıyor, ilk sırada süt ve süt ürünleri var.
Zargana yeşil kılçığı nedeniyle ilgi çeken bir balık, Almanca adlarından biri de yeşil turna olması bu yüzden. (tam adını hatırlamıyorum şimdi)
Almanca bir kaynak Forscher lösen Hornhecht-Rätsel um blau-grüne Gräten - Nachrichten - DIE WELT
İngilizce bir makale özeti Biliverdin: the blue-green pigment in the bones of the garfish (Belone belone) and eelpout (Zoarces viviparus) - Springer

Özetle, zargana kılçıklarına yeşil rengini veren madde bağ dokularında ve kemik zarlarında yer alan biliverdin maddesidir.
Kılçıklara rengini verdiğini zannedilen demir-fosfat bileşiği vivianit, kemik zarında bu tür bir renge yol açacak yoğunlukta bulunamamıştır. Biliverdin zehirsiz bir maddedir.
Not: fosfor doğal haliyle kiremit rengine yakındır. Vivianit ise zargananın kılçığındaki renk gibi zümrüt rengine yakın halde doğada bulunur.
Top 10 Foods Highest in Phosphorus
birinci sırada fosfor için kabak çekirdeği var. 28 gramı günlük fosfor ihtiyacının %35'ini karşılıyor.
2. sırada peynirler 28 gramı ortalama %15-20 arası günlük fosfor ihtiyacını karşılıyor (sevgili diyetisyenim, oku bunu oku, kibrit kutusuymuş behh)
3. sırada balık var, 85 gram itibariyle Somon Gİ'nin %32'sini, sıkı durun sazan %45'ini, çaça %30'unu, mezgit %29'unu, ton %28'ini, uskumru %27'sini karşılıyor. Özetle balıklarda fosfor şampiyonu sazan çıktı, iyi mi :)