Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Alabalık Olta Seti Tavsiyesi

Zufalayka

Yeni Üye
Adı
Ufuk
Arkadaşlar Merhaba,
Hafta sonu kaz dağlarına gideceğim kamp için. Oradaki derlerde alabalık tutmayı düşünüyorum ama daha önce bir tecrübem yok. Kaz dağlarında alabalık olta ile yakalanabilir mi? Oluyor ise sizden ricam bana bir olta seti tavsiye eder misiniz? Dechatlonda 56tl ye bir set var ama bilemedim.
Teşekkürler

Alabalıkçı29

Aktif Üye
Adı
Ahmet
56 liralık setten maalesef pek hayır gelmez. Uzun bir süre bol bol alabalık avı yapmak istiyorsan biraz paraya kıyman lazım. Derede avlanacaksan 160, 170, 180 gibi boylarda kısa ve hassas bir kamış almalısın(maks. 210 da olur). Aksi halde avlanırken etraftaki ağaçlar nedeniyle yemi atma sorunu yaşarsın. Kamışın atarı yine en fazla 5-20 olmalı. Avlardan hem daha çok zevk alırsın hemde ufak yemlerini istediğin yerlere atarsın. Makinenin ufak olmasına da dikkat et. En fazla 2500 lük yada 3000 lik olabilir. Ben okuma markasının kamış ve makinesini kullanıyorum. Çok memnunum. Yem olarak mepps dene. Döner kaşıkların her türlüsünü kullanmış biri olarak mepps markasını tavsiye ederim. Black fury favorimdir. Ama mepps aglia tw, mepps comet ve mepps xd gibi dönerkaşıklarda oldukça başarılıdır(b. fury yoksa tw takarım) 1 veya 2 numara mepps kullan. Yanlışım varsa zaten ustalar düzeltecektir :) rastgele...

B

BS Okuru

Misafir
Eğer avlanacağınız dere etrafı ağaçlık ise kamış boyu 1.20 - 1.50 cm arası olmalı.. Atar aralığı ise derelerde 1-8 veya 2-10 en uygunudur.. Göllerde ise atar aralığının üstüne çıkılabilir 3-16 , 5-20 gibi.. Makine konusunda ise derede 1000 lik makine daha rahattır.. Gölde kullanacaksanız 2500 lük veya 3000 lik olabilir.. Size set olarak tavsiyem dere için kamış da Daiwa Samurai 1.50 cm 3-15 atarli makinede ise Okuma Ceymar 10 CXT.. Sahte olarak bir iki ader mepps markasının döner kaşıkları yeterlidir.. 1-2 numara gümüş üzeri mavi noktalı ve flou tiger rengi yeterli olur.. Rastgelsin..

Zufalayka

Yeni Üye
Adı
Ufuk
Çok teşekkürler. Arkadaşın biri kaz dağlarında balık kalmamış dedi. Bilgisi olan var mı? Artık deneyeceğz. Amaç zaten vakit geçirmek.

tncyrs

Aktif Üye
Kan Grubu
A Rh Pozitif
hoş geldiniz keyifli forumlar..