Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Zoka Dökümü

Burak Karadeniz

Daimi Üye
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
571
Tepkime puanı
107
Puanları
43
Yaş
67
Adı
Burak Karadeniz
Sevgili arkadaşlar lüfer, kofana, palamut, torik, sinarit, çupra, mercan gibi dişli balıkların avında kullanılan zokaların iğne ile birlikte döküm işlemi; bilgi, deneyim ve dikkat isteyen, dikkat edilmediği taktirde de insan sağlığını tehlikeye sokabilecek ve yan etkileri olan bir uygulamadır. Bu nedenle erimiş haldeki lehimi ve kurşunu döküp bir yerleri veya kendimizi yakmamaya, ayrıca zehirli olan kurşunun buharını da solumamaya dikkat etmemiz lazımdır.

Zoka dökümü için öncelikle; zoka kalıbına, bir miktar kurşuna, yine bir miktar lehim ve lehim pastasına, kurşunu eritmek için cezve şeklinde bir kaba, şayet tel lehim ve lehim tabancası kullanılmayacaksa, metal halindeki lehimi eritmek için yine metal içerikli küçük bir kaba veya cezveye, zokada kullanmak istediğimiz büyüklükteki çelik veya galvaniz iğneye,bir adet karga burun veya penseye, kurşun ve lehimi eritmek için ocak veya küçük bir piknik tüpüne ihtiyaç vardır.

Söz konusu malzemeleri hazırladıktan sonra; öncelikle zoka kalıbını ermiş haldeki kurşunu dökerken kurşunun donmaması için biraz ateşe tutarak ısıtırız. Bilahare kurşun ve lehimin bulunduğu kapları da yine gerek kurşun gerekse lehim iyice eriyip akışkan bir hal alıncaya kadar ısıtırız. Daha sonra iğnenin zoka kurşununu iyice tutması için ( iğnenin sap kısmı lehimlenmez veya kalaylanmassa iğne kurşunu tutmaz, zokanın içinde oynar ve sağlıklı olmaz ) iğnenin pala kısmına bir miktar lehim pastası sürdükten sonra, iğnenin sap kısmını, yani palayı erimiş haldeki lehimin içine batırıp hemen çıkarırız, böylece iğne sapı lehimlenmiş olur. Bu işlemi tel lehim ve lehim tabancası kullanarak da yapmak mümkündür. Zoka dökümüne hazır hale gelmiş iğneyi, dökmek istediğimiz zokanın iğne yuvasına yerleştirerek, iğnenin zokanın dışında kamasını istediğimiz kadar oranda boyunu ayarladıktan sonra kalıbın iki parçasını iğneyi kaydırmadan birleştirerek, kalıbı kapatırız. Cezve içinde erimiş halde bulunan kuşunu, kalıbın kurşun akıtma yuvasından içeriye doğru acele etmeden yavaş, yavaş boşaltırız. Kurşun zoka boşluğunu ve kurşun akıtma yuvasını iyice doldurunca, kurşun akıtma işlemini sonlandırırız. Daha sonra kalıbı açarak, döküm işlemi bitmiş zokayı sıcak olduğu için karga burun veya bir pense yardımıyla çıkartıp, döküm sırasında zoka üzerinde oluşan çapakları temizleyip, misina bağlama deliğini de bir biz yardımıyla açtıktan sonra zokamız kullanıma hazır bir hale gelmiş olur.

Zoka kalıbını ateşe tutarak bir miktar ısıtıyoruzKurşun ve lehimi ısıtarak iyice eritiyoruzİğnenin pala kısmına bir miktar lehim pastası sürüyoruzİğnenin pastalı ucunu erimiş haldeki lehime baırıp çıkarıyoruzKalıptaki iğne yuvasına iğneyi yerleştiriyoruzKalıbı kapatıp erimiş haldeki kurşunu, kurşun dökme yuvasından aşağıya yavaşça akıtıyoruzDaha sonra kalıbı açarak dökülmüş zokayı çıkarıp,çapakalrını temizliyoruz

Son olarakta zokanın misina bağlama deliğini biz yardımıyla açıyoruz ve zokamız kullnıma hazır bir hale geliyor

 

KayaBalığıKaya

Daimi Üye
Katılım
19 May 2010
Mesajlar
2,875
Tepkime puanı
1,424
Puanları
113
Adı
Uluç
Teşekkürler Burak abi.

Bir başka yöntemde benim babamdan gelsin. Benim babam bir çorba kaşığında kalayı eritir sonra metal bir çorba kepçesinde kurşunu eritir, kurşunu dökeceği iğneyi önce kalaya batırıp sonra da kalıba koyar sonrada çorba kepçesinde erimiş halde duran kurşunu kalıba döker. Bir başka yöntemde bu ve kiloluk sinaritler çekilmesine rağmen hiç iğnenin kurşundan çıktığına şahit olmadım.
 

agartan

Moderatör
Yönetici
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
25,549
Tepkime puanı
14,255
Puanları
113
Yaş
55
Konum
İstanbul
Adı
Şeref
Teşekkürler Burak Abi
Lüfer mevsiminde teknecilerin en çok kullandığı yöntemlerden biri olan zokanın imalatını çok güzel anlatmışsın.
Eline sağlık
 

Surffishing

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
4,675
Tepkime puanı
114
Puanları
38
Yaş
48
Konum
Balıkesir
Adı
Erdal
Teşekkürler Burak abi.Oltacılıkta önemli bir malzemenin yapımına dair güzel bilgiler.Ellerine, emeğine sağlık:)
 

enis59

Daimi Üye
Katılım
1 May 2010
Mesajlar
1,210
Tepkime puanı
22
Puanları
38
Yaş
40
Adı
Enis
paylaşım için teşekkürler burak abi
 

Murat BİLGE

Daimi Üye
Katılım
1 Haz 2010
Mesajlar
849
Tepkime puanı
30
Puanları
18
Konum
İstanbul/Eyüp
Adı
Murat BİLGE
Bu arada zokanın nasıl yapıldığını öğrenmiş olduk. (Kendi adıma)
Bilgilendirmen için sağol.
 

Asi ve mavi

Daimi Üye
Katılım
30 Nis 2010
Mesajlar
1,539
Tepkime puanı
33
Puanları
48
Konum
İstanbul
Adı
Didem
Ellerinize ve emeğinize sağlık.

İlgilenenler için çok faydalı bir çalışma olmuş.
 

mahmutignak

Daimi Üye
Katılım
2 May 2010
Mesajlar
606
Tepkime puanı
96
Puanları
28
Yaş
48
Konum
İSTANBUL
Adı
mahmut ignak
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Güzel bir çalışma olmuş.Ellerinize ve emeğinize sağlık.