Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

15-50 kamisim icin sahte yardimi !

HastaRuH

Daimi Üye
Adı
ERKAN
Merhaba arkadaslar, spin kamis kullaniminda cok yeniyim.
15-50 atarli kamisim da ne gibi sahte kullanmaliyim ? 15 gr ve ustu sahteler genelde hep buyuk 7 ve 9 cm uzerinde oluyorlar. 15 gr alti sahteleri de max 10-15 metre atabiliyorum acil tavsiye ve onerilerinizi bekliyorum.

Hobi düşkünü
Sahtenin büyük olmasının ne zararı var. Ben lüferin çoğunu 15 cm ile yakaladım en ufak 12 cm kullanıyorum bir tane küçük rapalam var o hariç.
Sen kendin demişsin yeni başladım diye daha atışların doğru değildir. Spin atışları değişik şekillerde yapılabilir bunlardan birine odaklan ve kendini geliştir. Misina mono ise 0.28 den kalanını önermem çünkü kamışının atış değerinin altında rapala kullanıyorsun.
Kolay gelsin iyi çalışmalar.

yalçın temel

Aktif Üye
Adı
Yalçın Temel
İp misina dan sonra normal
Misina ile mi sok yapmaliyim yoksa onu da mi ip misina ile yapmaliyim ?

Hobi düşkünü
İp misinayı makinanın alacağı kadar sardıktan sonra bildiğimiz normal misinadan önüne 1m veya 1,5 metre ekleyerek şok yapacaksın.

makinadan gelen ip misina- ekleme yapacağın 1-1,5metre şok
--------------------bağlantı düğümü-----------------------------buraya klips

TR Angler

Aktif Üye
Merhaba arkadaslar, spin kamis kullaniminda cok yeniyim.
15-50 atarli kamisim da ne gibi sahte kullanmaliyim ? 15 gr ve ustu sahteler genelde hep buyuk 7 ve 9 cm uzerinde oluyorlar. 15 gr alti sahteleri de max 10-15 metre atabiliyorum acil tavsiye ve onerilerinizi bekliyorum.

Hobi düşkünü
At çek yaparken zaten atacağın en uygun 20-25 metre mesafeler. Sonuçta at çek yapacaksın 50 metre mesafeye atmana gerek kalmayacaktır, tatlı su veya tuzlu su fark etmez. Bu sebeple 15-30 gr arasında sahteler kullanmak uygun oluyor. Bunlarında boyları 11 cm - 25 cm arasında değişir.

Misina yerine ip kullanmalısın, tuzlu suda kullanacak isen ipin tuzlu su korumalı ip olması lazım ki yıpranma olmasın. 0.20'lik ip uygun olacaktır. Yalnız örgüsü iyi olan kaliteli ip kullanmalısın. Şok konusuna gelince boyu 50-60 cm arasında olması yeter. Kaliteli bir 0.30-0.35 shock leader misina ile başlayabilirsin. İp ile misinayı şok yaparken FG knot kullanmanı tavsiye ederim. Youtube v.b. sitelerde videolarını bulabilirsin.

TR Angler

Aktif Üye
Spin kamislarda Rapala ya kursun takmak diye birsey var midir ?

Hobi düşkünü
Gerek yok zaten adı üstünde at çek yapacaksın, sahtenin ağırlığı yeter.
Sahteler su üstü (popper, panic prey v.b.), floating ve sinking olarak üretiliyor. Sahtelerin kutularının üzerinde de hangi derinliklerde çalışacağı yazıyor.
Eğer silikon (soft sahte) kullanacak isen jig head v.b. kullanacaksın ki istediğin mesafelere atabilesin ve su içinde istediğin aksiyonu verdirebilesin.

hgtopcu

Yeni Üye
Adı
Hasan TOPCU
At çek yaparken zaten atacağın en uygun 20-25 metre mesafeler. Sonuçta at çek yapacaksın 50 metre mesafeye atmana gerek kalmayacaktır, tatlı su veya tuzlu su fark etmez. Bu sebeple 15-30 gr arasında sahteler kullanmak uygun oluyor. Bunlarında boyları 11 cm - 25 cm arasında değişir.

Misina yerine ip kullanmalısın, tuzlu suda kullanacak isen ipin tuzlu su korumalı ip olması lazım ki yıpranma olmasın. 0.20'lik ip uygun olacaktır. Yalnız örgüsü iyi olan kaliteli ip kullanmalısın. Şok konusuna gelince boyu 50-60 cm arasında olması yeter. Kaliteli bir 0.30-0.35 shock leader misina ile başlayabilirsin. İp ile misinayı şok yaparken FG knot kullanmanı tavsiye ederim. Youtube v.b. sitelerde videolarını bulabilirsin.

Derdime derman olan aciklama buydu. Yapmam gerekeni artik biliyorum en azindan.Gercekten tesekkur ederim

Hobi düşkünü