Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bot mu tekne mi?

xerkant

Üye
3.5 bot mu alınmalı yoksa 3.5 tekne (sandal,kayık) mi?

Botun ve tekne nin avantajları ve dez avantajları nelerdir? Merdivenle bota ve ya tekneye cikarken ve dalga durumlarında hangisinin dengesi daha iyidir?

Cevap veren üstadlara şimdiden teşekkürler...

Erol 61

Daimi Üye
Adı
EROL
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Düz suda bot iyidir calkantili denizde kayık iyidir

cenkozatay

Üye
Eğer kesinlikle 3.5m. diyorsanız bence bot daha iyidir, çünkü yan hava tüpleri ve yüksekliği nedeniyle daha dangelidir. Eğer fiber düşünüyorsanız 4.5m'den aşağısıni bence düşünmeyin.

xerkant

Üye
3 metre üstü hava yada ızgara tabanlı bakıyorum ama secenek az ve fiyat cok tavisyesi olan var mi acaba?

marule

Üye
Adı
Mert S.
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Izgara taban hic dusunmeyin, ayaga bile kalkamazsiniz botta. Ahsap taban veya fiber taban alin. Fiber tabanli botlar ayni olcudeki ahsap tabanli botlara gore 50-70 kilo daha agir olabiliyor.

Ben 3.30 ve 3.60 bot kullaniyorum, fiberden daha dengeli oldugunu rahatlikla soylerim ama fiber kadar denizdek yuksek degil ve livar, cekmece gibi seyler yok, her sey acikta kaliyor av sirasinda dikkatli ve duzenli olmak gerekiyor yoksa her sey birbirine girer.

Bir de bot mu fiber kararini etkileyen en onemli neden, tasima ve barindirma. Eger romorkla indirip cikaracaksaniz ikisi de ayni. Ama evim denize yakin tasiyip gotururum, kisinda katlar evim icine koyarim diyorsaniz bot avantajli. Marinada veya barinakta denizde tutucam diyorsaniz fiber daha mantikli.

Fiyat konusunda bot icin ucuza kacarsaniz uzulursunuz, sonucta bot dedigimiz sey plastiklerin birbirine yapistirilmasi ile olusturulmus tupler. 8 sene 3.30 yamaha bot kullandim bana misin demedi, en son birlesim yerlelerinden acildi, bir arkadasa sattim yamasini yapti 3 senedir de o kullaniyor. Motor olarak da bot daha ucuz 10 hp motor 3.30 u cok rahat gotururken fiberde ayni hizlara ulasamazsin. Herkesin dusuncesi "yarisci miyim ne yapicam hizi, baliga cikip gelicez alt tarafi" diyor. Ama denizde havanin patlayacagini anladiniz, toplanip bastiginizda tehlikeden kacabiliyor olmaniz lazim, ha keza meralar arasi yer degistiriken de hiz size zaman kazandiriyor. Her seyi ucuza halletmeye calisirsaniz sonradan sikinti cekersiniz.

Ha bu arada ne alirsaniz alin, bir aldiginiz gun, bir de sattiginiz gun mutlu olacaksiniz bunu da unutmayin :)

Yakamoz

Daimi Üye
Adı
Kenan Ahıska
Ağırlıklı olarak nerede ve ne amaçlı kulanacaksın. Gezinti mi yüzme mi yemli balık tutma mı sırtı mı? Ortaya karışık mı? Kaç kişi binmeyi düşünüyorsun? Hız mı istiyorsun yoksa aheste gesilermi önce kararını vermelisin.

Teşbihte hata olmasın ızgara tabanlı bot bisiklet gibidir. Fiber tabanlılar motorsiklet, 5 metre üstü bir tekne de araba gibidir.

Bisiklet gibi arabanın arkasına atayım hafif bir motorla sakin havalarda gezeyim kıyı kıyı balık tutayım kayalık kırma taşlıklara hiç girmeyeyim dersen Remikson rf 300 bot işini görür. max. 5hp motora kadar, ideal olarak da 3.5 hp motorla kullanabilirsin. sırtı avları iki kişilik küçük gzintiler kıyıdan istavrit eşkine mırmır avları için iyi bir ekipman olur.

Şartlar biraz daha zorluysa o zaman araba bagajını geç. römorklu 3.50 bir tekne en az 6 hp ideali 9.9 hp bir ekipmanla arabanın arkasına bağlayıp belirli marinalardan bu takımı indirerek eğlenceli avlar yapabilirsin.

Fiyat olarak en uygun kış ayı dönemindeyiz. Yazın en az %25 daha zamlanıyor. Yada indirim yapmıuorlar. Ayın 22. sine kadar bot show 2015 cnr expo da devam ediyor. İyi fiyatlar bulabilirsin. Ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı verdiğin fiyat kadar kaliteli ürün alabilirsin. Ama sonuçta hepsi patlıyor bir şekilde ve yama gerektiriyor.

20 yılı aşkın bot kullanıcısıyım her boy ebat motor vs kullandım. 250 den 390 a kadar 4 adet halihazırda botum var. Hpesini yerine göre kullanıyorum. Boğazda da Akyaka da Şile de de. Ama bu işte çok iyi tecrube sart. Yanında bilen birisiyle çıkıp iyice tecrübe kazanmadan tek başına ava asla çıkma derim. Şakası yok bu işin, aileni hatta tüm Türkiye'yi üzersin...

Yıllar yılı irçok tehlike atlattım. Yerimde aatör biri olsaydı hiç de iyi olmazdı onlar için...

xerkant

Üye
Tekneden vazgectim gibi barindirma problemim var. Ben antalyada yaşıyorum nisan-ekim ayları arasinda sıçan adası etrafında yani kiyidan 200 mt uzakta ve diger kucuk koylarda yine maximum 200 metre acikta kullanmayı dusunuyorum. Genel olarak eşim ve ben eşim olmadığı zamanda bi arkadaşimla oda olmassa tek başıma kullanmayı düşünüyorum.