Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bu Sazanlar Çıldırmış Olmalı

Alabalıkçı29

Aktif Üye
Adı
Ahmet
Öncelikle sitedeki tüm ustalarıma, abi ve kardeşlerime selamlar. Bugün nasipse dün ki avım da başarısız olma nedeni mi bulmaya çalışacağız :) Pullu sazan, kadife ve israil sazanlarının olduğu bir avlakta mısır ile avlanmaya çalıştım. Zilin abartmıyorum tam 20 kez çalmasına ve misinanın her defasında sonuna kadar gerilmesine rağmen 1 balık bile yakalayamadım. Misinanın bir anda gerildiğini ve zilin zangır zangır öttüğünü görüyorum. Tam o anda oltama yapışıyorum ama balık resmen yemi ağzına alıp geri tükürüyor. Bir türlü yemi balıklara yutturamadım. Misina geriliyor ve bir anda gevşiyor. Gerçekten de avlanırken elim ayağım titremeye başlamıştı. 15-20 dakika da bir önümden israil sazanlarının geçtiğini görebiliyorum. Avlakta balık var. Yeme dönüp bakmasalar neyse de yemi ağzına alıp alıp tükürüyorlar sanki. Bende bu olaya ilişkin sorular sorarak neden başarısız olduğum konusunda sizlerden yardım almaya çalışacağım.

1-Acaba mevsimsel bir neden mi? Fark ettiğim kadarıyla suda gördüğüm israil sazanları genel olarak 2 li 2 li geziyordu. Acaba bu dönem üreme mevsimleri olduğu için mi yeme ilgisizler?

2-İğnem 6 no mustad. Büyük yada küçük mü geliyor? İğneye 3 mısır tanesi takıp, iğne ucunu dışarda bırakıyorum. Bunlarla bir alakası olabilir mi?

3-Avlakta bu israil sazanlarını tutabilen tek abi sabah vakitlerinde gelip şamandıralı takımla yakalamış. Avlakta dip takımıyla avlanan 2 kişiden biriydim. Zaten bir hayli zorlandım. Taşlı dip yapısı yüzünden 3 tane iğnemi göle hediye ettim. Ayrıca oltamı çektiğimde mısırların etrafında çoğu zaman yosun parçaları olduğunu gördüm. Acaba bu yosunlar balıkların tam olarak yemi yutmamasına neden olmuş olabilir mi? şamandıralı takıma geçersem başarılı olabilir miyim? Birde o balıkları tutan abi de saat sabah 10 dan sonra tutamamaya başlamıştı. Ben ise sabah 10 ile 15.30 arasında avlanmaya çalışmıştım. Balıkların tok olduğu bir zamana mı denk geldim? :) Yada o abi ekmek içi kullanmıştı. Bende mi ekmek içi kullanmalıyım?

Fikir sahibi olabilmeniz için sormadık soru bırakmadım :) Lütfen ustalar şu acemiye bi yardımcı olun. Bir insanın 20 kez zili öter ve birini kıyıya alamaz mı? Aynı takımla perch avı yaptığımda 10 kez zil öttüyse yaklaşık 7 sini çıkarıyorum. Bu balıklarda ilginç bir şey var sanki.

Şu acemi şansı bana bi denk gelemedi gitti arkadaş :)

Alabalıkçı29

Aktif Üye
Adı
Ahmet
İsrail sazanı boy veya kilo limiti olmayan, diğer balıkların yumurtasını yiyen, ekonomik değeri olmayan zararlı bir balık. Bu dönemde avlanmasında da bir sakınca olacağını düşünmüyorum. Rastgele...

epsodi

Aktif Üye
Adı
Ahmet Vada
Kan Grubu
O Rh Pozitif
iğne boyunu küçültüp 2 mısır tak hatta tek mısır bile yeterli olur iğneleri boili şeklinde yaparsan kayalık bölgede sıkıntı yaşamazsın yada şamandıralı avlanacaksın sazan yemi ağzına hemen almaz alır tükürür alır tükürür ve en son öyle yer biraz deneme yanılma yöntemi ile meranızdaki balığın yemi ne zaman yuttuğunu öğrenebilirsiniz.