Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat
Mektupla
Son Giriş:
24 Ocak 2020 17:14
Kayıt:
12 Eylül 2017
Mesajlar:
5.154
Beğenilen Mesajlar:
11.636
Ödül Puanları:
113
Cinsiyet:
Erkek
Doğumgünü:
1 Ocak 1968 (Yaş: 52)
Şehir:
İstanbul

Sayfayı Paylaş

Mektupla

Daimi Üye, Erkek, 52, Nereden: İstanbul

Mektupla son aktivitesi:
Forum Listesine Bakıyor, 24 Ocak 2020 17:14
  1. Honduras
   Honduras
   Mamun ne yer bilgin varmı
  2. Bahadırkara
   Bahadırkara
   Abi merhaba kayıt oldum ve buldum seni , ama bu şekilde duvara mı yazılıyo özele uazılmıyomu
   1. Mektupla bunu beğendi.
  3. Klaser
   Klaser
   Hocam merhaba yardımına ihtiyacım var müsaitmiydiniz?
 • Yüklüyor...
 • Yüklüyor...
 • Hakkında

  Cinsiyet:
  Erkek
  Doğumgünü:
  1 Ocak 1968 (Yaş: 52)
  Şehir:
  İstanbul
  Foruma, üye olduğum 12 Eylül 2017 tarihinden itibaren kıyı balıkçılığını öğrenmeye başladım...

  Hava durumu ve av verimi... linkinden alıntıdır.
  Görüldüğü kadarıyla, hangi havada balık nasıl olur, iyi mi olur, kötü mü olur, bu pek bilinmiyor. Bu konuyu tartışmak gerek sanırım..

  Balıkları sudaki basınç değişimlerine duyarlıdır. Bu nedenle belli bir derinliğe kadar ki 40-50 m gibi en azından, atmosfer basıncındaki değişimlerden etkilenirler. Bu bir kaç parametreyi etkiler. Basınç değişimi, doğrudan balığa yansıdığı gibi, dolaylı yoldan sudaki oksijen miktarı, su sıcaklığı vs. gibi etmenlerle de balığı etkiler.

  Bu durumda genel olarak ilk sorun şudur. Basınç değişirken, balık yeni duruma intibak etmek durumunda olur. Bu da balık avının verimini düşürür. Bu süre, havanın oturmasına kadar geçen süredir. Basınç sabitlendikten sonra, nispi olarak kısa sürede balıklar yeni basınç durumuna göre davranmaya başlarlar. Ama şu muhakkaktır: Basınç yüksek olsada, alçak olsada balık bir şeyler yemek ister. Verimin azlığı, balığı başka tarafta bir şeyler arıyor, farklı şeyler arıyor olması anlamına gelir. Kısaca, hem yüksek, hem alçak basınçta, aynı yerde aynı yemler aynı verimi göstermez.

  Basınç önemli bir faktör olsada, genelde basınç değişimi hava değişimi demektir, yağmur demektir, güneş demektir, bulut demektir vs. vs. ve bunlarda farklı ışık durumu vs. demektir.

  Kısaca, hava değişirken balık kesatlaşır. Ama hava değiştikten ve oturduktan sonra balık normale döner.

  Temel olarak, hava durumuna göre basınç şu şekilde belirlenebilir. Hava ne kadar açıksa, rüzgar ne kadar azsa, basınç o kadar yüksektir. Basıncın yüksek veya alçak olması, bilhassa göllerde balıkların av potansiyelini etkiler. Pırıl pırıl masmavi gökyüzü, genel olarak yüksek basınç demektir, levrek ve sazanlar derine gider, turna ise bunu pek takmaz, yerinde kalır. Sonuçta öyle havada sazan, sudak vs. az av yaparken, avı azalan ve açlığı tavan yapan turna daha saldırgan olur, daha iyi av verir.

  Velakin, deniz için aynı şeyleri söylemek pek kabil değildir. Her şeyden önce, denizde, hava ne olursa olsun, belli yerlerde yaşayan balıklar mevcuttur. Mesela, kılıç veya zargana hep su üstüne yakın yaşar, çünkü sardalya ve gümüşler vs. su üstündedir.. Ama istavrit ve orkinos, palamut dipte de, suyun üstünde de olabilir..

  Bu açıdan hava şöyle ise, balık böyle olur demek pek mümkün olmaz deniz için. Genede, temel kural pek değişmez: Hava değişirken, balık kesattır. Peki hava değişti, bu andan sonra..

  Durum: Pırıl pırıl gökyüzü -> Yüksek basınç...
  Balık işi yaş iş olur. Balık tutmak güçleşir. Eğer tutacağım illa diyorsanız.. Balıklar sığınaklı (deniz dibi büyük kayalıklar olan) ve derin sularda olacaktır. Ama oralara da aslen saklanmak için giderler. Yakalamak için daha etkili yemler gerekir. Yavaş hareket etmelidir yeminiz (at-çek vs. yapıyorsanız) elbette yavaş harekette iyi aksiyon verecek kaliteli bir şey olması gerekir. En iyisi, şeytan oltasıdır, yavaş yavaş batan ama unutmayın bunu iskeleden değil, derin suda kullanacaksınız, dibe inene kadar ömrünüz bitebilir. Bir yol, zoka gibi yavaş batan yemler kullanmaktır..

  Ama bu "illa da tutucam" diyorsanız onun için bir tavsiyedir. Derin ve/veya korunaklı yerler bulun denizde. Buralara böyle yemler kullanın.. Yada basıncın düşmesini bekleyin.

  Durum: Hava açıyor, bulutlar dağılıyor..
  Bu ilk anda kendini gösterir zaten.. Hava değişiyor, basınç yükseliyor.. Balıklar ne oluyoruz diyor, denizi ve manzarayı seyredin en iyisi.. Ama hazır olun, balıklar derinden çıkıyorlar ağır ağır..

  Bu esnada hele değişim süratlice ise, parlak renkli yemler, iğneler, simler vs. ile bilhassa kayalıkların yakınlarına denemeniz iyi sürprizler getirebilir.. Ama balığı gene derinde aramalısınız.. Derin yerlerin orta su ve dip kısımları iyi netice verebilir..

  Durum: Normal: "az bulutlu ve açık, rüzgar 2-4 bilmem şu taraftan.."

  Bu balık avı için ne çok iyi, ne çok kötü bir durumu gösterir. Balık olması mümkün olan ihtimaldir. Klasik yemlerinizi, klasik yerlerde deneyebilirsiniz. Öyle çok ekstra süper yemler vs. gerekmez..


  Durum: Hava bulutlanıyor.. Kapatıyor, bozuyor..
  Bu durumu biraz iyi anlamak lazım önce.. Bu yeni fırtına, gürültü vs. yok, hava sakin sakin kapanıyor, bulutlanıyor demektir. Bu temel olarak, yavaş yavaş düşen basınca işaret eder. Balıklar bu durumda son derece aktif olurlar. Seri çekilen sahtelere, canlı yemlere vs. gayet iyi saldırırlar.. Yemli bu havada pek iş yapmaz. ancak çok itinalı yemler fayda eder.. Bilhassa, uygun mevsimde, sular sıcakken özellikle su üstüne yakın yerlerden ve kıyıdan gayet verimli avlar yapılabilir.

  Durum: Kapalı hava..
  Pufff.. Bungunluk veren kasvetli bir hava.. Bulutlar öyle kaplamış göğü, ne yağıyor, ne rüzgar.. Bu havalarda balıklar genelde sığlıklarda olurlar.. Derinleri pek tercih etmezler. Buda kıyıya yakın olurlar demektir. Pek çok tür saldırganlaşır. Koyu renkli yemler, iğneler tercih edilmelidir. Bilhassa denizde kayalık vs. olan yerlerde balık verimi artar.. Pek derinlere bakmayın. AT çek yapıyorsanız, yemi fazla hızlı çekmeyin..  Durum: Bir fırtına, bir sağnak, bir yağmur, kopuyor gökler..
  Bu havalar pek düşük basınç demektir ki, balıklar inzivaya çekilir nerdeyse.. Gider, derinlerde halı saha maçı filan yaparlar. Beleş duran yemli takımlar, balıklara pek cazip gelecektir bu havalarda. Derin yerlere, yemli takımlar atarak şansınızı deneyin, genelde boş dönmezsiniz.. Derin derken, derin yer aramayın, o bölgedeki derin çukurlukları vs. kolaçan edin.


  Bu genel olarak denizde balıkların davranışlarına uyan bilgilerdir. Ama konu sadece basınçla özetlenemez.

  Hava kapalı ise, yemlerin koyu renklerde olsun. Süratli hareketten genelde kaçınmak gerekir.

  Genel olarak, sizin için hava kötüyse, balık içinde kötüdür. Hava kötü olunca siz evde oturup TV izlersiniz, onlarsa derine veya korunaklı yerlere giderler.

  Çok ama çok açık ve şiddetli rüzgar/yağmur olan, bilhassa barometrenin uçlarına yakın basınçlar okunan uç durumlarda balık işi kesattır, pek kolay değildir. Ancak böyle durumlarda, belli bazı bölgeler ki bunlar hem derin, hem akıntı almayan korunaklı bölgelerdir, son derece verimli olabilirler. Velakin böyle yerler sınırlıdır. Örneğin, Kapanan sarayburnu iskelesinin önü, böyle bir noktadır. Balık olmayacak havada balıklara korunak sunar, bolca balık toplar..

  Hava çok açıksa.. Hem açık hem rüzgarlı ise, denizdeki sağnağı araştırın. Denizde sağnak, yağmur sağnağı değildir. Denizde rüzgar alan ve almayan yerleri belirleyen renkli bölgelerdir. Hava açık, rüzgar yoksa, sağnak olan (rüzgar alan) geniş bir bölge bulursanız, bu bölge av için uygun yer olabilir, bazen..

  Umarım, hangi havada nereye ava gitmek lazım gelir, bu bilgiler bir nebze fikir vermeye yardımcı olur.. En doğrusu, mevsimine göre, basınç, hava durumu ve meraları takip edip, şu havada şurası şöyledir demek.. Bu bilgiler başta kendi tecrübelerimden derlenmiştir. Başkaları başka türlü düşünebilir.. Velakin, en doğrusu bu olsada, sadece genel çerçeveyi bize sunabilecektir..

  İmza Ayarları

  Misinayı ne kadar kolay sardıklarına not verirsem;
  * 230 gr ile denedim 4,9 devirli Shimano Twinpower 8000 10 üzerinden 10
  * 200 gr ile denedim 3,4 devirli Daiwa DF 100 B 10 üzerinden 10,
  Maalesef 0,16 mm ip misina sarılamıyor.
  ( Makaranın kenarlarında 6 - 7 şer mm boşluk bırakıp ortaya sarıyor.)
  Ağır ama çok güçlü,vinç gibi. Akınıtılı derin merada ağır kurşunları çekerken çok kolay sarıyor. Muhteşem... ) http://daiwaturkey.com/urun/df-100-b/
  * 150 gr ile denedim 3.9 devirli Ryobı Proskyer Power Nose 10 üzerinden 7desem,
  * 200 gr ile denedim 4,5 devirli Okuma Power-liner PL-865 10 üzerinden 5,
  * 150 gr ile denedim 5.1 devirli Daiwa Emblem X 5000T 10 üzerinden 5 ,
  * 125 gr ile denedim 4.1 devirli Bando light surf 7000 10 üzerinden 4 olur.

  (4.4:1 devirli, Bir Turda Sarım : 95 cm olan 600 gr ağırlığındaki Daiwa New Saltiga 5000 i denemeyi çok isterdim.
  https://ca.dhgate.com/product/30kg-...8830056.html?skuid=491689493090582530#ctabBox
  4.9:1 devirli, Bir Turda Sarım : 94 cm olan 635 gr ağırlığındaki Twinpower 8000 den daha kolay sarıyor olabilir mi caba )


  https://www.baliksevdam.com/konu/ol...anlarim-vd-hususlardaki-notlarim.33999/page-7