Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bot motor hakkında

huseyin.acar.3950

Aktif Üye
Arkadaşlar ustalar merhabalar. Size hiç bilgim olmayan bir konuda danışmak istiyorum. Arkadaşım ile bot almaya karar verdik ve 5 bin tl bütçe ayırdık. Bakarken bir ilan denk geldi. Dışarıdan bakınca bizim hoşumuza gitti ama işin teknik kısmı hakkında bilgimiZ yok tabi.
Freesun marka bot 2014 model. 3.70 boyunda ahşap taban.
Hidea 6 hp 4 zamanlı motoru var
Fiyatı 4.950 artı pazarlık payı.
Sormak istediğim ilk şey 6 hp motor 3.70 bota uygunmudur ve freesun botlar nasıldır. Genelde iki kişi kullanıcaz ama 3. Kişi dair olduğunda sorun yaşarmıyız.
Aslında öğrenmemiZ gereken çok şey var ama sizlerden tavsiye ve öneri almak istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılar.

Sent from my iPhone using Tapatalk

vetburak35

Aktif Üye
Adı
Burak
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Hocam hayırlı olsun öncelikle , fakat beygir gücü biraz daha kuvvetli bir motor alırsanız daha avantajlı olur. İnternette araştırın hidea markasına bakın, beğenilen kısımları ne olumsuz yanları ne diye.
Belge alabilme durumunuz varsa 10 hp den yüksek bir motor almaya çalışın.
Bot konusundan anlamıyorum fakat düzgün bakımı olmazsa kenarlardan açılma yapıyor diye biliyorum.

huseyin.acar.3950

Aktif Üye
10 hpden yüksek olduğu zaman ne gibi bir belge gerekiyor.

vetburak35

Aktif Üye
Adı
Burak
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Amatör denizci belgesi gerekiyor. Ulaştırma Bakanlığı Liman Daire Başkanlığı internetten eğitimden sonra sınav yapıp (teorik) veriyor. Halk eğitim merkezleri kursta açabiliyor.

huseyin.acar.3950

Aktif Üye
Anladım. Bilginsahibi olduğum iyi oldu. Şuanlık yüksek hp bir motor için bütçemiz yok zaten ama şuanlık bununla idare edip sonra değiştirme şansımız olabilir. Ama 6 hp 3.70 e yeterli gelmez diyosunuz yani.

vetburak35

Aktif Üye
Adı
Burak
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Botu kaç kişi ve ne kadar ağırlıkla kullanacağınız önemli bir de hangi havalarda açılacaksınız.Şahsi tercihim Sert havalarda biraz daha güçlü bir motordur. Çünkü denizin sağı solu belli olmaz. Önemli olan hava bozduğunda en kısa zamanda sizi karaya ulaştırmasıdır alacağınız botun.
Marka kötülemek gibi bir niyetim yok fakat hidea'yı ikinci el olarak satarken zorlanabilirsiniz. Almışken tam almakta yarar var, kullanışlı bir kombinasyon uzun vadede daha ekonomik olacaktır.

huseyin.acar.3950

Aktif Üye
Genelde 2 kişi ve dalgasız havalrda kullanmayı düşünüyoruz. Bir ilan daha var 2011 model yamaha 8 hp 2 zamanlı 2 zamanlı olması bir eksi mi acaba

vetburak35

Aktif Üye
Adı
Burak
Kan Grubu
A Rh Pozitif
İki zamanlılarda fark benzinin içine yağ katılmasıdır. yakıt fazladır 4 zamanlılara göre ama tamiratı kolaydır. Evraklarının tam olmasına dikkat edin.

huseyin.acar.3950

Aktif Üye
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler

Beyefendi

Daimi Üye
Adı
ALİBABA TROFER
Kiymetli dostum 2014 bir bot alacagina 2007 2008 midel bir zodiac yada orca al derim motorluda satiyorlar