Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

dedemin bambu oltası

mertsak

Üye
Adı
mert saklayıcı
geçenlerde evin deposunda dedemin bambu oltasına rastladım ve çok mutlu oldum . sizinle paylaşmak istedim fotosunu. dedem hayatta olmadığı için soramadım ,ancak babam yaklaşık 40-45 yıl önce bu oltayı romanya dan aldıgını soyledı . ancak ben oltayı nerede ve nasıl kullandıgını anlamadım, makina bağlantı yeri yok , bir fikri olan varsa aydınlatırsa sevınırım merak ettım .
aynı zamanda ben yaklaşık 10 yaşındayken babam istanbul rus pazarından bana bır olta almıstı, sanırım 2. el , yanlış hatırlamıyorsam. makınanın markası rusça diana yazıyor. az da olsa rusça bilmemin faydası , yazılarını okuyabiliyorum :D onun da resımlerını paylasmak ıstedım, onu da 20 yıl önce aldım ve hiç kullanmadım :)

Ekli dosyalar

Balıkoltası

Daimi Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
İşte şuan kamış dediğimiz malzemenin atası.
İlk resimdeki makine bağlama yeri olmayan kamış ucuna misina bağlayıp önüne salarak kullanılıyor sanırım. Göllerde ve mendireklerde halen kullanılıyor bu tip kamışlar.

müthişaman

Daimi Üye
Adı
Emre
Çocukluğumun kamışları da bunlara benziyordu.Fakat bizimkiler iki üç parça değil de tek parça ve 3.5-4 metre olurdu.Sazlıklardan kestiğimiz kamışımızı sezon boyunca kullanır köyümüzün çayında yaz tatillerimizde muhteşem kasnalar avlardık .

MUSA

Aktif Üye
Adı
Musa Karaoğlan
İlk defa parçalı gerçek bir kamış görüyorum.
Kamışa dikkatlice bakınca ne derece güzel işçiliği olduğuda gözden kaçmıyor.

özcan bolat

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN BOLAT
Kan Grubu
O Rh Pozitif
cocukluğumda vardı kullanırdık boğazda 2/3 mt misina kördüğüm bağlar yine yerden toplanan sinek iğneleri tüylü ,tüysüz kıyıdan sıyırtma çeker dik ama balıklar sürü olarak gözle görürdük zaten kimsede yok şimdiki takım taklavat yok denecek kadar az olanlarda bize amcalar dı ovakitler nostalji oldu şim :)

popeye1907

Aktif Üye
Adı
Gökhan Yazıcıtunç
Bende çocukluğumdan hatırlıyorum. Abimin ve arkadaşı Sami abinin vardı bambu kamışı. Taşıması rahat olsun diye parçalara ayırıp küçük boru ve demirlerle ve hatta anten borularıyla birbirlerine ekler öyle kullanırlardı. Harem deki eski mendireği bilenler vardır. Çok iyi hatırlıyorum. İstavritler kenarlarda kum gibi kaynardı. Tabiki gümüşlerde. Bir zamanların gümüş balığı için en ideal malzemesidir.

scubamen

Üye
Adı
MURAT ONARAN
vay be mis gibi tarih koktu kım bılır neler yakalandı o olatayla dedene allah rahmet eylesin

ryetik

Daimi Üye
Adı
Ramazan Yetik
Bir belgeselde izlemiştim bu kkamışların hikayesini. Yaşı hayli ilerlemiş bir balıkçı anlatıyordu , yalıların bahçelerinden bambu kamışlarla torik yakalarlarmış.

vessa

Aktif Üye
Adı
GÜREL TOKÖZLÜ
buna benzer banada hedıye gelmıstı rusyadan cocuklugumda helekı o rus makınaları dıana olanlarını su ankı hıc bır makınaya degısılmezlerdendı

lost_zombie

Daimi Üye
Adı
Nejat BİLECEN
Kan Grubu
A Rh Negatif
Aynı bambunun 3 parçalısını lise zamanıma kadar kullandım.Kıymetini bilmedik atıl oldu babam en az 30 sene kullanmıştı bu bambuyu.
Büyükçekmecede aksam üstü canlı gümüş taktığımız 1,5metre bedenin üstüne bir tokyodan kesilmiş şamandıra ve bambu kamışla keyif vakti.
Sarayburnunda bandırma vapurunun liman ucunda tek iğne ve kuyruk altı istavrit takıp tek tek kovalar dolusu istavrit çook uzaklara gittim sağolasın.....:harika: