Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

zehirli tatlı su balıkları

Adı
ferit
değerli arkadaşlar
tatlı suda yaşayan balıklardan zehirlenmeye sebep olabilecek tür/türler varmıdır. varsa hangisidir/hangileridir.
tatlı su avımız kabusa dönmesin dimi :(

Ersin

Daimi Üye
Adı
Ersin M.Karaketir
Kan Grubu
A Rh Negatif
Emin olmamakla beraber ülkemiz tatlısularında zehirli balık yok diye biliyorum.
Net bilgisi olanlar paylaşırlarsa faydalı olacaktır. Belli mi olur, belki birgün karşılaşırız ;)

Adı
Hızır Şeref Gültekin
Kan Grubu
O Rh Pozitif
tatlı su balıklarının hiçbirisi zehirli değildir güvenle tüketin veya yakalayın bırakın ancak dişlilere dikkat edin hatıra bırakabilirler

Adı
ferit

BIYIKLI BALIK (Barbus barbus)

Genelde 30-50 santimetre uzunlukta ve 0.5-2 kilogram, en çok 3 kilogram ağırlıkta olur. Büyüklerine seyrek rastlanır. Oksijeni bol, hızlı akan nehirlerin berrak kum tabanlı bölümlerinde yaşar. Ülkemizin çeşitli yörelerinde türleri bulunur. Mayıs-haziran arasında üreme yapar ve 5,000-30,000 yumurta döker. Bu devresinde yumurtaları zehirlidir. Eti fazla değerli olmamakla beraber avcılığı yönünden değerli bir balıktır.

kaynak: http://www.sadikoglu.info/Balik_tur.htm
TUM USTALARA MERHABA.ZONGULDAK YADA BARTIN IRMAKLARINDA SIZLERINDE BELIRTTIGI GIBI SARI BALIK YADA KUM BALIGI OLARAK ISIMLENDIRILIYOR.
ANCAK SPIN E VURMASI COK ILGINC. SOLUCAN NADIRENDE TAVUK CIGERINE VURUR.
COK SERT BIR BALIKTIR. TUTMASI ZEVKLIDIR. YUMURTA MEVSIMI HAVYARI ZEHIRLIDIR.
KURAK ZAMANLARDA EL ILE 14 Kg TUTULANI OLDUGUNU GORDUM.AMA KESINLIKLE OT SAZANI DEGIL...... YINEDE TEBRIKLER.

değerli arkadaşlar bıyıklı balığın yumurtaları zehirliymiş. bende tesadüfen öğrendim.. yumurta dediğimiz sanırım havyar ı mı. yani yumurtlama devresinde yakalanan balıkların içindeki havyar/yumurtaları mı olmuş oluyor bilemiyorum...
başka zehirli olabilecek av veren tatlı su canlısı varsa paylaşalımı faydalı olacaktır...

KILLtoLIVE

Üye
Adı
Emre AY
Konu hakkında bilgim yok, ancak benimde sormak istediğim birşey var. Bu heryerde karşımıza çıkan tatlı su yılanları zehirlimidir? Hani şu ufak olanlar en fazla 50 cm büyüklüğünde.

Tatlı su yılanları zehirli değildir.Fakat su kıyısına inmiş ve av arayan kara yılanlarını buna karıştırmamak lazım.Zira ülkemizde gayet zehirli kara yılanları mevcuttur.

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim T. Kırtman bey..

Moderatör tarafında düzenlendi:

whitefoxss

Aktif Üye
Adı
T.KIRTMAN
Tatlı su yılanları zehirli değildir.Fakat su kıyısına inmiş ve av arayan kara yılanlarını buna karıştırmamak lazım.Zira ülkemizde gayet zehirli kara yılanları mevcuttur.

babakartalozgun

Yeni Üye
Adı
muharrem ERGÖR
bende duymadım kendim devamlı akar suda avlanırım zehirli balık diye bir şey yok .

BAYBORA

Daimi Üye
Adı
Murat
Ülkemizde ve ülkemizin içinde bulunduğu coğrafi kuşakta zehirli bir tatlı su balığı bulunmamakta.Bu noktada güvenle tüketim mümkün.Ve fakat balıklarımız evsel ve sanayi menşeeli atıklar sebebiyle toksik madde taşımakta ve bazen sırf bu sebeple gıda zehirlenmeleri yaşanabilmekte.Burda bilinmesi gereken şu ki burada esasen balık değil ortam zehirlemekte bizi.Yılanlar konusuna gelince Tolga öz olarak cevap vermiş.Evet ülkemizde zehirli pek çok yılan türü var.Bunların başında engerek türleri (özellikle apsis engereği)gelmekte,ülkemizde su yılanlarının zehirli olduğuna dair bir kayıt yok.Ama bu onların ısırmadığı anlamına gelmiyor.Yeterince tecrübeli değilseniz kendinizi ısırttırabilme ihtimaliniz çok yüksektir ve inanın canınız çok acıyacaktır.(klasik av olan küçük balıklar ve kurbağaların kaçmasının engellenmesi için ön dişler geriye doğru kavislidir. Yani öncelikle hayvanın kafası ileriye doğru sürülüp dik eksende yukarı çekilerek ısırıktan kurtulmalıdır.Çekmek suretiyle sadece yaranın derinliğini ve boyutunu artırabilirsiniz.) Bu arada kara yılanları sadece avlanmak için değil ve fakat ekseri su içmek ve yüzerek serinlemek için tatlı sulara girerler.Bir kara yılanı da bir su yılanı kadar iyi yüzücüdür.Tek farkla su altında nefes alamadığı için (iki yaşayışlı olmadığı için) asla su altına dalmaz ve kafasını 2-3 cm su sathından yukarıda tutar) işte bunlara çok dikkat etmek gerekir.

whitefoxss

Aktif Üye
Adı
T.KIRTMAN
Bilgilendirme için teşekkürler Murat.Ellerine sağlık.Son olarak,yaşadığınız bölgede olabilecek tüm yaşam türlerini bilmekte fayda var.Buna doğrultuda tedbirler alınır ve olası bir risk savuşturulmuş olur.