Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Zargana en lezzetli nasıl pişirilir?

Hamdi

Admin
Site Admin
Adı
Hamdi TEKBIYIK
Kan Grubu
O Rh Negatif
zaten genel itibariyle fosfor açısından zengin besinlerde balık 3. sırada yer alıyor, ilk sırada süt ve süt ürünleri var.
Zargana yeşil kılçığı nedeniyle ilgi çeken bir balık, Almanca adlarından biri de yeşil turna olması bu yüzden. (tam adını hatırlamıyorum şimdi)
Almanca bir kaynak Forscher lösen Hornhecht-Rätsel um blau-grüne Gräten - Nachrichten - DIE WELT
İngilizce bir makale özeti Biliverdin: the blue-green pigment in the bones of the garfish (Belone belone) and eelpout (Zoarces viviparus) - Springer

Özetle, zargana kılçıklarına yeşil rengini veren madde bağ dokularında ve kemik zarlarında yer alan biliverdin maddesidir.
Kılçıklara rengini verdiğini zannedilen demir-fosfat bileşiği vivianit, kemik zarında bu tür bir renge yol açacak yoğunlukta bulunamamıştır. Biliverdin zehirsiz bir maddedir.
Not: fosfor doğal haliyle kiremit rengine yakındır. Vivianit ise zargananın kılçığındaki renk gibi zümrüt rengine yakın halde doğada bulunur.
Top 10 Foods Highest in Phosphorus
birinci sırada fosfor için kabak çekirdeği var. 28 gramı günlük fosfor ihtiyacının %35'ini karşılıyor.
2. sırada peynirler 28 gramı ortalama %15-20 arası günlük fosfor ihtiyacını karşılıyor (sevgili diyetisyenim, oku bunu oku, kibrit kutusuymuş behh)
3. sırada balık var, 85 gram itibariyle Somon Gİ'nin %32'sini, sıkı durun sazan %45'ini, çaça %30'unu, mezgit %29'unu, ton %28'ini, uskumru %27'sini karşılıyor. Özetle balıklarda fosfor şampiyonu sazan çıktı, iyi mi :)
Bak bir şey daha öğrenmiş olduk :p

ErdalYildiz

Daimi Üye
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Zargana en iyi buğulama olur.Soğanları ince olarak dağrayıp tepsiyi kaplayacak şekilde serin.Boyutana göre zarganaları 2 veya 3 parçaya bölün. üstüne ince dilimlenmiş dometes atın. Hafif zeytinyağı veya çiçek yağı gezdirin.isteyen yeşil biber de koyabilir.bir çay bardağı su ekleyin. son olarakta az bir tereyağı koyun ve üstünü kapatın ve ateşe atın.Tuz ve pul biber isteğe bağlı.
birde böyle deneyin bakalım.Sonra yorumları alırız.

batu2004

Üye
Adı
salih özbatu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Arkadaşlar,
Rumlar zarganayı pilaki yapar en lezzetliside bu olur.
1.5. kahve fincanı zeytinyağı
1.5 bardak su
10 adet arpacık soğanı
2 patates
yarım demet maydanoz (ben dereotu kullanıyorum sevmeyen olabilir)
1 kereviz
1 baş sarımsak
3 limon suyu

Yapılışı:
Bir tencereye soyulmuş arpacık soğanı, soyulmuş ve dörde bölünmüş patates ve kerevizi, doğranmış havuçları, sarımsak, su ve zeytinyağını ilave ederek ateşe oturtun. Sebzeler hafif yumuşayınca, ikişer parmak kalınlığında kesilmiş balıkları (balıkları fleto kılçıksız yapınca daha güzel oluyor) limon suyunu ilave edip pişirin. Kıyılmış maydanoz ilave edip ateşten alın.
afiyet olsun

katipoglu

Aktif Üye
Adı
Umut Katipoğlu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Kafasını kesmeden, ancak kuyruğunu keserek fileto çıkarın ve ortadaki kılçığı atın.
Kafası üzerinde duran ikiye açılmış bu bütün filetoyu, tuz-zeytinyağı-limon ile 2-10 saat arası marine edin.
Fileto genişliğinden biraz daha geniş, kalın parmak patatesler kesin, kırmızı kapya biberde eklenebilir.
Filetoları kuyruk kısmından başlayarak bu patateslerin üzerine sarmaya başlayın, aralara baharat eklenebilir.
En son kafa bölümüne gelince İslim kebabı gibi bir parça kürdan takıp sabitleyin.
Kafalarına kolye gibi geçirilecek şekilde soğan halkaları takın, gagalarına çeri domates saplayın.
Bu domatesler piştikçe gaganın deldiği yerden balığın üzerine suyunu salacaktır.
Büyükçe rulolar halinde Zargana sarmalar ortaya çıkacağından fırının üstüne fazla yakın koymayın.
Her porsiyonda görsel, hem balığın kurumasını engelleyen, hemde lezzetli bir tariftir.
Bu tarifte kullanılacak Zarganalar ufak boy olmamalıdır kafa hariç min. 35-40 cm gibi...

poyraz61

Üye
Adı
Ergin CANDEĞER
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Kafasını kesmeden, ancak kuyruğunu keserek fileto çıkarın ve ortadaki kılçığı atın.
Kafası üzerinde duran ikiye açılmış bu bütün filetoyu, tuz-zeytinyağı-limon ile 2-10 saat arası marine edin.
Fileto genişliğinden biraz daha geniş, kalın parmak patatesler kesin, kırmızı kapya biberde eklenebilir.
Filetoları kuyruk kısmından başlayarak bu patateslerin üzerine sarmaya başlayın, aralara baharat eklenebilir.
En son kafa bölümüne gelince İslim kebabı gibi bir parça kürdan takıp sabitleyin.
Kafalarına kolye gibi geçirilecek şekilde soğan halkaları takın, gagalarına çeri domates saplayın.
Bu domatesler piştikçe gaganın deldiği yerden balığın üzerine suyunu salacaktır.
Büyükçe rulolar halinde Zargana sarmalar ortaya çıkacağından fırının üstüne fazla yakın koymayın.
Her porsiyonda görsel, hem balığın kurumasını engelleyen, hemde lezzetli bir tariftir.
Bu tarifte kullanılacak Zarganalar ufak boy olmamalıdır kafa hariç min. 35-40 cm gibi...

Merhaba , ben zarganayı yakalamayıda yemeyi de çok seven biri olarak bu konuya sessiz kalamadım ,
zarganayı ben istavrit gibi yiyorum , yani önce kafayı kopar içini temizle , sonra ( boyuna göre ) ortadan 2 veya 3 e böl , MISIR UNU ile ( ama mutlaka mısır unu :) ) kızart afiyet olsun..
Zargana için Ağustosu sabırsızlıkla bekliyorum..

Son düzenleme:

Gökse

Üye
Adı
Gökse
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Zargana Çıtlama:
İnce halkalar halinde doğranmış 1 adet soğan, yine ince doğranmış maydanoz ile birlikte bakır tavanın içine altlık olarak döşenir. Döşenen soğan ve maydanozların üzerine parmak uzunluğunda kesilen zarganalar yan yana dizilir. 1 bardak su, zetin yağı, tuz ve kırmızı pul biber döküldükten sonra 10dk pişirilir. 10 dk sonunda yarın limon suyu dökülür ve 5-10 dk daha pişirilir. Afiyet olsun :)