Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Aldığınız taze yemi nasıl muhafaza ediyorsunuz ?

• Konbuyu başlatan BS Okuru
  • Başlangıç tarihi
B

BS Okuru

Misafir
S.a arkadaşlar herkese rastgelsin.

Küçük ve basit bir sorum var. Misal ertesi gece balığa çıkacaksınız ve akşamdan yada gündüzden istavrit, hamsi, zargana vb. aldınız. Bunu av saatine kadar en iyi hangi şekilde muhafaza edebiliriz ?

Geçtiğimiz günlerde taze olsun diye karaköy balık halinden istavrit aldım. Eve geldim dolaba attım, sabah ava gittiğimde ne göreyim neredeyse tüm balıkların derisi kalkmış fena halde kokuyordu.

Büyük ihtimalle akşam kazığı yedik orası ayrı konu. Ama oldu da aldığımız yem gayet güzel, peki bu güzellik ertesi gün avına kadar nasıl aynı güzellikte kalır.

Son olarak birde bir av sırasında yemim bayat olduğu için yandaki dayı taze istavrit verdi. Ama bir baktım ne göreyim istavritler sanki kızartmaya hazır halde gibiydi. Tüm temizliği vs. yapılmış iç organları alınmıştı.

Bu şekil sizce doğru mudur ?

Teşekkürler.

Fatalbooz

Aktif Üye
Adı
Onur bozkus
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Merak ettim doğrusu, bakalım ustalar ne tavsiyelerde bulunacak.

B

BS Okuru

Misafir
Gazete kagidini yere koyun baliklari ayiklamadan sira sira dizin sonra deniz suyuyla islatin hem baliklari hem gazete kagidini islatin sonra durum sarar gibi sarin ve dolaba derin dondurucuya degil orta kisma koyun ilk gun ki tazelegini korur

YEKTA

Daimi Üye
Adı
YEKTA
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Genelde kendimi tutuyorum ama alıp kullanacaksam.
En tazesini alırım buzdolabının sebzelik kısmında muhafaza ederim.Mutlaka yanıma buz alırım buz ile beraber tutarım yemlerimi bunun için yem çantası kullanıyorum dikkat edip kollarsam 24 saat serin duruyor.Balıklarıda koyuyorum sorun olmuyor.yoğun balık olduğunda balığın cinsine ve avına süresine göre tel livarda kullanıyorum öleni çantaya koyuyorum

B

BS Okuru

Misafir
Ya da fleto seklinde kesip ayni islemi yapabilirsiniz ama 1 gunden fazla bekletmeyin bu sekilde yem daha guzel igne tutuyor ve balik taptaze oluyor gazete kagidi olmasi lazim ve deniz suyu olmasi lazim asla tatli su deydirmeyin l,
Rastgelsin

ercan

Aktif Üye
Adı
ercan erdoğan
Balığı fileto kesip bolca tuzlayıp kaba koyup sebzeliğe koyuyorum

Yakamoz

Daimi Üye
Adı
Kenan Ahıska
Baligi bozan sey havadir. Hava ve su yogun bakteri olusumuna sebebiyet verir. Bakteri de baligi bozar. Kabin icindeki havayi bosaltan kaplar var. Baligi biraz tuzlayip bu tur kaplarda dolapta muhafaza etmek en dogru cozum.

Bazi baliklar dondurucuya girer uzun sure dayanir. Bazi balik turleri de buzluktan cikinca erir gider. Istavrit saklanmasi en zor baliktir. Zorlamamali bence. Ama mesela luferde is yapan beyaz etli baliklar izmarit kefal ispari sardalya vs buzlukta uzun zaman saklanabilir.

B

BS Okuru

Misafir
yemli cınekop lufer famılyasında ıstavrıtlerı guzelce fıleto yaparım sonra uzerlerıne tuz serperım sonra alımınyum folyoye sararım sonra buzdolabanın alt gozune koyarım dıfrıze konulursa sonrasında av esnasında yem cozuldugunde pamuk gıbı olur bu yuzden buzdolabın alt gozune koyuyorum fıletolerı ava baslamadan oncede kullanıcam kadar mısal 2-3 adetını dısarıya cıkartırım bıraz daha sert olsun dıye sonra ava start verırım.

Adı
Raşo
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Organ nakillerinde kullanılan saklama kaplarının içine bolca buz aküsü ve aliminyum tabaklar içinde kullanacağın yemler at içine balıkta kullanacağın yemi al ve hemen kapa özellikle sıcak havalarda hiç sıkıntı yaşamazsın yemlerin dip diri kalır hatta saklama kabın büyük olursa yanına su kola bira gibi içeceklerinide koyar sıcakta buz gibi içersin buz akülerini çok sıcaklarda 12 saate bir değiştirip kabıda olduğu gibi buz dolabında muhafaza edersen taze aldığın yemi bir hafta getir götür yaparak kullanabilirsin

süheyl

Daimi Üye
Adı
süheyl
Kan Grubu
B Rh Pozitif
ben genelde yemlerimi deniz anadan taze şekilde alırım şayet eve getirdiğim olusa gazetede saklarım tuzlama pek kullanmıyorum