Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bir uzak atış tekniği....

adbakt

Aktif Üye
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Arkadaşlar başka bir başlıkta kaşıkla avlanırken herkesten çok balık alan bir arkadaştan söz ettim.
Alıyor, çünkü çok uzağa atıyor. Bu gün dikkat ettim, gözlemledim.
Atış tekniği çok ilginç, ben hiç öylesini görmedim. Belki az görmüşümdür ondandır, belki böyle atan başkaları da vardır, bilemiyorum.
Şöyle:
Adam tam suyun dibinde ayakta duruyor. (Geri gel, ileri adım at vs. pek yok; belli ki hep dar yerlerde çalışmış)
Kamışı yandan çıkartıyor, hiç omzunun üstüne çıkartmıyor.
Öyle atan çok var. Ama bunda ilginç olan şu:
Kamış havada 90 dereceye geldiğinde kamışı adeta stop ettiriyor.
Atış bittiğinde kamış tam 90 derecede duruyor
O kamış asla su ile karayı ayıran çizgiyi geçmedi.
Kamışı adeta dümdüz yükselen bir duvara çarpıyor.
Tabi kamışın gövdesi büyük bir hızla savrulup 90 dereceye vardığı an durdurulduğunda, kamışın ucu en üst esneme sınırına ulaşıyor... ve bu çok abanmadığı halde olağanüstü bir atış erimi sağlıyor.
Sadece bu değil bence... Misina dimdik duran kamışın ucundan havaya doğru fırlıyor. Muhtemelen bu pozisyonda misina çok daha hızlı boşalıyor. Durduğu açının yarattığı fazla sürtünmeden daha çok avantaj yaratacak kadar farklı bir hızla boşalıyor olmalı.

Son düzenleme:

lufermania

Daimi Üye
Adı
Uğur
Şimdi bu söylediğiniz bir kere fizik kurallarina aykırı en başta. Eğik atışta kuvvet sabitken en uzak atışı 45 derecelik açı ile atarsanız elde edersiniz. Hele bir de gökyüzüne 90 derece olacak şekilde atarsa direkt önüne düşmesi lazım kurşunun. Bana biraz tuhaf geldi...

adbakt

Aktif Üye
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Şimdi bu söylediğiniz bir kere fizik kurallarina aykırı en başta. Eğik atışta kuvvet sabitken en uzak atışı 45 derecelik açı ile atarsanız elde edersiniz. Hele bir de gökyüzüne 90 derece olacak şekilde atarsa direkt önüne düşmesi lazım kurşunun. Bana biraz tuhaf geldi...
Dik duran kamıştan da 45 derece açıyla çıkabilir, burda bir sorun yok.

adbakt

Aktif Üye
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Kamış dik durunca misina da dik çıkmak zorunda mı Uğur? :)

lufermania

Daimi Üye
Adı
Uğur
Abi sanırım anlaşamadık, zorunda gibi sanki, degil mi :) Sanırım ya senin anlattığını ben tam olarak kafamda canlandiramadim ya da birimiz birseyleri yanlış biliyor :D

adbakt

Aktif Üye
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Bu koşullarda yapabildiğim görsel bu :)
Resimde atışın bitiş pozisyonu gösteriliyor.
Kendisi atış yaparken kaç dereceyle çıkıyor bilmiyorum, kurşunu belki daha fazla havaya dikiyordur, ondan emin değilim; ama genel olarak atış böyle bitiyor.
Çoğu insanda ise atışın sonunda kamış dik değildir, ucu ileridedir, ileriye doğru yatıktır, denize doğru uzanmıştır.

(Bu resmin orijinalindeki adamın elinden isyan bayrağını alıp kamış vermek zorunda kaldım, kusuruma bakmasın :) Apolitikliğin dibi de budur herhalde)

cast.jpg

Son düzenleme:

lufermania

Daimi Üye
Adı
Uğur
Guzel resim olmuş :) ama kanımca yine de misina daha dik olur. Hem olmasa bile kamışın ucu ile misina bir bütün halinde olmadığı için misina yüzüğe daha çok sürtünür ve mesafeyi düşürür. Bu halde bile dediğine göre en uzaga o atıyorsa, bir de kamışı da birazcık indirse kim bilir nereye atacak o zaman :D

adbakt

Aktif Üye
Adı
Adil
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Kendisinden daha uzağa atabilen birisi var, ama o yarışçı, bu balıkçı... öbürü için seremoni gerekir. Bu adam bu şekilde çok dar alanda, çok seri, çok uzağa atış yapıyor.
Sürtünme daha fazla olur diye düşündüm, yukarı da yazdım. Ama dediğim gibi
1-Kamışın ucunu sınırlarına kadar zorlamış oluyor;
2-Misina bu pozisyonda makineden daha iyi boşalıyor olabilir.

İşte bu avantajlar, sürtünmenin dezavantajından daha fazla olabilir.

lufermania

Daimi Üye
Adı
Uğur
Abi o zaman merağımızı ancak sen giderebilirsin.
Adama bir de kamışı 45 derece açı ile sonlandırmasını rica et. Eğer o şekilde daha da uzağa atarsa sonuç belli olur zaten.
Ama eğer atış erimi artarsa biz de bu işi bırakalım bence, bu kadar teknik konuşup bi halt beceremiyorsak bence birakmak lazım :)