Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Zeka sorusu. (Çocuk koltuğu mecburiyeti)

TEKNOTURK

Daimi Üye
Adı
Erkan Keskin
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Can güvenliği için çok önemli bir uygulama artık hayatımızda. Sevindirici bir uygulama olduğu da tartışmasız.

Şimdi düşündürücü kısımlarını kurcalayalım biraz.:)

Soru- Otomobilinizle işten eve dönüyorsunuz, okulundan çıkan minik yeğeniniz ve yengeniz denk geliyor. Haliyle aracınıza alıyor, neşe ile yola koyuluyorsunuz. İleride çevirme var. Polisin, aracınızda çocuk koltuğu olmadığı için 69 lira ceza yazmaması için ne yaparsınız?
a)Aynı soruyu 1 çocuk koltuğu ve 2 yeğen ile de çözünüz.
b)Yeğen sayısını 3 e çıkarıp, yengenize ek olarak eşini(kardeşinizi) de ekleyerek gerekli olan 3 adet çocuk koltuğunu otomobilinize sığdırmaya çalışınız.

Küme çalışması. (Sıraları birleştirip, küme çalışması yapınız)

Soruya verdiğiniz cevap sonrasında forum arkadaşlarınızla durumu ve 1 haziran itibariyle uygulamaya giren çocuk koltuğu mecburiyeti uygulamasını tartışınız. Buna göre;

• En makul ve güvenli çocuk koltukları hakkında bilgi paylaşımında bulununuz.
  • Çocuk koltuğu piyasasının fiyatlarının roketleyip, roketlemeyeceğini tartışınız.
  • Kimi otomobillerde, çocuk koltuğuna dönüşen, yetişkin koltukları ve yükselticiler gibi alternatifleri tartışınız.
  • "Biz hep çoluk-çocuk kalabalık gezeriz ama yahuu" diye düşünüp acaba otomobilinizi satıp minübüs almanız gerekip gerekmediğini düşününüz.
  • Çocuklarınızı okullarına taşıyan servislerde de artık mecburi olan çocuk sayısı kadar, çocuk koltuğunun masrafının sizin cebinize yansıyıp yansımayacağını da istişare ediniz.

Başarılar dilerim...

tutarfatih

Aktif Üye
Adı
Fatih
Kimliğimi gösteririm. Şaka Şaka!!!! :D:D:D
Çocuk doğduğundan beri önce puseti sonra koltuğu hep vardı. Hatta artık büyüdüğü için koltuğu da büyütmeyi düşünüyorum. Emniyet tedbirlerinin yanısıra çocuk daha rahat uyuyor bu koltukta mesela yatırdığınızda boynu yana düşmüyor . Ayrıca yüksekte olduğu için etrafı seyretme imkanı da buluyor.
Yasaktan haberim yoktu fakat çocuğu olan bütün arkadaşlarıma bir mama sandalyesi bir de çocuk koltuğunun lüks değil mecburiyet olduğunu bıkmadan anlatmaktayım.
Çocuğun ne kadar rahat ettiğini göstermesi açısından bir örnek vermek istiyorum. 2 sene evvel kızım henüz 1 yaşındayken yaklaşık 3000 km. yol gittik bir hafta içinde ve gıkını çıkarmadı.Hatta bu durumdan çok memnun olduğunu söyleyebilirim. Hem bu sayede sevgili eşinşiz yanınızda yolculuk yapabiliyor ve size sürekli olarak içecek(alkolsüz:) ) meyve ve kuruyemiş servisi yapabiliyor( aman Allahım ne kadar pis boğaz oluyorum yolculuklarda:D:D:D )

TEKNOTURK

Daimi Üye
Adı
Erkan Keskin
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Kimliğimi gösteririm. Şaka Şaka!!!! :D:D:D
Çocuk doğduğundan beri önce puseti sonra koltuğu hep vardı. Hatta artık büyüdüğü için koltuğu da büyütmeyi düşünüyorum. Emniyet tedbirlerinin yanısıra çocuk daha rahat uyuyor bu koltukta mesela yatırdığınızda boynu yana düşmüyor . Ayrıca yüksekte olduğu için etrafı seyretme imkanı da buluyor.
Yasaktan haberim yoktu fakat çocuğu olan bütün arkadaşlarıma bir mama sandalyesi bir de çocuk koltuğunun lüks değil mecburiyet olduğunu bıkmadan anlatmaktayım.
Çocuğun ne kadar rahat ettiğini göstermesi açısından bir örnek vermek istiyorum. 2 sene evvel kızım henüz 1 yaşındayken yaklaşık 3000 km. yol gittik bir hafta içinde ve gıkını çıkarmadı.Hatta bu durumdan çok memnun olduğunu söyleyebilirim. Hem bu sayede sevgili eşinşiz yanınızda yolculuk yapabiliyor ve size sürekli olarak içecek(alkolsüz:) ) meyve ve kuruyemiş servisi yapabiliyor( aman Allahım ne kadar pis boğaz oluyorum yolculuklarda:D:D:D )

soruların hepsini çözmemişsin :D:D:D

BİROL

Daimi Üye
Adı
Birol
Bende kızım doğduğundan beri çocuk koltuğuna bindirmiştim.
Gerçekten büyük kolaylık.Tabii asıl fonksiyonu olan güvenli yolculuk.
Şöförün kucağında (daha dün gördüm) yolculuk yapan çocukların yaşadığı bir ülkede ne kadar uygulanacak bu sistem merakla bekliyorum.
Aam servis araçlarına getirilen mecburiyet nasıl uygulanacak acaba. Bizim servis önce bize servis hizmeti veriyor sonra okul çocuklarını alıyor.hergün koltukları tak çıkar yapacak hali yokya.Nasıl olacak bu iş.
Birde ticari taksilerde de uygulanacak diye duydum ama emin değilim.
İşte asıl curcuna o zaman olur :D

Murat BİLGE

Daimi Üye
Adı
Murat BİLGE
Bu konuyu açan arkadaşıma teşekkür ediyorum.
Okuduğum yorumlarda da mama sandalyesi ve oto koltuğunun rahatlığından bahseden arkadaşları okuyunca imrendim.
Çünkü benim 8,5 aylık kızım maalesef ne mama sandalyesinde nede araba koltuğunda durmuyor. (Arabam yok bu arada)
Bi arkadaşım mama sandalyesini hediye etti. Şimdi iyikide para verip almamışım diyorum. Çünkü yazık olacaktı. Kızım çok hareketli. Eski usul taşımaya ve yedirmeye devam:):):)
Selamlar...

tutarfatih

Aktif Üye
Adı
Fatih
Bu konuyu açan arkadaşıma teşekkür ediyorum.
Okuduğum yorumlarda da mama sandalyesi ve oto koltuğunun rahatlığından bahseden arkadaşları okuyunca imrendim.
Çünkü benim 8,5 aylık kızım maalesef ne mama sandalyesinde nede araba koltuğunda durmuyor. (Arabam yok bu arada)
Bi arkadaşım mama sandalyesini hediye etti. Şimdi iyikide para verip almamışım diyorum. Çünkü yazık olacaktı. Kızım çok hareketli. Eski usul taşımaya ve yedirmeye devam:):):)
Selamlar...

Müsade ederseniz küçük bir tecrübe aktarımında bulunmak istiyorum "Israrcı olun" ...;)

Murat BİLGE

Daimi Üye
Adı
Murat BİLGE
Müsade ederseniz küçük bir tecrübe aktarımında bulunmak istiyorum "Israrcı olun" ...;)
''Nasrettin hoca damdan düşmüş, hocam hekim çağıralım mı demişler.
Hayır bana damdan düşmüş birini bulun demiş.''

Tecrübe başka bişey Ama,
Bir gün bir organizasyonda falan karşılaşırsak ne kadar hareketli ve sabit durmaktan ne kadar sıkıldığını görürsünüz..